Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου  (Αναγνώστηκε 9664 φορές)

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 09:01:32 μμ »

.
Hταν μέσα του 1961 όταν μαθητής στο γυμνάσιο ακόμη, αποφάσισα να διαλύσω την «Παγκόσμια συλλογή νομισμάτων» που έκανα (εδώ γελάμε), με ρέστα που μου έφερναν διάφοροι γνωστοί από τα ταξείδια τους στο εξωτερικό.
Αφορμή στάθηκε η επίσκεψη στο σπίτι μας του καλού οικογενειακού μας φίλου Δημ. Οικονομόπουλου(*) και με τις συλλεκτικές συμβουλές που μου έδινε έγινε ο μέντοράς μου.

(*) Δημ. Οικονομόπουλος. Μεγάλος συλλέκτης αρχαίων, ρωμαϊκών και κυρίως βυζαντινών νομισμάτων, σφραγιδόλιθων, εικόνων κλπ. Μετά τον θάνατό του το 1986, η σύζυγός του Τασία Ζαμίδου, κατ’επιθυμίαν του, δώρισε την συλλογή του στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμου Θες/νίκης.

Ετσι με τις συμβουλές του και μερικά βιβλία που μου δώρισε ξεκίνησα την συλλογή μου, μόνο νεο-ελληνικών νομισμάτων και βιβλίων.

Στην αρχή με τις βόλτες μου στο Μοναστηράκι, ήταν τόσα πολλά τα νέα για μένα πράγματα,  άρχισα να κρατώ στο σπίτι χειρόγραφες σημειώσεις. Το 1981 μαζί με την πλήρη μηχανογράφηση της εταιρείας μου, απέκτησα ένα πρόγραμμα όπου μετέφερα το αρχείο των σημειώσεών μου. Στις αρχές του ’90 νέες μεταφορές σε προγράμματα Samna και  WordStar. Στα μέσα έως το τέλος του ’90  με τα νέα προγράμματα Excel, Corel-draw, Photoshop, κλπ. λύθηκαν και τα προβλήματα των εικόνων με scans κλπ.

Ετσι μέχρι σήμερα έχω δημιουργήσει τα κατωτέρω νομισματικά αρχεία
Α. Αρχείο βιβλιογραφίας
    Περιέχει αρκετά υποαρχεία με καταλόγους δημοπρασιών, βιβλία, ΦΕΚ,  περιοδικά, μελέτες, δημοσιεύσεις,  ντοκουμέντα κλπ
Β. Αρχείο νομισμάτων
    Περιέχει αρκετά υποαρχεία με φωτο και scans νομισμάτων, περιγραφές και ιδιαιτερότητες νομισμάτων, συγκρίσεις και μετρήσεις νομισμάτων  κλπ

Το πιο εύχρηστο υποαρχείο είναι ένα πρόχειρο σε excel, που περιέχει φωτό και όλα σχεδόν  τα στοιχεία του νομίσματος. Μετασχηματίζεται και ταξινομείται σε δευτερόλεπτα. Το μειονέκτημά του είναι ότι πάνω από 350 ΜΒ αρχίζει και τα παίζει. Ετσι οι φωτό μπαίνουν σε χαμηλότερη ευκρίνεια (jpeg 20-30 KB). Εάν για οποιονδήποτε λόγο, θέλω μεγαλύτερη ευκρίνεια, καταφεύγω στο υπο-αρχείο φωτο και scans.

Αυτό το πρόχειρο αλλά πολύ χρήσιμο και εύχρηστο υπο-αρχείο σε excel θα σας το περιγράψω σε επόμενη ανάρτησή μου.

Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 09:07:27 μμ »

Υπο-Αρχείο Νομισμάτων σε Excel

Το αρχείο αυτή την στιγμή περιέχει 11.900  καταχωρήσεις, κυρίως από δύσκολα και σπάνια νομίσματα και δοκίμια. Αλλες 700 περίπου είναι σε αναμονή για καταχώρηση. Για κάθε νόμισμα υπάρχουν φωτο, πότε-που και πως εμφανίστηκε, τιμές και διάφορα άλλα στοιχεία.

Εμπλουτίζεται συστηματικά 1-2 φορές τον μήνα με νέες καταχωρήσεις και πληροφορίες από τις εξής πηγές :

1. Κατάλογοι Δημοπρασιών και fixed price lists.
Yπάρχουν καταχωρημένοι πάνω από 55.000 κατάλογοι, οι παλαιότεροι ξεκινούν πρίν από το 1800. Από αυτούς έχω ψάξει λεπτομερώς μέχρι σήμερα περίπου 14.700..και συνεχίζω

2. Νομισματικά βιβλία, περιοδικά, μελέτες, δημοσιεύσεις, ντοκουμέντα

Τα προβλήματα στις πηγές 1 και 2 είναι :
- πριν το 1950 οι περιγραφές ήταν συνήθως ελλειπείς και άθλιες, οι φωτο λίγες και κυρίως για διεθνή αγορά, δηλ χρυσά και crown-size
- από το 1950 – 2000 τα προβλήματα αυτά μειώθηκαν σταδιακά
- πολλές φορές δεν ξέρεις και δεν σου λένε τον προηγούμενο ή τωρινό κάτοχο

3. Διαδίκτυο : ebay, νομισματικά sites, forums κλπ
   - και εδώ υπάρχει το πρόβλημα του προηγούμενου ή/και τωρινού  κατόχου

4. Συλλογές φίλων και γνωστών, που μου έχουν παράσχει ευγενώς πληροφορίες και φωτό
    Εκτός των δύο γνωστών μεγάλων συλλογών στην Ελλάδα, υπάρχουν άλλες 5 μεγάλες συλλογές, εκ των οποίων έχω δει αρκετές φορές τις 4. Την μία ποτέ.
- εδώ το πρόβλημα είναι ότι όταν βλέπεις μια μεγάλη συλλογή δεν έχεις αρκετό χρόνο για φωτογράφιση και αυτό σε περιορίζει σε 5-10 κομμάτια κάθε φορά.
- επίσης αποτρεπτικός για φωτό είναι και ο τρόπος αποθήκευσής τους (χαρτονάκια, slabs κλπ)

Ένα απόκομμα από αυτό το αρχείο βλεπετε παρακάτω :

Στήλη Α :  φωτό σε jpeg
Στήλη Β :  κωδικός νομίσματος (δική μου κωδικοποίηση όλων των νομισμάτων)
Στήλη C :  αριθ. Καταχ. Ίδιου κομματιού. πχ α1 είναι η πρώτη καταχώρηση όταν εμφανίστηκε στον Spink, καταχωρήθηκαν άλλες δύο εμφανίσεις (a2 και a3 τις οποίες παραλείπω στον πίνακα) και στην συνέχεια η α4 είναι η τέταρτη εμφάνιση του ίδιου κομματιού στον Baldwin
Στήλη D :  αξία 5 (δρ)
Στήλη E :  περιγραφή από εκεί που εμφανίστηκε
Στήλη F :  παραπομπή σε υπο-αρχείο φωτό ή scans
Στήλη G :  παραπομπή σε υπο-αρχείο pdf
Στήλη H :  oνομα κατόχου ή δημοπράτη στην δεδομένη καταχώρηση
Στήλη I :   χρονολογία νομίσματος
Στήλη J,K,L : τις έσβυσα, είναι παραπομπές σε άλλα υπο-αρχεία
Στήλη M :  αύξων αριθμός καταχώρησης
Στήλη N :  διάφορες επι πλέον παρατηρήσεις

Αυτό αποτελεί ένα παράδειγμα για όποιον θέλει, που με τροποποιήσεις μπορεί να το φέρει στις δικές του απαιτήσεις.

φιλικά
ορφεας
Τον συνημ. πίνακα με μερικές φωτο 5 δρ 1845 τον έχω στείλλει και θα τον ανεβάσει ο Ποδάρας

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2017, 12:52:34 μμ από masourakias »
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 09:38:24 μμ »

ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μασ την γνωση και τις εμπειριες σου
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 11:03:00 μμ »

Απίστευτη δουλειά, αυτό θα πει αγαπώ το νόμισμα, ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσουμε να δούμε το αρχείο Ορφέα, δημοσιευμένο, σε βιβλίο ή σε σελίδα στο διαδίκτυο.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 11:20:26 μμ »

Θα το δημοσίευα και αύριο το πρωϊ Μιχάλη μου, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
Εκτός από τα προβλήματα φωτό και στοιχείων δημοπρατών, τα μισά περίπου είναι νομίσματα φίλων συλλεκτών που μου τα έδωσαν εμπιστευόμενοι την εχεμύθειά μου και δεν θα τους απογοητεύσω ποτέ με την δημοσίευσή τους.

Κάποια κομμάτια των διάφορων υπο-αρχείων, πιστεύω να βρώ τον τρόπο να τα δημοσιεύσω προσεχώς

φιλικά
ορφεας

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2017, 09:53:52 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:43:12 μμ »

Ανέβηκε από το Δημήτρη και μπορείτε να δείτε στο 2ο ποστ μου το απόκομμα από το αρχείο μου, του πίνακα  με μερικά νομίσματα 5 δρ 1845

ορφεας
Καταγράφηκε

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 04:40:27 μμ »

Απλώς: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ
Καταγράφηκε

keyzer

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 47
Απ: Η δημιουργία του νομισματικού μου αρχείου
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2017, 07:35:00 μμ »

Απίστευτος...Μπράβο!
Καταγράφηκε