Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!  (Αναγνώστηκε 2914 φορές)

Chrisvas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 63
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:58:36 μμ »

greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.msg24567#msg24567
Απάντηση 601. Μήπως είναι ίδια περίπτωση ?
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 04:14:00 μμ »

greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.msg24567#msg24567
Απάντηση 601. Μήπως είναι ίδια περίπτωση ?

ΜΠΡΑΒΟ Chrisvas!
Ξαναβάζω σωστά τον σύνδεσμο γιατί κόπηκε: http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.msg24567#msg24567

Και ναι, όντως, παρόμοιο είναι. Μόνο που το δικό μου είναι κυκλοφορημένο και έχει φθορές.
Επίσης -αν έχω καταλάβει καλά- ίσως δεν έχει και τα 3 στοιχεία που αναφέρει ο Σίμος εκεί.
Ή μήπως τα 'χει..?
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 04:58:12 μμ »

greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.msg24567#msg24567
Απάντηση 601. Μήπως είναι ίδια περίπτωση ?

ΜΠΡΑΒΟ Chrisvas!
Ξαναβάζω σωστά τον σύνδεσμο γιατί κόπηκε: http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.msg24567#msg24567

Και ναι, όντως, παρόμοιο είναι. Μόνο που το δικό μου είναι κυκλοφορημένο και έχει φθορές.
Επίσης -αν έχω καταλάβει καλά- ίσως δεν έχει και τα 3 στοιχεία που αναφέρει ο Σίμος εκεί.
Ή μήπως τα 'χει..?

Είναι κυκλοφορημένο και δεν φαίνεται καλά. Νομίζω ότι και το δικό σου πρέπει να έχει και τους 3 παράγοντες.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:00:53 μμ »

Κώστα σου δείχνω και ένα ακόμα κομμάτι .

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1393152070700325&set=pcb.1272590766105912&type=3&theater

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:16:09 μμ »

Κώστα σου δείχνω και ένα ακόμα κομμάτι .

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1393152070700325&set=pcb.1272590766105912&type=3&theater



Aυτό είναι!
Ιδιο με το δικό μου!
Δίδυμα!!

Οπότε ισχύουν τα ίδια και για αυτό..?

...Στο υπέροχο αυτό κέρμα έχουμε DEFECTIVE DIE / MINT ERROR ξεκάθαρα. Τα die trails οι ουρές μετάλλου γύρω από το σχέδιο είναι ώς πρός τον X άξονα  ___/  120ο (μοίρες).  Δημιουργούν ψευδο-διπλασιασμό γιατί είναι εντονότατες . Και τέλος  έχουμε αντιδιαμετρικές μή τυπώσεις τμημάτων του σχεδίου (αντιδιαμετρικά αστέρια , 2 και νομισματόσημο)

Ο ορισμός του Defective Die αυτό το κέρμα.  Υπέροχο!

(είμαι ζηλιάρης, ε ?  ;D :P )
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:31:44 μμ »

Το πιθανότερο ισχύουν τα ίδια εφόσον βρήκαμε και το δίδυμό του σε καλύτερη κατάσταση. Κώστα χρειάζεται ψάξιμο και χρόνο αυτό το χόμπυ. Καταλαβαίνω ότι ίσως πολλά σου φαίνονται Κινέζικα. Σιγά σιγά με τον καιρό θα γίνεις αστέρι. χεχε! Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος σε τίποτε.  Θυμάμαι κι εγώ όταν ήμουν σε μικρή ηλικία έπρηζα τον θείο μου στη Πανδρόσου (Μοναστηράκι) να μου εξηγήσει. Και κάθε τι γεννούσε νέες απορίες.  ;D

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:37:08 μμ »

Το κακό είναι ότι δεν είμαι πλέον σε μικρή ηλικία...
55αρήσαμε Σίμο μου...
Και προτού γίνω αστέρι όπως λες, θα έχω πάει στα αστέρια...
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:40:03 μμ »

Το κακό είναι ότι δεν είμαι πλέον σε μικρή ηλικία...
55αρήσαμε Σίμο μου...

Δέν είναι κακό αυτό . Αντιθέτως καλό είναι. Θα έχεις και περισσότερο χρόνο ν'ασχοληθείς. ;)

Τα νομισματικά σφάλματα είναι :
1. Εργαλείο των συλλεκτών απέναντι στα παραχαραγμένα.
2. Χόμπυ
3. Μάθημα τεχνικών των νομ/πείων για βελτίωση των κοπών στα νομίσματα
4. Τρόπος να κάνει κάποιος οικονομικά ασθενής  μια καλή συλλογή χωρίς πολλά χρήματα. (Αυτό βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις αναιρείται. Μιλάμε στην πλειοψηφία όμως.)
5. Κίνητρο για νέους συλλέκτες να έρθουν στο χόμπυ και να μάθουν τα νομίσματα.












Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:44:03 μμ »

Δέν είναι κακό αυτό . Αντιθέτως καλό είναι. Θα έχεις και περισσότερο χρόνο ν'ασχοληθείς....

Ναι... κάπου διάβασα ότι αυτοί που έχουν αλτσχάιμερ εντοπίζουν πιο εύκολα τα errors.  ;D

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:48:23 μμ »

Ναι... κάπου διάβασα ότι αυτοί που έχουν αλτσχάιμερ εντοπίζουν πιο εύκολα τα errors.  ;D

Η μνήμη χρειάζεται μόνο στη στατιστική για να καταλάβεις τι είναι σπάνιο τι είναι πολύ δύσκολο τι είναι δύσκολο τι είναι κοινό. Αυτό που χρειάζεται είναι παρατηρητικότητα και γνώση του τρόπου κοπής. Μερικές φορές ένα die crack (ράγισμα μήτρας)  ένα lump (εξόγκωμα  μετάλλου) ή ένα dent (χτύπημα μήτρας - βαθούλωμα) μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα γνήσιο από ένα πλαστό κέρμα!!



Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:58:48 μμ »

Σίμο, επανέρχομαι στο θέμα του πεντάλεπτου γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτά που έχεις γράψει στο άλλο θέμα για το αντίστοιχο δίλεπτο του Chrisvas (στο λινκ που έβαλε παραπάνω) και επειδή έψαξα και λίγο αυτά που γράφουν τα ξένα σάιτς, μου δημιουργήθηκε μια εύλογη απορία...
Γράφεις λοιπόν στο άλλο νήμα για το δίλεπτο:

...Ο υπερβολικός ζήλος στο γυάλισμα της μήτρας δίνει λάθος τυπώσεις με ψευδο-διπλασιασμούς με die trails και φυσικά με κομμένο το σχέδιο. Εάν συνυπάρχουν και τα 3 φαινόμενα μιλάμε για DEFECTIVE DIE / MINT ERROR. Εάν όμως δεν συνυπάρχουν τότε απλώς μιλάμε για DIE DETERIORATION DOUBLING...
...
...Ο ορισμός του Defective Die αυτό το κέρμα.  Υπέροχο!

Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω πως 3 μη σφάλματα δημιουργούν ένα σφάλμα...
Από πουΠΩΣ καλύτερα) προκύπτει ότι τελικά εδώ έχουμε επίσημα αναγνωρίσιμο σφάλμα mint error ?
Γιατί αν έχω καταλάβει καλά το Defective Die είναι ορισμός επίσημου σφάλματος, έτσι δεν είναι ?
Αλλά για να δώσουμε τον χαρακτηρισμό Defective Die θα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε σφάλμα. εδώ όμως δεν έχουμε κάτι τέτοιο... αντίθετα το DIE DETERIORATION DOUBLING δεν είναι επίσημο σφάλμα/mint error. Και όλα αυτά φυσικά ανεξάρτητα από το πόσο δραματική είναι η εμφάνιση του νομίσματος (πράγμα δεδομένο για τα συγκεκριμένα γιατί είναι όντως πολύ εντυπωσιακά) αλλά άσχετο με το αν τελικά χαρακτηρίζονται επισήμως σαν errors. Οπότε..?

Εν κατακλείδι η ερώτηση είναι: αν πάει στις εταιρείες για φυλάκισμα, θα του δώσουν χαρακτηρισμό MINT ERROR / Defective Die, ναι ή όχι ? Τον ορισμό που αναφέρεις παραπάνω (στην παράθεση) τον έχεις κάπου με λινκ γιατί εγώ δεν βρήκα κάτι τέτοιο σε αυτά που διάβασα.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 08:18:32 μμ »

Σίμο, επανέρχομαι στο θέμα του πεντάλεπτου γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτά που έχεις γράψει στο άλλο θέμα για το αντίστοιχο δίλεπτο του Chrisvas (στο λινκ που έβαλε παραπάνω) και επειδή έψαξα και λίγο αυτά που γράφουν τα ξένα σάιτς, μου δημιουργήθηκε μια εύλογη απορία...
Γράφεις λοιπόν στο άλλο νήμα για το δίλεπτο:

...Ο υπερβολικός ζήλος στο γυάλισμα της μήτρας δίνει λάθος τυπώσεις με ψευδο-διπλασιασμούς με die trails και φυσικά με κομμένο το σχέδιο. Εάν συνυπάρχουν και τα 3 φαινόμενα μιλάμε για DEFECTIVE DIE / MINT ERROR. Εάν όμως δεν συνυπάρχουν τότε απλώς μιλάμε για DIE DETERIORATION DOUBLING...
...
...Ο ορισμός του Defective Die αυτό το κέρμα.  Υπέροχο!

Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω πως 3 μη σφάλματα δημιουργούν ένα σφάλμα...
Από πουΠΩΣ καλύτερα) προκύπτει ότι τελικά εδώ έχουμε επίσημα αναγνωρίσιμο σφάλμα mint error ?
Γιατί αν έχω καταλάβει καλά το Defective Die είναι ορισμός επίσημου σφάλματος, έτσι δεν είναι ?
Αλλά για να δώσουμε τον χαρακτηρισμό Defective Die θα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε σφάλμα. εδώ όμως δεν έχουμε κάτι τέτοιο... αντίθετα το DIE DETERIORATION DOUBLING δεν είναι επίσημο σφάλμα/mint error. Και όλα αυτά φυσικά ανεξάρτητα από το πόσο δραματική είναι η εμφάνιση του νομίσματος (πράγμα δεδομένο για τα συγκεκριμένα γιατί είναι όντως πολύ εντυπωσιακά) αλλά άσχετο με το αν τελικά χαρακτηρίζονται επισήμως σαν errors. Οπότε..?

Εν κατακλείδι η ερώτηση είναι: αν πάει στις εταιρείες για φυλάκισμα, θα του δώσουν χαρακτηρισμό MINT ERROR / Defective Die, ναι ή όχι ? Τον ορισμό που αναφέρεις παραπάνω (στην παράθεση) τον έχεις κάπου με λινκ γιατί εγώ δεν βρήκα κάτι τέτοιο σε αυτά που διάβασα.

Πριν λίγες μέρες Κώστα έγραφες ότι το κούτιασμα κερμάτων δεν σ'ενδιαφέρει και ότι είσαι ενάντιος με τη διαδικασία αυτή ακόμα και ιδεολογικά. Τώρα ρωτάς τι θα γράψει στο slab. Μπερδεύτηκα.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:10:56 μμ »

Σαφώς και δεν με ενδιαφέρει.
Η συλλογή μου δεν έχει και δεν θα έχει σλαμπ.
Η αναφορά γίνεται για να καταλάβω και μόνο.
Θάθελα να ξέρω αν επισήμως αυτό μπορεί να πιστοποιηθεί σαν σφάλμα ή όχι. Και τι θα γράψει επάνω.
Οπως και θάθελα να καταλάβω το σκεπτικό που βρίσκεται πίσω από την παραπάνω τοποθέτησή σου σχετικά με αυτά τα νομίσματα.
Ολο αυτό λέγεται με μία λέξη, αξιολόγηση.
Και η αξιολόγηση πρέπει να είναι τεκμηριωμένη.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:53:01 μμ »

Σαφώς και δεν με ενδιαφέρει.
Η συλλογή μου δεν έχει και δεν θα έχει σλαμπ.
Η αναφορά γίνεται για να καταλάβω και μόνο.
Θάθελα να ξέρω αν επισήμως αυτό μπορεί να πιστοποιηθεί σαν σφάλμα ή όχι. Και τι θα γράψει επάνω.
Οπως και θάθελα να καταλάβω το σκεπτικό που βρίσκεται πίσω από την παραπάνω τοποθέτησή σου σχετικά με αυτά τα νομίσματα.
Ολο αυτό λέγεται με μία λέξη, αξιολόγηση.
Και η αξιολόγηση πρέπει να είναι τεκμηριωμένη.

Ωραία. Περίμενε κάποιον τότε να σου κάνει τεκμηριωμένη αξιολόγηση και να σου πεί τι θα γράψει άν πιστοποιηθεί το κέρμα σου. Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 10:07:39 μμ »

Ωραία. Περίμενε κάποιον τότε να σου κάνει τεκμηριωμένη αξιολόγηση και να σου πεί τι θα γράψει άν πιστοποιηθεί το κέρμα σου...

Σίμο, αυτός ο κάποιος είσαι εσύ.
Εχεις κάνει ήδη αξιολόγηση και απλώς σου ζητώ διευκρινήσεις επ' αυτής.

Τα φόρουμ ξέρω ότι είναι για να γίνονται συζητήσεις και να μεταδίδουν γνώσεις οι εμπειρότεροι στους νεότερους.
Δεν είναι για να κάνουμε τους έξυπνους ο ένας στον άλλο.
Δεν νομίζω ότι είναι τρόπος αυτός που απάντησες...
Ή παρεξήγησες κάτι, ή σε πέτυχα σε λάθος στιγμή.
Δεν καταλαβαίνω ώρες-ώρες γιατί αντιδράς με τέτοιο επιθετικό και αρνητικό τρόπο.
Μια απλή διευκρίνηση σου ζήτησα.

Τέλος πάντων, άμα δεν θέλεις να τη δώσεις μην τη δίνεις.
Και συγνώμη κιόλας αν σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου.
Καταγράφηκε