Other Coins - Λοιπά Νομίσματα > Medals & Tokens

Τα μετάλλια της Βουλής

<< < (2/2)

wavelet:
Ευχαριστώ.

Δεν το γνώριζα αυτό Δημήτρη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

masourakias:
.

GKCollect:
Ένας κύριος που εργάζονταν τότε στη Βουλή και είχε αναλάβει κάποιες χρονιές το μοίρασμα των μεταλλίων, μου είπε ότι δεν έχει δει ποτέ του ασημένια. Υπάρχουν κάποια που μοιάζουν με 2-3 της σειράς αλλά δεν ήταν για την Βουλή. Όσο προχωρούσε η συζήτηση, δεν μου απέκλεισε όμως το ενδεχόμενο να υπάρχουν σε άλλο μέταλλο ως δοκιμαστικές κοπές.

Βλέποντας αυτά που ανέβασε ο Δημήτρης, και βάσει όσων μου είπε ο Κος, υποθέτω ότι τα συγκεκριμένα δεν πήγαν στην Βουλή με σκοπό να χαρίζονται στους επισκέπτες, αλλά πιθανότατα ζήτησαν να κοπούν κάποια όμοια για άλλους σκοπούς εκτός Βουλής (δώρα σε επίσημους κλπ).

wavelet:
Μόνο αυτά τα 3 θέματα υπάρχουν; 

masourakias:

--- Παράθεση από: GKCollect στις Ιούλιος 26, 2017, 10:19:58 πμ ---Ένας κύριος που εργάζονταν τότε στη Βουλή και είχε αναλάβει κάποιες χρονιές το μοίρασμα των μεταλλίων, μου είπε ότι δεν έχει δει ποτέ του ασημένια. Υπάρχουν κάποια που μοιάζουν με 2-3 της σειράς αλλά δεν ήταν για την Βουλή. Όσο προχωρούσε η συζήτηση, δεν μου απέκλεισε όμως το ενδεχόμενο να υπάρχουν σε άλλο μέταλλο ως δοκιμαστικές κοπές.

Βλέποντας αυτά που ανέβασε ο Δημήτρης, και βάσει όσων μου είπε ο Κος, υποθέτω ότι τα συγκεκριμένα δεν πήγαν στην Βουλή με σκοπό να χαρίζονται στους επισκέπτες, αλλά πιθανότατα ζήτησαν να κοπούν κάποια όμοια για άλλους σκοπούς εκτός Βουλής (δώρα σε επίσημους κλπ).

--- Τέλος παράθεσης ---
Αυτά τα έχει πρώην υπάλληλος της βουλής.  Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση