Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Επιλογή χιλιάρικου 1970  (Αναγνώστηκε 1377 φορές)

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Επιλογή χιλιάρικου 1970
« στις: Μάρτιος 13, 2018, 03:31:41 μμ »

Έχουμε δυο 1000αρικα του 1970, με την Αφροδίτη στο υδατόσημο. Το πρώτο έχει χαρακτηριστει About UNC 53, Και το δεύτερο UNC62 DETAILS/Washed & Pressed. Ας πούμε, οτι πρέπει να κρατήσω το ένα από τα δυο.... ποιο κρατάω, το σχεδόν ακυκλοφόρητο, αλλά τίμιο, η το ακυκλοφόρητο, αλλά πλυμένο και σιδερωμένο;
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Επιλογή χιλιάρικου 1970
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2018, 03:32:18 μμ »

φωτογραφίες...
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Επιλογή χιλιάρικου 1970
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2018, 11:48:07 πμ »

Τα χαρτονομίσματα με "πρόβλημα" βαθμολογούνται διαφορετικα από τα αντιστοιχα νομισματα. Δεν σου λεει δηλαδή unc details, washed and pressed, αλλα 62 washed and pressed που είναι βαρυ παράπτωμα σαν το αχαρο καθαρισμα νομισμάτων. Ο βαθμος, (62) είναι αυτος που θαπαιρνε αν ΔΕΝ ειχε το θεματακι του με πλυσιμο-σιδερωμα, τρεχα γυρευε δηλαδη. Σε παρασυρει όμως.

Σ'ενα χαρτονόμισμα σαν αυτό εγω δεν θαπαιρνα κανενα, θα περιμενα το χιλιαρικο γνησια ακυκλοφορητο και χωρις σιδερώματα και τα λοιπα.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Επιλογή χιλιάρικου 1970
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2018, 04:09:24 μμ »

Dημητρη κατα αρχας να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια :). Το θέμα είναι οτι αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να αναβαθμίσω. Είχα αυτά τα δυο (απο δημοπρασίες, τα είχα για ακυκλοφόρητα :-X), τα έστειλα και μου γύρισαν έτσι. Θέλω να κρατήσω το ένα απο αυτά, πιο όμως; Εδω είναι το θεμα ???. Το καθαρά σχεδόν ακυκλοφόρητο η το ακυκλοφόρητο με το όποιο θέμα γράφει το slab...
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Επιλογή χιλιάρικου 1970
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2018, 05:35:57 μμ »

Eγώ προσωπικά, θα διάλεγα το unc, το προβληματικό, γιατί δίνω περισσότερο σημασία στην λεπτομέρεια, απ' οτι στο πρόβλημα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Επιλογή χιλιάρικου 1970
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2018, 07:18:18 μμ »

 Ενδιαφέρων Στελιο..... αν ήταν νόμισμα, δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, θα κράταγα το au58 αντι του unc-καθαρισμένου,στα χαρτιά ομως δεν ξέρω τι γίνετε, δεν έχω άποψη.
 Το θέμα μου πιο είναι;, το ένα θα το δώσω σε φίλο, πάει. το αλλο θα το κρατήσω στην συλλογή μου. Αν τώρα αύριο, βρω μια ευκαιρία, ενα καλύτερο, και το πάρω, πιο θα πουληθεί πιο εύκολα από τα δυο;
 Σαν χαρτιά εμένα μου αρέσουν και τα δυο, αλλά θέλω να κρατήσω αυτο που θα πουλήσω-ανταλλάξω αύριο (αν χρειαστεί), πιο εύκολα.
 Σε αυτούς που συλλέγουν χαρτονομισματα, τι θα ήταν πιο επιθυμητό από αυτά τα δυο; Αυτό είναι το ερώτημα, για πείτε καμιά γνώμη.
 
Καταγράφηκε