Misc Discussion - Διάφορα Θέματα Συζητήσεων > Coin Conservation

Σωνεται;;;

(1/4) > >>

μαρκος:
ΤΟΡΝΕΣ ΕΞΗΝΤΑ
Θα ηθελα την γνωμη σας αν σωνεται αυτο εδω το νομισμα;;ειναι 60 ΤΟΡΝΕΣ ποικιλια αντι ΙΩ σε ΙΟ αλλα εχει εκει που εχω βαλει τον μαρκαδορο και στο υπολοιπο πεδιο καποιες κοκκινιλες σαν να εχουν κανει στρωση ,αν καθαριστει λετε να παθει ζημια;;εχει πολυ ωραιες λεπτομερειες για τετοια ποικιλια,ευχαριστω πολυ

Simos:
Μόνο με επαγγελματικό (NCS) καθαρισμό και πάλι έχει ρίσκο. Γνώμη μου είναι να το αφήσεις όπως είναι και να το προστατέψεις σε κάψουλα. Ωραίο Μάρκο.



μαρκος:
Ευχαριστω Σιμο ,σε καψουλα ειναι ηδη αλλα αν το αφησω ετσι σιγουρα εχει ημερομηνια ληξης μια και η διαβρωση θα απλωνεται με τον καιρο.Εγω δεν το ακουμπαω γιατι δεν το εχω και θα κανω καμμια πατατα σιγουρα

Simos:
Οι στρώσεις φεύγουν με όξινα διαλύματα ή με υπερήχους. Από κει και πέρα ανακατασκευή του σχεδίου όπως κάνει η CRS (coins restoration services) πιστεύω ότι αλλοιώνουν την αυθεντικότητα του κέρματος. Προσωπική μου γνώμη πάντα. Από κει και πέρα η NCS ενδεχομένως να το διορθώνει εν μέρει αλλά δεν ξέρω άν αξίζει τον κόπο από οικονομικής άποψης.

Ερασιτεχνικά δεν θα χρησιμοποιούσα λεμόνια και σόδες και τέτοια πράγματα. Ούτε βράσιμο με AWA. Οι κοκκινίλες που είναι βαριά μορφή οξείδωσης του κράματος φεύγουν με ξύδι αλλά απαιτεί αρκετό χρόνο παραμονής σε αυτό. Ίσως και μια ώρα. Το αποτέλεσμα θα είναι το κέρμα ν'απαλλαγεί από την αρρώστια του θα βελτιωθεί η εμφάνισή του αλλά μετά από αυτό δεν θα πρέπει να σκουπιστεί με κανένα ύφασμα , μόνο να πλυθεί με νερό να στεγνώσει και να μείνει. Άν έχεις απιονισμένο νερό (χωρίς άλατα) ακόμα καλύτερο για να μην έχει θαμπάδες από χλώριο που έχει το νερό της βρύσης.

Αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τόσο παλιά κέρματα.... δεν είναι σωστό.  Ίσως κάποιος έχει να σου δώσει μια καλύτερη συμβουλή μελλοντικά.


Δές και εδώ ένα πείραμα που έκανα πέρσυ σε μεταπολιτευτικό κέρμα δρόμου

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=2847.msg29893#msg29893
 

exmim:
Καλησπέρα Μάρκο, ωραίο και να το χαίρεσαι. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι η ποικιλία αυτή είναι παααάρα πολύ δύσκολη, γιατί?.... γιατι όσο και να εχω ψάξει είναι η πρωτη φορα που την βλεπω (εγω τουλάχιστον ε! ). Και τώρα πεσανε δυο μαζι, μια εσύ και μια στην επόμενη δημοπρασία της πνε ……. Μωρέ μπράβο!!. Και πίστευα ότι εχω την μοναδική χαχαχα..   Γνώμη μου , λίγο λαδάκι ( μπειμπη οιλ ) και τίποτα άλλο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση