Modern Greek Coins - Νεοελληνικά Νομίσματα > Commemorative Coins

Χρυσή Δραχμή

(1/14) > >>

stel2_xania:
Αναμνηστικό νόμισμα, ή μετάλιο ?
Πιστεύω το δεύτερο, οτι ειναι μετάλιο δηλ., και οχι νόμισμα

masourakias:
Εγώ το πιστεύω αυτό για όλα τα αναμνηστικά (με εξαίρεση τα αναμνηστικά κυκλοφορίας). 

stel2_xania:
Δημήτρη, εξηγούμε : Τα αναμηστικά, εχουν μια εσωτερική αξία, που ειναι κοντά στην ονομαστική αξία, του εκάστοτε αναμνηστικού. πχ. το100άρικο του καλοκάγαθου, εχει ασήμι, που σχεδόν πλησιάζει την ονομαστική του... Αυτά λοιπον κατα την γνώμη μου, δεν μπορούν να θεωρηθούν μετάλια
Αντίθετα, η χρυσή δραχμή, εχει υψηλή εσωτερική αξία, αλλά οχι ονομαστική ( 1 δραχμή). Για αυτό την συγκαταλέγω στα μετάλια

stel2_xania:

--- Παράθεση από: stel2_xania στις Μάιος 11, 2015, 01:30:06 μμ ---Τα αναμηστικά, εχουν μια εσωτερική αξία, που ειναι κοντά στην ονομαστική αξία, του εκάστοτε αναμνηστικού. πχ. το100άρικο του καλοκάγαθου, εχει ασήμι, που σχεδόν πλησιάζει την ονομαστική του... Αυτά λοιπον κατα την γνώμη μου, δεν μπορούν να θεωρηθούν μετάλια


--- Τέλος παράθεσης ---

Ασε, που θεωρητικά, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις συναλλαγές, αλλά απο την μία ειναι ασύμφορο, κι απο την άλλη, πρακτικά αδύνατο

haros:
Ενδιαφερον θεμα.
Απο την στιγμη που υπαρχει πανω στο κερμα ονομαστικη αξια, (ασχετα με την εσωτερικη του μεταλλου του) θεωρειται νομισμα.
Το εαν ειναι αναμνηστικο η κυκλοφοριας και πως το θεωρει ο καθενας ειναι αλλο θεμα.
Η δραχμή έπαψε να είναι το εθνικό νόμισμα της χώρας μετά την εισαγωγή του ευρώ την 1η Ιανουαρίου 2002.
Η χρυση δραχμη εκδοθηκε μετα, τον Φεβρουαριο του 2002 (ασχετα με την ημερομηνια που φερει), μετα απο αποφαση του υπουργειου οικονομικων.
Θα μπορουσε ισως να υποστηριξει κανεις, οτι αφου οταν εκδοθηκε δεν ηταν εθνικο νομισμα πλεον, αποτελλει μεταλλιο, γιατι η αξια που αναγραφει (1 δραχμη) δεν ηταν νομιμο χρημα την ημερα της εκδοσης του.
Η τραπεζα της Ελλαδος παντως την ονομαζει "αναμνηστικο νομισμα" και οχι μεταλλιο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση