Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Η παρουσιαση 1000δραχμου του 1921 κι η επεμβαση του προεδρ  (Αναγνώστηκε 1208 φορές)

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262

H PCGS Currency, δεν είναι ακριβως μελος της οικογενειας Collectors Unoiverse. To 2007, παραχωρησαν το τμημα πιστοποιήσεως χαρτονομισμάτων σε αυτους που τη δουλευαν ως τοτε, μ'ενα νοικι και ποσοστα επι των κερδων τους, ένα συνολο που δεν ξεπερναγε το 2% του τζιρου τηε CLCT, εισηγμένης στον Nasdaq. Μεχρι κι ο χωρος στο φορουμ είναι κι αυτος νοικιασμένος μεχρι 31/12/2026 όπως κι η εταιρεια, και η επιχειρηση εχει φυγει από την Καλιφορνια κι εχει μετακομισει στη Μινεσσοτα.

Με την πολλαπλασια ανοδο υποβολης ξενων (μη Αμερικανικων) χαρτονομισμάτων κάθε χρονο τα 3-4 τελευταια χρονια, η μαμα pcgs ηθελε κι αυτή μεριδιο από την πιτα την οποια τωρα κυριαρχει η PMG του ιδιου ομιλου με NGC. Τελος παντων, αυτά εχουν γραφτει και επισημα, εχει ο ιδιος ο Τζεησον Μπράντφορντ γραψει ένα θεμα του πως ξεκινησαν και που εχουν φτασει με την μαμα εταιρεια¨στα δικαστηρια.

Παρουσιάζοντας ένα σπεσιμεν χιλιοδραχμο του 1921, Pick 69s με την ενδειξη 24- Γενικος Ταμιας από πισω, γραμμενο με γραφομηχανή της εποχης,( αυτό και αλλα σπεσιμεν της εποχης ειχαν δοθεί σε ταμιες της Εθνικης για να ελεγξουν την γνησιοτητα των επαναπατριζόμενων 100δραχμων από την Τουρκια μετα την Μικρασιατικη καταστροφή) επενεβη και ο προεδρος της PCGS Currency όταν το ειδε σε τi holder ηταν.... .

Το χαρτονόμισμα πιστοποιηθηκε από τον πωλητη PCGS/banknote 62 opq παρα την σαφη αντιθεση μου.

Τελος παντων διαβασε το θεμα ιο προεδρος της PCGS Currency και προσφερθηκε να μου την επαναξιολογησει και πιστοποιησει στην αληθινη pcgs currency ΔΩΡΕΑΝ! Και μαλιστα παιζει ναναι και σοου εξπρες αφου φευγει με Φεντεξ για Valkenburg στην Ολλανδια οπου γινεται αυτή τη στιγμη μεγαλο σοου χαρτονομισμάτων και είναι παροντες. Μπορει να γινει και walkthrough, και ναναι ετοιμη σε 24 ωρες.

Διαβαστε και μονοι σας, το username του προεδρου είναι τ'ονομα του Jason Bradford.

https://forums.collectors.com/messageview.aspx?catid=23&threadid=969135&enterthread=y

Και πιο κατω ένα προσωπικο μηνυμα που μουστειλε. Ειμαι στον ουρανο, που το χιλιαρικακι μου θα αξιολογηθεί από τη μια εκ των 2 μεγαλύτερων εταιρειων στον κοσμο. :)

Author Icon
jwbradford
 
Dimitri,

Not a problem at all...glad to do it for you! Anything to get a note out of that holder... 

Dennis already spoke to me earlier today about it, so we will make sure it gets done for you as quickly as possible here at the show.

Best regards,

Jason 
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Η παρουσιαση 1000δραχμου του 1921 κι η επεμβαση του προ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:35:59 μμ »

Από την μια χαίρομαι Δημήτρη που είσαι χαρούμενος από την άλλη βλέπω ότι όλο με τα "παλιόχαρτα" ασχολείσαι και έχεις βάλει στην άκρη τα μεταλλικά.   8) 8) 8)

Πλάκα κάνω, ότι γουστάρεις κάνεις, άλλωστε στα κέρματα έχει χορτάσει το μάτι σου.
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Η παρουσιαση 1000δραχμου του 1921 κι η επεμβαση του προ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:08:30 μμ »

Μιχάλη μου κατανοώ την ανησυχία σου, αλλα τα πράγματα συχνά δεν ειναι οπως φαίνονται. Μπορεί τα τελευταία 3 χρονια ναχω ρίξει το βάρος στα χαρτονομιςματα, αλλα αγοράζω και πολλα νομιςματα όταν μπορώ. Πχ αναβάθμισαν το χρυσό μου δεκαρικακι 1876-Α απο 62 σε 63 που θα μπορούσε και 64 η 63+ το λιγότερο, συν μια raw Δημητρούλα unc για δεύτερη συν τουλάχιστον μια ντουζίνα ακυκλοφορητα κοινά νομισματακια απο 100 έως 500 ευρω που τ'αγοραζω ανελλιπώς ως διπλα και τρίδιπλα, αν η τιμη ,το eye appeal κι η στιγμή ειναι σωστά.

Μολις φωτογραφηθούν κάποια , με χαρά μου να τα παρουσιάσω.





Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Η παρουσιαση 1000δραχμου του 1921 κι η επεμβαση του προ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:49:21 μμ »

Άψογο!  :o
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Η παρουσιαση 1000δραχμου του 1921 κι η επεμβαση του προ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:56:22 μμ »

Δημήτρη και τα χαρτιά είναι ωραία σε τέτοιες ποιότητες, το μάτι σου κόβει σαν ξυράφι, φαντάζομαι οι αγορές που κάνεις θα είναι στην ώριμη συλλεκτική σου ηλικία super
Καταγράφηκε