Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 και 2 λεπτά  (Αναγνώστηκε 2093 φορές)

de_cart

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3
1 και 2 λεπτά
« στις: Απρίλιος 12, 2018, 12:15:54 μμ »

Καλησπερά σε όλους. Βρήκα τα 2 αυτά νομίσματα σε ένα παλιό κουτί εδώ και αρκετό καιρό. Πρόσφατα συζητουσα με ένα φίλο και μου είπε οτι τα νομίσματα της Κρητικής Πολιτείας ίσως έχουν κάποια συλλεκτική αξία. Τα ανεβάζω εδώ να μου πείτε την γνώμη σας και φυσικά αν ενδιαφέρεται κάποιος να τα αγοράσει.

Ευχαριστώ για την φιολοξενία στο φόρουμ σας   
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2018, 02:18:47 μμ »

Γύρω στο 50άρικο, και τα 2 μαζί
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2018, 02:52:17 μμ »

Καλησπέρα,

Αν ηταν του 1900 το μονολεπτο θα έκανε αρκετά παραπάνω.  50 ευρώ το ζευγάρι θα έλεγα ότι είναι η λιανική τιμή πώλησης.

Φιλικά

Δημήτρης

de_cart

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2018, 03:09:22 μμ »

Δημήτρη και Stel σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πιστεύετε, αξίζει το κόπο να να ανεβάσω στο ebay; Ή γενικά δεν έχουν ιδιαίτερη ζήτηση τα συγκεκριμένα;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2018, 04:19:28 μμ »

Θα σου πω..., τα νομίσματα δεν ειναι αρκετά εύκολα, ομως ειναι συνηθισμένα. Οι περισσότεροι Ελληνες συλλέκτες τα εχουν (μην πω ολοι, ισως πλήν ελαχίστων).
Εντούτοις, δεν εχω δεί ποτέ να κλείνουν στο ebay ακτύπητα, οταν βγαίνουν σε χαμηλές, ή εστω κάπως νορμάλ τιμές.
Αυτό εχει να κάνει, και με το το οτι η Κρήτη, ηταν ενα μικρό κρατίδιο, με μόλις 11 αξίες που εκδόθηκαν κατα τα ετη 1900-01, που σημαίνει οτι μαζεύονται εύκολα, και εχουν πέραση πολύ και στούς ξένους, λόγω αυτού, αλλά και λόγω, οτι κάποιοι "κυνηγάνε", μικρές χώρες.
Μου εχει κλείσει μονόλεπτο στο ebay, στα $22.00, αλλά και στα $86.00, αυτής περίπου της κατάστασης, και εχει να κάνει, οπως ολες οι δημοπρασίες, και με άλλα, οπως το timing, το feedback του πωλητή πιθανόν, πόσοι θα κονταροκτυθηθούνε, και άλλα.
Ειναι ενα ρίσκο οποσδήποτε, αλλά νομίζω μικρές οι πιθανότητες, να υπάρξει και άλλη επιλογή
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2018, 10:04:58 μμ »

Κάνε μια προσπάθεια και εδώ μέσα στις πωλήσεις και αν δεν έχεις επιτυχία είναι και οι ομάδες στο Facebook  με πωλήσεις νομισμάτων. Νομίζω τα 50 € είναι μια καλή τιμή εκκίνησης. Και τα δύο νομίσματα είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Καταγράφηκε

de_cart

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3
Απ: 1 και 2 λεπτά
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2018, 04:37:07 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις Stef. Θα δοκιμάσω να τα βγαλώ στο ebay κάποια στιγμή.
Καταγράφηκε