Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα  (Αναγνώστηκε 8596 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 11, 2017, 11:12:18 μμ »

Ναι, συμφωνώ..., ομως ειναι ενα νόμισμα που ποτέ δεν το εψαχνα.., αν το εψαχνα, ισως νάταν διαφορετικά τα πράγματα...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 11, 2017, 11:49:29 μμ »

Κοιτάξτε ας πούμε τις δεκάρες του 1845, τις medal strike, που κατα Ορφέα ειναι 3-4 κομμάατια γνωστά...που η τελευταία εκλεισε στον spink, πάνω απο 16 χιλιάρικα...ποιός τις ψάχνει ?
Στο ebay τις κοιτάζω πάντα..., μάλιστα εχω πάρει 2-3 φορές κάποιες, με την υποψία της medal strike, που δυστυχώς δεν ήταν, οπως κοιτάζω πάντα, τις δραχμές 1976, οπως και τις δεκάρες 1849...., αυτά, τα ψάχνω πάντα.., ακόμα και τα 20άρικα 1973Α...

Μετά την ομολογία του Ορφέα, για τις πεντάρες 1833, coin strike, για 1 γνωστό κομμάτι, αρχισα να ψάχνω κι αυτά..

Αυτά...., το ταξίδι μεγάλο, κι ατελείωτο, και μόνο η χαρά του ταξιδιού συναρπάζει...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

MichalisK

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 60
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 12, 2017, 10:35:58 πμ »

Στέλιο πριν από 2-3 μήνες πουλήθηκε μία 10αρα του 1845 (πλάγια) από ένα πατριώτη σου (κρητικό) και την πήρα εγώ και σε πάρα πολύ καλή τιμή (σχεδόν δώρο σε σχέση με την τιμή του SPINK)  Ήταν σε εκκρεμότητα περίπου 1 εβδομάδα μέχρι που την είδα εγώ  και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 12, 2017, 12:08:13 μμ »

Κώστα, κατ΄αρχήν, χαίρομαι που απάντησες...Αυτό σημαίνει, διάλογος..

Το απορριφθέν δοκίμιο του ΄47, που αν δεν κάνω λάθος, τόχει μόνο ο Ορφέας (συγχαρητήρια)..αν το πουλάς ενμέρωσέ με .. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D απορρίφτηκε, με το διάταγμα της 21ης (η κάπου εκεί) Δεκεμβρίου 1849..

Στέλιο μου, δυστυχώς κάνεις λάθος. Δεν το έχω το 10λεπτο του 1847 αλλά το έχω δει.
Βρίσκεται σε άλλη συλλογή.

Επιπροσθέτως, κι για να πω την γνώμη μου γενικά, το 5λ, 1869, δεν αποτελεί κάτι πολύ σπουδαίο..
Ειναι κάτι, σαν την μικρή άκγυρα, ή σαν την ανάποδη, χωρίς ομως την σπουδαιότητα αυτής..
ΥΓ. Το νόμισμα, δεν το εχω δει ποτέ...

Εδώ διαφωνώ μαζί σου. Το 5λ 1869 χωρίς Εssai και χωρίς νομ/μα το θεωρώ σπανιότητα.
Τι γράφουμε τόσες σελίδες ?  :) :D :)

Μετά την ομολογία του Ορφέα, για τις πεντάρες 1833, coin strike, για 1 γνωστό κομμάτι, αρχισα να ψάχνω κι αυτά..

Αυτά...., το ταξίδι μεγάλο, κι ατελείωτο, και μόνο η χαρά του ταξιδιού συναρπάζει...

Δεν έκανα ομολογία Στέλιο μου.
Το έχουν δεί πολλοί φίλοι και γνωστοί στην συλλογή μου.
Γνωστοποίηση είναι η σωστή λέξη. Για να το γνωρίσουν και όσοι δεν έτυχε να το γνωρίζουν και να ψάξουν, μπας και . . .

Είδες ο MichalisK ?? Μπράβο Μιχάλη. Συγχαρητήρια και πάντα τέτοιες επιτυχίες

ορφεας   :) :D :)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 12, 2017, 12:18:40 μμ »

Σωτήρη,

Και εγώ την απολαμβάνω την συζήτηση με διαφορετικές απόψεις, γιατί πάντα κάτι θα μας μείνει. Εκτός από όταν θέλει κάποιος αγενής, σώνει και καλά, να επιβάλει την δική του άποψη και μάλιστα γυρίζοντάς την, σε προσωπικό θέμα.

Τα νομισματόσημα έμπαιναν με μεταλλική σφραγίδα (κάτι σαν ζουμπάς).
Το ESSAI δεν ξέρω. Ισως να ήταν δύσκολο με ζουμπά, λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειάς του και λόγω του ότι τα παρουσίαζαν πιο επίσημα, να γινόταν με χάραξη.

Oπως είπαμε, για να τα κατατάξουμε, πρέπει να γνωρίζουμε τον λόγο για τον οποίο κόπηκε ένα νόμισμα. Μέχρι στιγμής έχουμε τις εικασίες/πιθανότητες :

1.   Περίπτωση Ποικιλίας : Οι τεχνήτες ξέχασαν ? να βάλουν τα νομισματόσημα στον εμπροσθότυπο. Πήραν πρόχειρα ? ένα ζευγάρι μήτρες (με την ημιτελή)?, ξεκίνησε η παραγωγή, το πήραν χαμπάρι και σταμάτησαν ?. Τα ήδη κομένα ανακατεύτηκαν με τα επόμενα της παραγωγής και κυκλοφόρησαν.
2.   Περίπτωση Δοκιμίου : Οι τεχνήτες πήραν πρόχειρα ? ένα ζευγάρι μήτρες (με ημιτελή την μήτρα του εμπροσθότυπου) και έκοψαν κάποια κομμάτια προκειμένου να δουν την ποιότητα της κοπής ?, ή για ρύθμιση των μηχανών παραγωγής ?, ή ??. Τα κομμάτια αυτά στην συνέχεια ανακατεύτηκαν με τα επόμενα της παραγωγής και κυκλοφόρησαν.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά ερωτηματικά (έβαλα κάποια και μπορείτε να βάλετε περισσότερα) αλλά δεν υπάρχουν ντοκουμέντα. Ετσι . . . εικασίες.

Σημ.: Στην περίπτωση του Δοκιμίου, η διαδικασία που περιγράφω με μεγάλη συντομία, μπορεί για κάποιους να είναι πρωτόγνωρη ή περίεργη, αλλά είναι συνήθης και ακολουθείται στην παραγωγή, σχεδόν σε όλες τις βιομηχανίες.
Στην δουλειά μου την ακολουθούμε πάνω από 50 χρόνια (πολύ πιο περίπλοκα βέβαια) και περιγράφεται με κάποιες χιλιάδες σελίδες.

ορφεας
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 04:30:48 μμ από orfeas »
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 12, 2017, 04:07:25 μμ »

Οι παραπάνω  δύο εκδοχές νομίζω πως είναι η επικρατέστερες 50-50 ,εγώ με τα έως τώρα δεδομένα σε αυτές καταλήγω, για να βγάζουμε και συμπεράσματα από την κουβέντα που κάνουμε.. Η εκδοχή να το κατάλαβαν  το λάθος στην πρώτη   εκδοχής και να συνέχισαν μέχρι να χαλάσει η μήτρα και να αλλαχθεί με άλλη σωστή μου φαίνεται λίγο χλωμή. Γιατί θα βρισκόταν νομίσματα με σφάλματα γερασμένης μήτρας και τα πεντάλεπτα θα βρισκόταν πιό συχνά λόγω του μεγαλύτερου αριθμού κοπής.
Συμπαθάτε με για το θράσος που πήρα για τα συμπεράσματα μου, ως νομισματικά στραβογαλάς ών.
Μιχάλη καλορίζικη η δεκάρα σου του 1845 Ο Σκαράκης είχε βγάλει για προσφορές στο Στέκι μία,νομίζω πως αυτή πήρες.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 12, 2017, 09:07:46 μμ »

Σωτήρη,

Και εγώ την απολαμβάνω την συζήτηση με διαφορετικές απόψεις, γιατί πάντα κάτι θα μας μείνει. Εκτός από όταν θέλει κάποιος αγενής, σώνει και καλά, να επιβάλει την δική του άποψη και μάλιστα γυρίζοντάς την, σε προσωπικό θέμα.

Τα νομισματόσημα έμπαιναν με μεταλλική σφραγίδα (κάτι σαν ζουμπάς).
Το ESSAI δεν ξέρω. Ισως να ήταν δύσκολο με ζουμπά, λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειάς του και λόγω του ότι τα παρουσίαζαν πιο επίσημα, να γινόταν με χάραξη.

Oπως είπαμε, για να τα κατατάξουμε, πρέπει να γνωρίζουμε τον λόγο για τον οποίο κόπηκε ένα νόμισμα. Μέχρι στιγμής έχουμε τις εικασίες/πιθανότητες :

1.   Περίπτωση Ποικιλίας : Οι τεχνήτες ξέχασαν ? να βάλουν τα νομισματόσημα στον εμπροσθότυπο. Πήραν πρόχειρα ? ένα ζευγάρι μήτρες (με την ημιτελή)?, ξεκίνησε η παραγωγή, το πήραν χαμπάρι και σταμάτησαν ?. Τα ήδη κομένα ανακατεύτηκαν με τα επόμενα της παραγωγής και κυκλοφόρησαν.
2.   Περίπτωση Δοκιμίου : Οι τεχνήτες πήραν πρόχειρα ? ένα ζευγάρι μήτρες (με ημιτελή την μήτρα του εμπροσθότυπου) και έκοψαν κάποια κομμάτια προκειμένου να δουν την ποιότητα της κοπής ?, ή για ρύθμιση των μηχανών παραγωγής ?, ή ??. Τα κομμάτια αυτά στην συνέχεια ανακατεύτηκαν με τα επόμενα της παραγωγής και κυκλοφόρησαν.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά ερωτηματικά (έβαλα κάποια και μπορείτε να βάλετε περισσότερα) αλλά δεν υπάρχουν ντοκουμέντα. Ετσι . . . εικασίες.

Σημ.: Στην περίπτωση του Δοκιμίου, η διαδικασία που περιγράφω με μεγάλη συντομία, μπορεί για κάποιους να είναι πρωτόγνωρη ή περίεργη, αλλά είναι συνήθης και ακολουθείται στην παραγωγή, σχεδόν σε όλες τις βιομηχανίες.
Στην δουλειά μου την ακολουθούμε πάνω από 50 χρόνια (πολύ πιο περίπλοκα βέβαια) και περιγράφεται με κάποιες χιλιάδες σελίδες.

ορφεας
Εγω τουλαχιστον εμαθα κατι καινουργιο, οτι δηλαδη τα νομισματοσημα μπαινουν με μεταλλικη σφραγιδα, κατι σημαντικο ειναι και αυτο. Να σημειωσω οτι η λεξη ESSAI στα δοκιμια του 1869 ειναι διαφορετικη απο αυτα του 1877 και επισης τα δευτερα εχουν και το "Ε" στον εμπροσθοτυπο - ξερει κανεις που κοπηκαν τα δοκιμια του 1877, νομιζω οτι αυτα του 1869 κοπηκαν στο Παρισι.
Μια και κανουμε εικασιες - ελλειψει στοιχειων - μπορει να "παιζει" και το σεναριο που εμπεριεχει και τις 2 πιθανοτητες που αναφερθηκαν (δηλαδη αρχικη αποπειρα δοκιμης κατα την οποια εγινε λαθος). Δηλαδη ΣΙΓΟΥΡΑ εγιναν αρχικες δοκιμες οπως αναφερει ο Ορφεας για να τεσταριστουν τα μηχανηματα, η πιεση κλπ. Μπορει λοιπον να ειπαν αρχιζουμε δοκιμες, χτυπαμε μερικα, τα κοιταμε, φαινονται ενταξει, επ ξεχασαμε τα νομισματοσημα, τα προσθετουμε με τη μεταλλικη σφραδιδα στη μητρα και συνεχιζουμε να κοβουμε και ολα μαζι για κυκλοφορια. Ισως αυτο να εξηγει γιατι στατιστικα υπαρχουν σε χαμηλες καταστασεις (το survivor probability σε high grades ειναι σχεδον μηδεν λογω του μικρου αριθμου τους). Βεβαια ειναι και αυτο μια εικασια.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 01:07:17 μμ »

Το νόμισμα το έστειλα στην NGC με τον κ. Καραμίτσο , και τα πήγε μια χαρά , γι αυτό μοιράζομαι μαζί σας την χαρά μου.
https://www.ngccoin.com/certlookup/3931939-011/NGCDetails/.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.020
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 01:17:40 μμ »

Καλορίζικο με υγεία, Στέργιο! Η χαρά σου, χαρά μας.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:17:33 μμ »

Καλορίζικο Στέργιε ! Πάντα τέτοια ! Γιατί ομως εγω διαβάζω στον Krause, οτι το KM#PN25, ανήκει στο χρυσό 20άρικο του 1852?
Yπάρχει κάπου λάθος, ή εγώ κάνω λάθος ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:37:00 μμ »

Νομίζω πλέον, οτι η NGC, δικαιούται τον τίτλο, ως Ιωάννης ο βαφτιστής  ;D ;D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 05:21:24 μμ »

συνχαρητηρια στεργιο παντα επιτυχιες εχεις ,Σταθερος
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 07:24:15 μμ »

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους  . Στέλιο  δεν βάφτισαν το δικό μου και του Vagou  PN 25 το δώσανε από πιό πριν και δεν ξέρω πόσα είναι συνολικά τα πιστοποιημένα χωρίς  NO OBVERSE PRIVY.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 03:17:42 μμ »

Στέργιε, ανοίγω τώρα τον Krause, και λεει, οτο KM#Pn25=20 Drachma 1852, με τιράζ 16 κομμάτια. Τι δεν εχω καταλάβει ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 03:38:16 μμ »

Καθρεφτάκια, για τους ιθαγενείς ! Εκεί μας εχουνε....Για πήγαινε ρε μάγκα, να τα κάνεις στο Αμέρικα αυτά !
Εδω ήρθε η άλλη, και ήθελε να κάνει διακοπές τσάμπα...Πήγαινε, και δεν ήθελε να πληρώνει, γιατί λέει, η Ελλάδα, χρωστούσε, στην Γερμανία :o

Τα πάνω, κάτω. Σηκωθήκανε τα πόδια, να χτυπήσουν το κεφάλι.. :P
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό