Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σωνεται;;;  (Αναγνώστηκε 23964 φορές)

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Σωνεται;;;
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 03:21:11 μμ »

ΤΟΡΝΕΣ ΕΞΗΝΤΑ
Θα ηθελα την γνωμη σας αν σωνεται αυτο εδω το νομισμα;;ειναι 60 ΤΟΡΝΕΣ ποικιλια αντι ΙΩ σε ΙΟ αλλα εχει εκει που εχω βαλει τον μαρκαδορο και στο υπολοιπο πεδιο καποιες κοκκινιλες σαν να εχουν κανει στρωση ,αν καθαριστει λετε να παθει ζημια;;εχει πολυ ωραιες λεπτομερειες για τετοια ποικιλια,ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 03:26:34 μμ »

Μόνο με επαγγελματικό (NCS) καθαρισμό και πάλι έχει ρίσκο. Γνώμη μου είναι να το αφήσεις όπως είναι και να το προστατέψεις σε κάψουλα. Ωραίο Μάρκο.



Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 04:34:57 μμ »

Ευχαριστω Σιμο ,σε καψουλα ειναι ηδη αλλα αν το αφησω ετσι σιγουρα εχει ημερομηνια ληξης μια και η διαβρωση θα απλωνεται με τον καιρο.Εγω δεν το ακουμπαω γιατι δεν το εχω και θα κανω καμμια πατατα σιγουρα
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 04:54:02 μμ »

Οι στρώσεις φεύγουν με όξινα διαλύματα ή με υπερήχους. Από κει και πέρα ανακατασκευή του σχεδίου όπως κάνει η CRS (coins restoration services) πιστεύω ότι αλλοιώνουν την αυθεντικότητα του κέρματος. Προσωπική μου γνώμη πάντα. Από κει και πέρα η NCS ενδεχομένως να το διορθώνει εν μέρει αλλά δεν ξέρω άν αξίζει τον κόπο από οικονομικής άποψης.

Ερασιτεχνικά δεν θα χρησιμοποιούσα λεμόνια και σόδες και τέτοια πράγματα. Ούτε βράσιμο με AWA. Οι κοκκινίλες που είναι βαριά μορφή οξείδωσης του κράματος φεύγουν με ξύδι αλλά απαιτεί αρκετό χρόνο παραμονής σε αυτό. Ίσως και μια ώρα. Το αποτέλεσμα θα είναι το κέρμα ν'απαλλαγεί από την αρρώστια του θα βελτιωθεί η εμφάνισή του αλλά μετά από αυτό δεν θα πρέπει να σκουπιστεί με κανένα ύφασμα , μόνο να πλυθεί με νερό να στεγνώσει και να μείνει. Άν έχεις απιονισμένο νερό (χωρίς άλατα) ακόμα καλύτερο για να μην έχει θαμπάδες από χλώριο που έχει το νερό της βρύσης.

Αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τόσο παλιά κέρματα.... δεν είναι σωστό.  Ίσως κάποιος έχει να σου δώσει μια καλύτερη συμβουλή μελλοντικά.


Δές και εδώ ένα πείραμα που έκανα πέρσυ σε μεταπολιτευτικό κέρμα δρόμου

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=2847.msg29893#msg29893
 

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:46:27 μμ »

Καλησπέρα Μάρκο, ωραίο και να το χαίρεσαι. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι η ποικιλία αυτή είναι παααάρα πολύ δύσκολη, γιατί?.... γιατι όσο και να εχω ψάξει είναι η πρωτη φορα που την βλεπω (εγω τουλάχιστον ε! ). Και τώρα πεσανε δυο μαζι, μια εσύ και μια στην επόμενη δημοπρασία της πνε ……. Μωρέ μπράβο!!. Και πίστευα ότι εχω την μοναδική χαχαχα..   Γνώμη μου , λίγο λαδάκι ( μπειμπη οιλ ) και τίποτα άλλο.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:44:55 μμ »

Να ειστε καλα παιδια,Μιμη ειναι απο τα πρωτα νομισματα που αποκτησα και ενας απο τους λογους που μπηκα στα Ενετικα,δεν εχω δει τις πνε και επισης με το ΙΟ δεν εχω δει αλλο ακομα αυτο το λιγο διαστημαπου ασχολουμαι.Σιμο ειναι απο τα αγαπημενα μου νομισματα και θελω να το σωσω γιαυτο δεν με απασχολει το οικονομικο σκελος της συντηρησης,ειδικα γιαυτο εδω που εχει μια καλη υπεραξια,καλο υπολοιπο
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:48:09 μμ »

Μάρκο μ'έβαλες (μπρίζωσες) στην διαδικασία να δώ μέχρι τώρα τι έχουν δημοσιεύσει οι Ιταλοί στο συγκεκριμένο κέρμα. Πάω να τσεκάρω την ποικιλία. :)

Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:50:06 μμ »

Μάρκο μ'έβαλες (μπρίζωσες) στην διαδικασία να δώ μέχρι τώρα τι έχουν δημοσιεύσει οι Ιταλοί στο συγκεκριμένο κέρμα. Πάω να τσεκάρω την ποικιλία. :)
Ωραιος Σιμο μεταφερε μας τις αποψεις τους ;)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:59:23 μμ »

Ευχαρίστως.  :) Προς το παρόν σου μεταφέρω εδώ το κομμάτι του  Rocco della Libera

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=264187840602561&set=pcb.1744707925800875&type=3&theater

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:00:24 μμ »

Να ειστε καλα παιδια,Μιμη ειναι απο τα πρωτα νομισματα που αποκτησα και ενας απο τους λογους που μπηκα στα Ενετικα,δεν εχω δει τις πνε και επισης με το ΙΟ δεν εχω δει αλλο ακομα αυτο το λιγο διαστημαπου ασχολουμαι.Σιμο ειναι απο τα αγαπημενα μου νομισματα και θελω να το σωσω γιαυτο δεν με απασχολει το οικονομικο σκελος της συντηρησης,ειδικα γιαυτο εδω που εχει μια καλη υπεραξια,καλο υπολοιπο

Μάρκο το δικό μου. Το είχα στείλει πριν κανα χρόνο? Για πιστοποίηση. http://www.pcgs.com/Pop/ValueView.aspx?s=651633

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:06:25 μμ »

Ευχαρίστως.  :) Προς το παρόν σου μεταφέρω εδώ το κομμάτι του  Rocco della Libera

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=264187840602561&set=pcb.1744707925800875&type=3&theater

   
Σιμο , αυτό είναι Ω στο (ΙΩΑΝ) . η ποικιλία είναι Ο δηλαδή (ΙΟΑΝ).
Είμαι σίγουρος ότι θα ξετρυπώσεις ότι  ‘’ΙΟΑΝ’’ υπάρχουν στα 60 τορνεζια.  Εγω δεν κατάφερα πάντως τίποτα . 

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:23:11 μμ »

Μπράβο Μίμη . Ωραίο και το δικό σου κομμάτι . Ναι είναι ΙΟ τα δικά σας ενώ του Ιταλού είναι το ΙΩ. Είναι σπανιότερη ποικιλία αυτή με ΙΟ. Θα έλεγα αρκετά δυσκολότερη. Γοητευτική. Μάρκο η NCS είναι η αρμόδια να στο συντηρήσει επαγγελματικά. Κόστη δεν γνωρίζω δεν έχω στείλει ποτέ κέρμα εκεί.

http://www.ncscoin.com/

Βίντεο Επαγγελματικής συντήρησης νομισμάτων από την NCS.
https://www.youtube.com/watch?v=nGVvajThda8&feature=youtu.be

Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:27:05 μμ »

Να ειστε καλα παιδια,Μιμη ειναι απο τα πρωτα νομισματα που αποκτησα και ενας απο τους λογους που μπηκα στα Ενετικα,δεν εχω δει τις πνε και επισης με το ΙΟ δεν εχω δει αλλο ακομα αυτο το λιγο διαστημαπου ασχολουμαι.Σιμο ειναι απο τα αγαπημενα μου νομισματα και θελω να το σωσω γιαυτο δεν με απασχολει το οικονομικο σκελος της συντηρησης,ειδικα γιαυτο εδω που εχει μια καλη υπεραξια,καλο υπολοιπο

Μάρκο το δικό μου. Το είχα στείλει πριν κανα χρόνο? Για πιστοποίηση. http://www.pcgs.com/Pop/ValueView.aspx?s=651633
το θυμαμαι φιλε το δικο σου αλλα δεν ειχα παρατηρηση τοτε οτι ηταν ΙΟ,πανεμορφο ειναι .Το δικο μου ειναι ΤΟΡΝΕΣ το δικο σου ΤΟΡΝΕΣΙΑ αντι να κλεινουμε τρυπες στα Ενετικα ανοιγουμε νεες μου φαινεται ;D
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:35:40 μμ »

χαχαχαχα ;D ;D  Τύφλα να έχουν τα καποδιστριακά..  ;D
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωνεται;;;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:45:11 μμ »

Να τα χαίρεστε είναι ωραία αμφότερα. Εύχομαι άν τα βρείτε και σε καλύτερη κατάσταση (άν και δύσκολο) να τ'αναβαθμίσετε.  Οι Ιταλοί την ποικιλία την θεωρούν RR!
Καταγράφηκε