Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: καθαρισμος η οχι?  (Αναγνώστηκε 4664 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2016, 06:59:04 μμ »

η απαντηση δεν πηγαινε σε εσενα αλλα στον the potter
αν εννοεις το ''μονο αυτο''εισαι σωστος.

ναι αγαπητε σου ειπα μονο σε αυτο κανε οτι θελεις αν ειναι για καποιο αλλο ξαναρωτα
Καταγράφηκε

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 17, 2016, 07:56:13 μμ »

Τι ημερομηνια ειναι Τασο?
Τασο νεουδι οταν ημουν το ιδιο μου ειπε καποιος για πλακα σε αλλο φορουμ και καθαρισα ενα ταληρο του 1876 φουλ πατινα,Τι colgate τι kolynos το εκανα σενιο.
Πηρες λοιπον ενα μαθημα με πολυ φτηνα διδακτρα οτι ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 17, 2016, 08:01:52 μμ »

toy 69 40% ασημι
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 17, 2016, 08:30:30 μμ »

Τι ημερομηνια ειναι Τασο?
Τασο νεουδι οταν ημουν το ιδιο μου ειπε καποιος για πλακα σε αλλο φορουμ και καθαρισα ενα ταληρο του 1876 φουλ πατινα,Τι colgate τι kolynos το εκανα σενιο.
Πηρες λοιπον ενα μαθημα με πολυ φτηνα διδακτρα οτι ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
+1
Φίλε μου ,δεν υπήρξε καμιά διάθεση κοροιδιας απο μένα..
Το χάχα ήταν επειδή συμβαίνει παρά πολύ συχνά και ευτυχώς δεν κατεστρεψες κανένα σοβαρής αξίας νόμισμα..
Τελικά ..δεν καθαρίζουμε ποτέ νομίσματα που έχουν κάποια αξία..
Αν θέλουμε να γυαλισουμε κανένα άχρηστο η μηδαμινης αξίας ..έτσι για να φαίνεται καλύτερα..οκ
Καταγράφηκε

τασος12

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 44
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 17, 2016, 08:51:03 μμ »

σας ευχαριστω ολους κυριοι.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 17, 2016, 09:19:10 μμ »

Τασο θα σου πω την γνωμη μου την προσωπικη η οποια να ξερεις ειναι υποκειμενικη και εχει να κανει με το γουστο που εχει ο καθενας και με ποιο ματι θελει να βλεπει την δικια του συλλογη,λοιπον οταν δω ενα νομισμα λ.χ σαν το δικο σου σε μαυρο και αλλο ενα να λαμπει και τα δυο στην ιδια κατασταση(χωρις χτυπηματα-χερλαινς κτλ) προσωπικα διαλεγω το μαυρο το οποιο βεβαια μπορει και να μην ειναι καλυτερο αλλα καλυπτει τα δικα μου γουστα,επειδη δε ειμαι ασχετος στα καθαρισματα και οσες φορες προσπαθησα τα εκανα σαλατα δεν ακουμπαω αλλα αφηνω την δουλεια στους ειδικους και οι ειδικοι ειναι οι εταιρειες πιστοποιησης πρωτιστος και μετα καποια παιδια που εχουν το ταλεντο,εγω δεν ακουμπαω ουτε για πλακα
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: καθαρισμος η οχι?
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 18, 2016, 07:07:20 μμ »

Φιλε Τασο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο.

1) Αν το νομισμα δεν θες ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος που θα το παρει απο σενα να το πουλησετε, καντε ο,τι θελετε. Εγω απ τα δικα μου τα καθαρισα καποια γιατι γουσταρω να τα βλεπω γυαλιστερα και μονο για την παρτη μου, και δεν σκοπευω να τα δωσω.
2) Αν σκεφτεσαι για πωληση, να ξερεις οτι δεν πρεπει να το καθαρισεις. Πρωτον γιατι το κοινο σου μειωνεται πολυ, δευτερον γιατι αν πανε να στο παρουν θα σου πουν χαμηλοτερη τιμη "γιατι ειναι καθαρισμενο". Προσωπικα για παραδειγμα δεν αγοραζω καθαρισμενα αν δεν ειναι πολυ χαμηλη τιμη γιατι ξερω οτι αν μου την δωσει καποια στιγμη να τα πουλησω δεν θα μπορω. Εκτος αν τα δωσω πχ για μεταλλο.
3) Αν θες να πειραματιστεις σε χαμηλης αξιας νομισματα, υπολογισε οτι τωρα δεν εχουν αλλα στο μελλον θα εχουν αξια. Καποτε τα ακυκλοφορητα νομισματα του μεσου Ελληνα του 1880 ή του 1920 οτι γραφανε κοστιζανε. Τωρα... οχι. Ετσι λοιπον καποιος καπου καποτε θα παρει τα νομισματα που θα εχεις επεμβει.

Τιποτα δεν ειναι απολυτο, απλα πρεπει να σκεφτεις καποιες παραμετρους.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew