Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Το νέο βρετανικό πολυμερές  (Αναγνώστηκε 837 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Το νέο βρετανικό πολυμερές
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:23:27 μμ »

Η Τράπεζα της Αγγλίας κυκλοφόρησε στις 13 Σεπτεμβρίου το νέο £5 σε πολυμερές πολύ πιο ανθεκτικό από αυτό που κυκλοφορούσε. Είναι 15% μικρότερο από το προηγούμενο και έχει την εικόνα της βασίλισσας Ελισάβετ Β' στην εμπρόσθια όψη και τον πρώην πρωθυπουργό Ουίνστον Τσόρτσιλ στην πίσω όψη, όπου αναγράφει μία από τα πιο διάσημες δηλώσεις του, που ειπώθηκαν στο Κοινοβούλιο το 1940, κατά την έναρξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου: «δεν έχω τίποτα να προσφέρω, παρά μόνο  αίμα, μόχθο, δάκρυα και ιδρώτα».
Μεταξύ των μέτρων ασφαλείας, περιλαμβάνει στοιχεία, όπως ένα διαφανές παράθυρο του οποίου τα άκρα αλλάζουν χρώμα και ένα ολόγραμμα που αλλάζει σχήμα όταν γέρνει.
Τα παλιά χαρτονομίσματα των £5  θα ισχύουν μέχρι την 5η  Μαϊου του 2017., οπότε και θα αποσυρθούν από την κυκλοφορία.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:44:36 μμ »

Αυτό το αίμα δάκρυα κι ιδρώτα του Τσόρτσιλ μου θύμισε τον Σάκη Ρουβά πάντως!χαχα!  ;D :D
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 01:31:54 πμ »

Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για τα πολυμερή. Όταν τα δει κανεις σε μεταχειρισμένη καταςταςη ειναι πολυ χάλια. Παλιωνουν με άσχημο τροπο, σε αντίθεση με τα παραδοσιακά. Ίσως αυτός ναναι κι ο λογος, που ουτε οι ΗΠΑ ουτε η Ευρώπη τα υιοθετεί και παρά το οτι η τεχνολογία κοντεύει 30 χρονια τώρα.

Κατα κανόνα, χρωματιστά κι ευχάριστα πολυμερή, εκδίδουν τράπεζες σαν του Τρίνινταντ και Τομπάγκο, Μαλδίβες και τέτοια κρατίδια. Η Αγγλία ειναι η πρώτη μεγάλη χώρα μετα την Αυστραλία νομίζω που κάνει αυτο το δοκιμαστικό βήμα "προόδου".
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 08:46:23 πμ »

Αν δεν απατώμαι, Δημήτρη και η Ρουμανία έχει.
Καταγράφηκε

ΜΙΔΑΣ

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 59
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:02:47 πμ »

Αν δεν απατώμαι, Δημήτρη και η Ρουμανία έχει.
Βεβαίως και έχει Θανάση, εδώ και πολλά χρόνια.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:12:12 πμ »

Ωραία, Ηλία. Σ' ευχαριστώ, γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι με εγκαταλείπει η μνήμη μου!  ;D ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:00:43 μμ »

Κι η Ρουμανία τοτε Θαναςη μου, καμία αντίρρηση. Αναφερόμενος σε μεγάλες χώρες, (και τα νομιςματα τους) ειχα υπ'οψιν μου, δολάριο, ευρω, και αλλα νομιςματα που αναφέρονται στην πρώτη κατηγορία στους αντίστοιχους πίνακες  με τις τιμές ανα μεταξύ τους.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: Το νέο βρετανικό πολυμερές
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 07:20:40 μμ »

Στην Αγγλία οι vegans και οι χορτοφάγοι τα έβαλαν με την Τράπεζα της Αγγλίας  λόγω της κυκλοφορίας των νέων χαρτονομισμάτων των πέντε λιρών, όταν διέρρευσε η πληροφορία ότι σ΄αυτά υπάρχει ένα ίχνος λίπους.
Το σκάνδαλο αποκαλύφθηκε στο Twitter, όταν ο χρήστης με το όνομα @SteffiRox ξεκίνησε μια άμεση ερώτηση προς την Τράπεζα της Αγγλίας και πήρε θετική απάντηση. Η εκστρατεία άμεσης απόσυρσης έχει ήδη συγκεντρώσει περισσότερες από 85.000 υπογραφές.
Πηγή:
http://www.lavanguardia.com/vida/20161130/412280112004/veganos-vegetarianos-reino-unido-billetes-libras-grasa-animal.html

Καταγράφηκε