Misc Discussion - Διάφορα Θέματα Συζητήσεων > Beginners Αrea

Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας

(1/2) > >>

rama:
Εχω μία τρελή ιδέα. Να φτιάξω κάποιες χρονοκάψουλες τις οποίες οι απώτεροι απόγονοί μου θα ανοίξουν και θα βρούν μέσα κάποια αντικείμενα αξίας. Σε διαφορετικές στιγμές, ίσως σε 50, σε 100, σε 200 χρόνια να ανοίξουν τα κουτιά, και να τους έρθει το δωράκι από το παρελθόν.
Να πιούνε ένα ποτήρι στη μνήμη μου, στο κάτω-κάτω! Θα έχω τοποθετήσει μήνυμα που θα περιγράφω ποιός είμαι και τι εποχή σφραγίστηκε η χρονοκάψουλα, ώστε να μπορούν να βρούν τη "γραμμή αίματος" που μας συνδέει.
Θέλω τη γνώμη σας για το περιεχόμενο. Για λόγους συντήρησης, δεν θέλω να βάλω γραμματόσημα ή άλλα υλικά εκτός από ευγενή μέταλλα. Το ερώτημα είναι πχ να βάλω κλασικές εγγλέζικες λίρες ή γενικώς χρυσά νομίσματα κάποιων χωρών? Μήπως σκέτες μπάρες από χρυσό / λευκόχρυσο? Κάποια άλλη ιδέα?
Ευχαριστώ
Αγγελος

mixalis:
Όντως τρελή η ιδέα σου.

Ότι και να βάλεις θα το πιούν το ποτήρι στην υγεία σου, αλλά μετα από τόσο καιρό όπως 100 ή 200 χρόνια τι νόημα έχει, δεν δίνεις κανένα φράγκο σε κανένα ορφανό να το πιεί τώρα στην υγειά σου καλύτερα.

 

masourakias:
Βάλε φθηνά ελληνικά νομίσματα με το κιλό.  Σκοπός είναι να έχουν ιστορική αξία τα αντικείμενα, όχι χρηματική.

https://www.ebay.com/itm/10-2-Stainless-Steel-Time-Capsule-Waterproof-Container-Storage-Future-Gift-New/322573120648?hash=item4b1adb3488:g:K5wAAOSw48dbBpxy

ukobke:

--- Παράθεση από: rama στις Μάιος 31, 2018, 12:16:41 μμ ---Εχω μία τρελή ιδέα. Να φτιάξω κάποιες χρονοκάψουλες τις οποίες οι απώτεροι απόγονοί μου θα ανοίξουν και θα βρούν μέσα κάποια αντικείμενα αξίας. Σε διαφορετικές στιγμές, ίσως σε 50, σε 100, σε 200 χρόνια να ανοίξουν τα κουτιά, και να τους έρθει το δωράκι από το παρελθόν.
Να πιούνε ένα ποτήρι στη μνήμη μου, στο κάτω-κάτω! Θα έχω τοποθετήσει μήνυμα που θα περιγράφω ποιός είμαι και τι εποχή σφραγίστηκε η χρονοκάψουλα, ώστε να μπορούν να βρούν τη "γραμμή αίματος" που μας συνδέει.
Θέλω τη γνώμη σας για το περιεχόμενο. Για λόγους συντήρησης, δεν θέλω να βάλω γραμματόσημα ή άλλα υλικά εκτός από ευγενή μέταλλα. Το ερώτημα είναι πχ να βάλω κλασικές εγγλέζικες λίρες ή γενικώς χρυσά νομίσματα κάποιων χωρών? Μήπως σκέτες μπάρες από χρυσό / λευκόχρυσο? Κάποια άλλη ιδέα?
Ευχαριστώ
Αγγελος

--- Τέλος παράθεσης ---

Έχει βγει κινηματογραφική ταινία με την ιδέα σου. Το στόρυ όμως είχε επιστημονική φαντασία.

Θα πρότεινα να πάρεις κανένα οικοπεδάκι να το χαρούν όλοι οι επόμενοι...

rama:
Δίνω και στα φιλανθρωπικά, και οικόπεδα χαρίζω σε ανήψια, και αρκετά πράγματα κάνω για τα οποία δεν ψάχνω αναγνώριση. Θέλω όμως να αφήσω κάτι και σε αυτούς που δεν θα γνωρίσω. Τέλος πάντων, ευχαριστώ που διαβάσατε το θέμα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση