Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1922  (Αναγνώστηκε 4806 φορές)

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2017, 03:59:07 μμ »

Τελος παντων οπως και να το πουμε   mint error -essai -trial strike   ειναι το μοναδικο  αποδεδειγμενα  10 λεπτο  [προς το παρων ] σε αλουμινιο χωρις σηματα .Και μου δινει μεγαλη χαρα
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2017, 04:20:31 μμ »

Nαι Παντελή. Πολύ καλό εύρημα..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 03, 2017, 05:37:39 μμ »

Παντελή να το χαίρεσαι. Εξαιρετικό εύρημα.
Κατά τη γνώμη μου είναι δοκίμιο ή αγγλιστί Trial.

Ήταν 'σπασμένη' η λογική σειρά των Λεπτών 1922, διότι έλειπε αυτός ο κρίκος.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, υπήρχαν τα δοκίμια με την αναγραφή ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ, σε Αλουμίνιο, σε Χαλκονικέλιο, στη συνέχεια 'πηδούσαμε' το δοκίμιο χωρίς σήματα σε αλουμίνιο και πηγαίναμε στο δοκίμιο χωρίς σήματα σε Χαλκονικέλιο. Με όποια σειρά και να το δείτε, ήταν ένας λογικός κρίκος στην αλυσίδα, που απλώς περίμενε κάποια στιγμή να ανακαλυφθεί.

Μπορεί ο τρόπος σκέψης μου να είναι απλός, αλλά η απλούστερη εξήγηση είναι συνήθως η καλύτερη.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 03, 2017, 06:31:21 μμ »

Τελος παντων οπως και να το πουμε   mint error -essai -trial strike   ειναι το μοναδικο  αποδεδειγμενα  10 λεπτο  [προς το παρων ] σε αλουμινιο χωρις σηματα .Και μου δινει μεγαλη χαρα
και εγω συμμερίζομαι την χαρά σου αυτή λοιπόν και ευχομαι να μην βρεθεί δεύτερο τουλάχιστον οχι σύντομα.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 03, 2017, 07:29:52 μμ »

Παντελη,
Θελω και εγω να ενωσω τα συγχαρητηρια μου μαζι με τους υπολοιπους για το καινουργιο σου (και μοναδικο μεχρι στιγμης) ευρημα. Ο,τι και να υποθετουμε και να συζηταμε δεν μειωνει σε τιποτε το νομισμα σου. Απλως κινει καινουργιο ενδιαφερον μεταξυ των συλλεκτων που τωρα θα ψαχνουν (και) για αυτο. Συγχαρητηρια και παλι!
Σωτηρης
Καταγράφηκε

john v

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 140
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 03, 2017, 09:59:32 μμ »

Όπως μοναδικο είναι το νόμισμα που έχεις στα χέρια σου , έτσι και εσύ είσαι  ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ
 και εγώ συμμερίζομαι την χαρά σου ……
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 04, 2017, 10:33:31 πμ »

Παντελή καλημέρα,

Θέλω να κάνω ένα καλοπροαίρετο σχόλιο για το νόμισμα χωρίς να με παρεξηγήσεις.  Πρέπει όμως να πω την άποψή μου για το νόμισμα βασιζόμενος στις φωτογραφίες που βλέπω.  Αν προσέξεις το νόμισμα έχει χτυπηθεί περίεργα, δηλαδή και από τις δυο μεριές υπάρχει ένα "σβήσιμο" από το κέντρο προς την περίμετρο.  Για μένα ειναι αρκετά ξεκάθαρο ότι η έλλειψη νομισματόσημων οφείλεται σε κακή εκτύπωση και όχι σε κάτι άλλο, κάτι που έχει παρατηρηθεί και σε άλλα νομίσματα π.χ. Β' Δημοκρατίας και Κωνσταντίνου Β'.  Άποψή μου είναι ότι έχει πιστοποιηθεί με λάθος περιγραφή και δεν ειναι κάποιο δοκίμιο.

Φιλικά

Δημήτρης

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 04, 2017, 02:43:44 μμ »

Δημητρη  υποθετεις οτ μπορει να εγινε απο αυτον τον λογο .Μαλον το λες οτι ειναι ξεκαθαρο .Το αποτελεσμα ειναι ιδιο ομως.Για την ταμπελα στο σλαμπ υπαρχουν διχογνωμιες με επιχειρηματα.Την μοναδικοτητα του  ομως οπως και να χει δεν μπορουμε να παραβλεψουμε.
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 04, 2017, 02:54:22 μμ »

Mην ξεχναμε και την εταιρεια ποιστοπιησης που το ειδε στο χερι.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 04, 2017, 03:18:41 μμ »

Mην ξεχναμε και την εταιρεια ποιστοπιησης που το ειδε στο χερι.
Αλλο σφάλμα και αλλο essai.  Εχει τεραστια διαφορά.  Σίγουρα δεν το εχω δει στο χερι οπότε κρατάω μια μικρή επιφυλαξη για αυτο που σου λεω.  Βλέποντας ομως όλο το νομισμα και πως εχει χτυπηθει, το λεω με πολύ μεγάλη βεβαιότητα.  Οσο για τις εταιρείες πιστοποιησης......

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 04, 2017, 04:01:17 μμ »

πες το σφαλμα -μιντ ερορ  .Δεν εισαι ομονος και δεν επιμενω στο εσαι απο την αρχη .Αλλα  ολα τα περιεργα γινονται απο καποιο  τυχαιο γεγονος. Παραδειγματα αμετρητα
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 04, 2017, 10:21:28 μμ »

Θα ηθελα να βαλω εναν επιλογο στο θεμα  γιατι αρχισε να κουραζει .Το νομισμα το ανεβασα για εκτιμηση τον μαρτιο και αφου μου προταθηκε τοστειλα για ποιστοποιηση .Εγραψε εσσαι    και μου προκαλεσε ευχαριστη εκπληξη Οχι τοσο για την επικεφαλιδα αλλα για την δικαιωση μου .Θα μπορουσα να το σπασω αλλα μετα απο χρονια αντε παλυ να τρεχεις.Οποτε μενω στο περιεχομενο .Τωρα  essai   -trial strike -mint error    το περιεχομενο ιδιο .Θελω να ευχαριστησω ολους οσους  συμετείχαν και ειχαν ολοι δικιο και ολες οι αποψεις ηταν καλοπροεραιτες.τΟ ΦΟΡΟΥΜ ΖΩΝΤΑΝΕΨΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΗΣΕ.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ. ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2017, 11:11:26 μμ από athas »
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 04, 2017, 10:47:30 μμ »

Παντελή, πολλά μπράβο, για το νόμισμά σου, και άλλα τόσα για εσένα, που ξέρεις ν' αποδέχεσαι τη καλοπρποαίρετη κριτική.
Δυστυχώς, οι εταιρίες νομισμάτων, ειναι μόνο 2 ( αντε 3), που αποτελούν καρτέλ, οσον αφορά την πιστοποίηση αυτών
Αν υπήρχαν αλλες 5-6, ισως τα πράγματα νάταν διαφορετικά..., νάδιναν περισσότερη σημασία, αρα και το νόμισμα, σε θέματα πιστοποίησης, θ' αποκτούσε περισσότερη αίγλη....
Είπαν ESSAI, κάτι, που αν ηταν Αμερικάνικο νόμισμα, θα τους ετρεχαν, και δεν θάφταναν...., αλλά, ειναι Ελληνικό, και το 99% αυτών που ακολουθούν τα πιστοποιημένα, τους ακολουθούν..., αρα ? Αρα, μπορούνε και το κάνουνε, γιατί....? γιατί, δεν τρέχει τίποτα..

Εν πάσει περιπτώσει, θα μπορούσα να πω ολόκληρο κατεβατό, οσον αφορά τις εταιρίες, γιατί εκει ειναι το θέμα, και οχι στο νόμισμά σου φυσικά, που ειναι μοναδικό
Και πάλι, πολλά συγχαρητήρια, για την ευρεσή του........, αντε..., και σε άλλα τέτοια...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 04, 2017, 11:13:20 μμ »

Παντελή, συγχαρητήρια κι από μένα. Φίλε, να το χαίρεσαι με υγεία και καλό καλοκαίρι.
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 ΛΕΠΤΑ 1922
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 05, 2017, 12:15:02 πμ »

να σε καλα φιλε θαναση και που   εισαι
αμα εχουμε καμοια μετακομιση εδω ειμαστε ναι για
Καταγράφηκε