Modern Greek Coins - Νεοελληνικά Νομίσματα > King Constantine A! (1913-1917 & 1920-1922)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ Ο ΒΑΣΙΛΗAΣ ΠΟΥ ΔΙΠΛΑΣΙΑ

(1/2) > >>

john v:
http://www.stoxos.gr/2017/03/blog-post_891.html


Ο Κάιζερ Γουλιέλμος του απονείμει τον βαθμό του ονομαστικού Στρατάρχη του γερμανικού στρατού. Το φθινόπωρο του 1913, λίγο μετά την άνοδό του στο θρόνο, ο Κωνσταντίνος είχε παρακολουθήσει ασκήσεις του γερμανικού στρατού μαζί με τον Κάιζερ. Επίσης, ο Κωνσταντίνος είχε επηρεαστεί από το γεγονός ότι ο Κάιζερ είχε βοηθήσει την Ελλάδα να διατηρήσει τα απελευθερωμένα κατά τους δύο Βαλκανικούς Πολέμους εδάφη και ιδιαίτερα την Καβάλα.

georok:
 Είχε τεράστια ευθύνη στην Μικρασιατικη καταστροφή και το άρθρο ειναι άκρως ανιστόρητο και υποκειμενικό.

john v:
Ακριβώς πολύ σωστά για αυτό τον λόγο το ανέβασα, σωστά επισημανθεί νομίζω από εσάς ,,σύμφωνο

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT:
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΤΟ LINK ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΒΑΣΙΛΟΦΡΩΝΕΣ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 12-13 ΗΤΑΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ. ΧΡΕΟΣ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ.

athas:

--- Παράθεση από: ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT στις Μάρτιος 09, 2017, 12:36:43 μμ ---.... ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΒΑΣΙΛΟΦΡΩΝΕΣ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ....

--- Τέλος παράθεσης ---
Υπάρχουν, Παναγιώτη μου, καλώς ή κακώς.


--- Παράθεση από: ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT στις Μάρτιος 09, 2017, 12:36:43 μμ ---... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 12-13 ΗΤΑΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ. ΧΡΕΟΣ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ.

--- Τέλος παράθεσης ---
Συμφωνώ απόλυτα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση