Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 lepton 1830  (Αναγνώστηκε 5988 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 lepton 1830
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2016, 03:48:18 μμ »

Βασικό ρόλο παίζει η σπανιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.  Υπάρχουν άπειρα όμορφα σύγχρονα νομίσματα για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για ομορφιά.  Προσωπικά προτιμάω ένα σκουριασμένο 5λεπτο 1836 από ένα αναμνηστικό του 2016.

Δεν έχει καμια σχέση η σύγκριση που κάνατε

Εγω προσωπικά έλεγα για ίδιας χρηματικής αξίας νομίσματα περίπου

Το αναμνηστικό του 2016 να κανει 100 € και η πεντάρα 1836 κανει 10κ

Ας συγκρίνουμε την πεντάρα 1836 με κατι ίδιας αξίας ...

Αν και όταν μιλάμε για τέτοια κομμάτια (που ειναι μετρημένα στα δάχτυλα του εντίμως χεριού) πιθανόν και εγω αυτό θα διάλεγα
Σπανιότητα Κώστα από πλευράς tirage και από πλευράς κατάστασης.  Αν έβλεπες μια κόκκινη BU πεντάρα του 1836 θα έλεγες τι όμορφη που είναι και θα τη θαύμαζες για την ομορφιά της!!  Σίγουρα όμως δεν θα θαύμαζες με τον ίδιο τρόπο ένα BU δεκάδραχμο του 1980 που είναι καλλιτεχνικά, πιο όμορφο νόμισμα.  Συνεπώς το υπόβαθρο δεν είναι η ομορφιά.  Υπάρχουν πανέμορφα νομίσματα με μισό ευρώ αλλά δεν βλέπω κανένα σοβαρό συλλέκτη να τον διαπερνά ρίγη συγκίνησης όταν πιάνει ένα κατοστάρικο του 1990 στα χέρια του.  Πρέπει να μάθεις να ερμηνεύεις και να αναλύεις τα συλλεκτικά σου συναισθήματα.

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 lepton 1830
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 25, 2016, 04:38:53 μμ »

Βασικό ρόλο παίζει η σπανιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.  Υπάρχουν άπειρα όμορφα σύγχρονα νομίσματα για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για ομορφιά.  Προσωπικά προτιμάω ένα σκουριασμένο 5λεπτο 1836 από ένα αναμνηστικό του 2016.

Δεν έχει καμια σχέση η σύγκριση που κάνατε

Εγω προσωπικά έλεγα για ίδιας χρηματικής αξίας νομίσματα περίπου

Το αναμνηστικό του 2016 να κανει 100 € και η πεντάρα 1836 κανει 10κ

Ας συγκρίνουμε την πεντάρα 1836 με κατι ίδιας αξίας ...

Αν και όταν μιλάμε για τέτοια κομμάτια (που ειναι μετρημένα στα δάχτυλα του εντίμως χεριού) πιθανόν και εγω αυτό θα διάλεγα
Σπανιότητα Κώστα από πλευράς tirage και από πλευράς κατάστασης.  Αν έβλεπες μια κόκκινη BU πεντάρα του 1836 θα έλεγες τι όμορφη που είναι και θα τη θαύμαζες για την ομορφιά της!!  Σίγουρα όμως δεν θα θαύμαζες με τον ίδιο τρόπο ένα BU δεκάδραχμο του 1980 που είναι καλλιτεχνικά, πιο όμορφο νόμισμα.  Συνεπώς το υπόβαθρο δεν είναι η ομορφιά.  Υπάρχουν πανέμορφα νομίσματα με μισό ευρώ αλλά δεν βλέπω κανένα σοβαρό συλλέκτη να τον διαπερνά ρίγη συγκίνησης όταν πιάνει ένα κατοστάρικο του 1990 στα χέρια του.  Πρέπει να μάθεις να ερμηνεύεις και να αναλύεις τα συλλεκτικά σου συναισθήματα.

Οπως το θέτετε εσείς , συμφωνώ απόλυτα με ότι λέτε πιο πάνω
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: 1 lepton 1830
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 25, 2016, 04:49:49 μμ »

Βασικό ρόλο παίζει η σπανιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.  Υπάρχουν άπειρα όμορφα σύγχρονα νομίσματα για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για ομορφιά.  Προσωπικά προτιμάω ένα σκουριασμένο 5λεπτο 1836 από ένα αναμνηστικό του 2016.
Δημητρη η συγκριση αυτη που κανεις ειναι τραβηγμενη πολυ.
 Μιλαμε παντα για συλλεκτικα νομισματα στο πεδιο που μαζευει ο καθενας, εξ ορισμου λοιπον υπαρχει μια σπανιοτητα, αλλιως δεν ειναι συλλεκτικα.
 Μην μπλεκεις τα συγχρονα αναμνηστικα η τελειως κοινα νομισματα.

 Εξαλλου, κανεις δεν μιλησε ΜΟΝΟ για ομορφια,θυμιζω οτι ο συλλεκτισμος ειναι ατομικο σπορ, και ο καθενας βαζει τις προτεραιοτητες που θελει, δικα του ειναι τα λεφτα δικα του και τα γουστα.
 Προσωπικα εκτιμω και αναζητω, φυσικα, την σπανιοτητα, αλλα εαν ειναι σαν γκαμω το κερατο μου το νομισμα, δεν το μπορω βρε αδερφε.
 Αλλος εξεταζει μονο την σπανιοτητα και δεν τον ενδιαφερει καθολου η αισθητικη σε ενα νομισμα, ο.κ. δικαιωμα του.
 Ολοι θα ζησουμε και ολοι θα μαζεψουμε νομισματα, μεχρι να τα πουλησουν οι κληρονομοι για μια μπουκια ψωμι, η να μας τα φαει ο ΕΝΦΙΑ, οποιος προλαβει πρωτος..
Καταγράφηκε

vengaga

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 173
Απ: 1 lepton 1830
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 25, 2016, 05:00:49 μμ »

Κατά την γνώμη μου, η σπανιότητα, η αρτιότητα,η ομορφιά και η εμπορική αξία ειναι οι κυριότεροι παράγοντες πού επηρεάζουν τίς επιλογές ενός συλλέκτη.Εγώ προσωπικά προσθέτω καί τήν "ιστορικότητα"(αναφέρομαι σε ελληνικά νομίσματα).
Απο αυτούς τούς παράγοντες ο πλέον "αντικειμενικός" είναι η σπανιότητα.
Ολοι αυτοί οι παράγοντες ομως εχουν να κάνουν με την υποκειμενική προσωπική εκτίμηση ενός συλλέκτη, καθορίζουν τελικά και τίς επιλογές του ,καί το μόνο σίγουρο ειναι οτι έχουν διαφορετική βαρύτητα για τόν κάθε έναν από εμάς.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 lepton 1830
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 25, 2016, 05:02:59 μμ »

Βασικό ρόλο παίζει η σπανιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.  Υπάρχουν άπειρα όμορφα σύγχρονα νομίσματα για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για ομορφιά.  Προσωπικά προτιμάω ένα σκουριασμένο 5λεπτο 1836 από ένα αναμνηστικό του 2016.
Δημητρη η συγκριση αυτη που κανεις ειναι τραβηγμενη πολυ.
 Μιλαμε παντα για συλλεκτικα νομισματα στο πεδιο που μαζευει ο καθενας, εξ ορισμου λοιπον υπαρχει μια σπανιοτητα, αλλιως δεν ειναι συλλεκτικα.
 Μην μπλεκεις τα συγχρονα αναμνηστικα η τελειως κοινα νομισματα.

 Εξαλλου, κανεις δεν μιλησε ΜΟΝΟ για ομορφια,θυμιζω οτι ο συλλεκτισμος ειναι ατομικο σπορ, και ο καθενας βαζει τις προτεραιοτητες που θελει, δικα του ειναι τα λεφτα δικα του και τα γουστα.
 Προσωπικα εκτιμω και αναζητω, φυσικα, την σπανιοτητα, αλλα εαν ειναι σαν γκαμω το κερατο μου το νομισμα, δεν το μπορω βρε αδερφε.
 Αλλος εξεταζει μονο την σπανιοτητα και δεν τον ενδιαφερει καθολου η αισθητικη σε ενα νομισμα, ο.κ. δικαιωμα του.
 Ολοι θα ζησουμε και ολοι θα μαζεψουμε νομισματα, μεχρι να τα πουλησουν οι κληρονομοι για μια μπουκια ψωμι, η να μας τα φαει ο ΕΝΦΙΑ, οποιος προλαβει πρωτος..
Κοίτα να δεις, δεν διαφωνούμε σε αυτό.  Αν δεν μου αρέσει ένα νόμισμα ούτε εγώ το παίρνω.  Το ακραίο παράδειγμα που χρησιμοποίησα είναι για να δείξω τον μηχανισμό πίσω από το σκεπτικό των συλλεκτών.