Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα  (Αναγνώστηκε 8508 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:12:18 μμ »

Το νόμισμα το έστειλα στην NGC με τον κ. Καραμίτσο , και τα πήγε μια χαρά , γι αυτό μοιράζομαι μαζί σας την χαρά μου.
https://www.ngccoin.com/certlookup/3931939-011/NGCDetails/.

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ! Η NGC ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΡΑ ΕΚΑΤΟ ΣΤΑ ΣΥΓΚΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΤΟ LOT. 08055 ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΩΣ ΑΠΛΟ AU55 ΕΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣΗΜΑ, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΒΕΒΑΙΑ 2347 ΕΥΡΩ!
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:18:47 μμ »

Συγχαρητήρια Στέργιε για το νέο σου απόκτημα και την επιβεβαίωση της NGC για τα νομ/μα.

ορφεας
Υ.Γ. Ο κωδικός του Krause οφείλεται στο ότι πριν μερικά χρόνια άλλαξε κάποιους παλαιότερους κωδικούς.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 02:47:58 μμ »

Το ν' αλλάξουν οι κωδικοί, σε κάποια νομίσματα, ομολογώ οτι ειναι κάτι που δεν το περίμενα...Εμεις που εχουμε παλιούς καταλόγους, θα πρέπει να πάμε να τους πετάξουμε :o
Δηλ. αν παλιά είχε πιστοποιηθεί, ενα χρυσό 20άρικο, του '52, σαν KM#Pn25, θα είχε τον ιδιο κωδικό, μ' ενα 5λεπτο 1869, w/t obrerve privy marks (inglundind and another meterilar, σύμφωνα με τον κωδικό)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:27:03 πμ »

Να ευχαριστήσω επίσης και τον Παναγιώτη και τον Ορφέα για τις ευχές τους . Στέλιο την εξήγηση την έδωσε , ο Ορφέας . Παναγιώτη δεν ξέρω αν δεν το πρόσεξαν στην NGC, εκείνο που ξέρω είναι πως πρέπει να τους το ζητήσεις  να το γράψουν όταν στέλνεις τέτοια νομίσματα εγώ αυτό έκανα.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 11:09:52 πμ »

Να ευχαριστήσω επίσης και τον Παναγιώτη και τον Ορφέα για τις ευχές τους . Στέλιο την εξήγηση την έδωσε , ο Ορφέας . Παναγιώτη δεν ξέρω αν δεν το πρόσεξαν στην NGC, εκείνο που ξέρω είναι πως πρέπει να τους το ζητήσεις  να το γράψουν όταν στέλνεις τέτοια νομίσματα εγώ αυτό έκανα.

ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΠΡΑΞΕΣ. ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗ. ΚΑΠΟΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ!
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:59:36 μμ »

Το ν' αλλάξουν οι κωδικοί, σε κάποια νομίσματα, ομολογώ οτι ειναι κάτι που δεν το περίμενα...Εμεις που εχουμε παλιούς καταλόγους, θα πρέπει να πάμε να τους πετάξουμε :o
Δηλ. αν παλιά είχε πιστοποιηθεί, ενα χρυσό 20άρικο, του '52, σαν KM#Pn25, θα είχε τον ιδιο κωδικό, μ' ενα 5λεπτο 1869, w/t obrerve privy marks (inglundind and another meterilar, σύμφωνα με τον κωδικό)
Στέλιο σε αυτό τον σύνδεσμο http://world-coins.weebly.com/krause-publications.html έχει την έκδοση Grause του 2015  είναι 8 η έκδοση κατέβασε την στον υπολογιστή για να μην εκτίθεσαι ξανά .
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 12:03:38 πμ »

Το ν' αλλάξουν οι κωδικοί, σε κάποια νομίσματα, ομολογώ οτι ειναι κάτι που δεν το περίμενα...Εμεις που εχουμε παλιούς καταλόγους, θα πρέπει να πάμε να τους πετάξουμε :o

Στέλιο, η λύση είναι να μαζεύεις χαρτονομίσματα, χεχε...
Οι αριθμοί Pick έχουν καθιερωθεί πριν αρχίσει τις εκδόσεις ο Krause. :-)))))))))))))))))))))))))))))



Επίσης, όπως αποδεικνύεται από την περίπτωση του Albert Pick, οι Γερμανοί δεν μαζεύουν τον πλούτο των άλλων εθνών από πλεονεξία, αλλά από συλλεκτικό ενδιαφέρον!
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 05:18:58 πμ »

Στέλιο μου, σε διαβεβαιώ ότι δεν υπαγόρευσα στον Krause την αλλαγή κωδικών  :) :D :)
εγώ απλώς, απάντησα στο ερώτημά που έθεσες :

Στέργιε, ανοίγω τώρα τον Krause, και λεει, οτο KM#Pn25=20 Drachma 1852, με τιράζ 16 κομμάτια. Τι δεν εχω καταλάβει ?

Στους καταλόγους του Krause είναι καταχωρημένα ως εξής :

Εκδοση 4η του 2004 : Pn 25, το 20 dr 1852. To 5λ 1869 χωρίς mmks δεν υπάρχει  :o

Εκδοση 6η του 2009 : Pn 19, το 20 dr 1852 και Pn 25, το 5λ 1869 χωρίς mmks
Εκδοση 8η του 2015 : ίδια όπως και στην 6η

Προσεχώς . . . βλέπουμε και . . . κάνουμε  :) :D :)

Νά' σαι καλά

ορφεας
Υ.Γ. Ξέχασα !! Κάποτε τον ενημέρωσα για αρκετά ανύπαρκτα νομίσματα που περιελάμβαναν οι κατάλογοί του. Κάποια τα έσβυσε, κάποια υπάρχουν ακόμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2017, 06:28:03 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 08:35:43 πμ »

Ένα ΑU 5 λεπτο του 1833 είχε βγει σε δημοπρασία της ΠΝΕ. Πρέπει να την έχω στα αρχεία μου.

Πάντα καθόμουν στις δημοπρασίες με τον συγχωρεμένο προ πενταετίας περίπου Στάμο Σταματιάδη. Χτύπησε τότε το 5λεπτο του 1833.

Σε μια από τις συχνές επισκέψεις σπίτι του, (μέναμε κοντά) μου είπε ότι το 5λεπτο ήταν τυπωμένο λάθος.

Μετά τον θάνατό του, ανακάλυψε η οικογένειά του ότι είχε πουλήσει τη συλλογή του λίγο πριν.

Το 5λεπτο αυτό έλλειπε, όπως και όλα τα "καλά".

Δεν έχω δει Ορφέα το δικό σου. Αλλά του Στάμου, το θυμάμαι πολύ καλά. Ίσως να μιλάμε για το ίδιο. Ίσως για δεύτερο.

Το χωρίς νομισματόσημα 5λ 1869, πιστεύω ότι δεν είναι μεγάλη σπανιότητα. Εξάλλου δεν ξέρω γιατί έχει βγει ότι τα έχουν... δημιουργήσει ξύνοντάς τα. Εγώ ξυσμένο δεν έχω δει.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 10:40:56 πμ »

Ένα ΑU 5 λεπτο του 1833 είχε βγει σε δημοπρασία της ΠΝΕ.
Εννοεις του 1869 (και οχι του 1833) ?
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 04:50:32 μμ »

Ένα ΑU 5 λεπτο του 1833 είχε βγει σε δημοπρασία της ΠΝΕ.
Εννοεις του 1869 (και οχι του 1833) ?

Του 1833. Ενδεχομένως να είναι αυτό που έχει ο Ορφέας σήμερα, αλλιώς είναι δύο τα κομμάτια.

Προσωπικά όμως πιστεύω ότι είναι σφάλματα και όχι δοκίμια κλπ.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 05:31:11 μμ »

Εγώ νομίζω ότι μιλά για το 5λ 1833 coin strike.

Αυτό Νίκο μου το έχω πάρει το 1978-79 από ευρωπαίο dealer που τυχαία είχα γνωρίσει κανα χρόνο νωρίτερα σε ένα από τα αρκετά ταξείδια μου στην Βαγδάτη και αργότερα μου έδωσε και άλλα ωραιότατα κομμάτια.
Δεν είναι σίγουρα από τον Στάμο (αν είχε και ο Στάμος θα είναι το δεύτερο γνωστό).

Αυτό του Στάμου που λες, ίσως είναι ένα άλλο περίεργο 5λ 1833.
Το έλεγαν χωρίς οδόντωση, αλλά εάν το παρατηρούσες πολύ καλά, σε κάποια σημεία είχε ελάχιστα ίχνη οδόντωσης. Το απέκτησα γύρω στο 2002-2005. Όχι όμως από τον Στάμο (που είχαμε μια ωραία φιλία), αλλά από τον Φροϊδη.


Τα 5λεπτα 1869 χωρίς mmks, είναι γνωστά στους συλλέκτες πριν από το 1970.
Μάλιστα κάποιοιοι συγγραφείς όπως ο Divo, Πετούσης κλπ (όχι ο Τζαμαλής), παρασυρμένοι από την ύπαρξη όλων των χάλκινων αξιών του 1869 και του 1877 με ESSAI, έγραψαν στα βιβλία τους και τα χωρίς mmks του 1869, σε όλες τις αξίες
Ετσι, τα κυνηγούσαμε αρκετοί, αν και μέχρι σήμερα έχει βρεθεί μόνο το 5 λεπτο.
Αυτό εκείνη την εποχή, άνοιξε την όρεξη κάποιων λαμόγιων που έφτιαξαν μερικά με ξύσιμο, αλλά "έκαναν μπάμ" από μακρυά και έτσι σταμάτησε γρήγορα και άδοξα η "φάμπρικα"  :)

ορφεας
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 08:01:44 μμ »

Έχω  πάρει από τους Γάλους ένα δεκάλεπτο 1833 που δεν είχε οδόντωση , ( το κουβεντιάσαμε τότε και στο Στέκι ). Το συμπέρασμά μου ήταν πως μάλλον ήταν φτιαχτό , σε ένα σημείο φαινότανε με την λούπα ελάχιστα υπολείμματα από την οδόντωση  . Προχθές που κοίταζα ένα δεκάλεπτο του Κυβερνήτη ( δεν έχουν οδόντωση  φαινόταν σαν να είχε υπολείμματα  ) . Όταν θα κατέβω στην Αθήνα ΄(ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα ) θα το φέρω μαζί μου, για καλύτερη μελέτη. Έχει ακουστεί  να βρέθηκε άλλο χωρίς οδόντωση;     
Καταγράφηκε