Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Ιανουαρίου 2017  (Αναγνώστηκε 4095 φορές)

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Ιανουαρίου 2017
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:41:44 μμ »

και εγω ιδια αποψη με το στελιο εχω.  ακομη και στα τρυπια

+1 η σπανιότητα είναι σπανιότητα, τι πάει να πει σε ποια κατάσταση... όποια κατάσταση και αν είναι... Φίλε Σίμο με συγχωρείς αλλά έτσι είναι τα πράγματα...  ;)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Ιανουαρίου 2017
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 07:02:01 μμ »

Η σπανιότητα καθορίζεται από κάποιους παράγοντες που στην σύγκριση του Στέλιου απουσιάζουν. Έτσι είναι αόριστη η σύγκριση. Δέν υπάρχει σπανιόμετρο στα νομίσματα. Υπάρχει όμως η έννοια της ποικιλίας , του σφάλματος , της κατάστασης , του μιντάζ και του διασωθέντος αριθμού. Όταν γίνονται συγκρίσεις πρέπει ν'αναφέρονται κάποιες παράμετροι. Αυθαίρετα να πούμε ότι το ένα είναι δυσκολότερο του άλλου δε λέει τίποτε.

Ας πούμε με παράμετρο την κατάσταση των νομισμάτων πώς διαμορφώνεται η λίστα του Στέλιου?

Με παραμέτρους το μιντάζ και τον διασωθέντα αριθμό πώς διαμορφώνεται?

Παραμένει ίδια η σειρά ?  Δεν το νομίζω.



Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Ιανουαρίου 2017
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 07:30:58 μμ »

Διορθώθηκε βλέπω. Μπράβο...., σειρά δυσκολίας στα ασημένια 51=55, ξεκινώντας απο το ευκολώτερο

1) ½ 1855, με τελεία
2) ½ 1855
3) 1/4 1855
4) τάλληρο 1851
5) δραχμή 1851
6) ½ 1851
7) μικρό κεφάλι δραχμής 1851
8.) 1/4 1851

τα 2 τελευταία, ισως και να εναλλάσονται

Διαφορετική άποψη, ευχαρίστως να συζητηθεί...

ΤΑ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΘΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΠΑΝΙΑ. Η ΣΕΙΡΑ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ 51 ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΚΕΦΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΟΥ 51. ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΚΤΟΞΕΥΟΝΤΑΙ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ 51 ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
Καταγράφηκε