Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208  (Αναγνώστηκε 7598 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 13, 2016, 09:12:21 μμ »

κατι ξερει ο θανασης  ;)


υγ οπως κ εγω ξερω οτι καποιος αλλος καποια στιγμη θα βγαλει βιβλιο με τις 50 βασικες ποικιλιες  του καποδιστρια
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 13, 2016, 09:38:43 μμ »

Στην ιστορια μενει αυτος που εγραψε το βιβλιο.
 Τωρα ολα τα υπολοιπα, απο που πηρε πληροφοριες, (ολοι απο καπου παιρνουν), με ποιους συνεργαστηκε, ποιους ρωτησε κλπ κλπ  ειναι λογια.
 Υποθετω το γεγονος οτι ενας ξενος εγραψε μια ολοκληρωμενη μελετη για  αμιγως ελληνικα (και ιστορικοτατα) νομισματα ειχε πληγωσει αρκετους εγωισμους και αρχισαν τα διαφορα.
 Σημερα ακουω οτι ειναι ,περιπου, ασχετος..
 Μαλιστα.
Σίγουρα πριν συγκεντρώσει τις πληροφορίες του ο κάθε συγγραφέας μπορεί να χαρακτηριστεί άσχετος. Μετά όμως, όποιος πει κάτι αντίστοιχο μάλλον θα πρέπει να είναι εμπαθής. Και προσωπικά, Δημήτρη μου, δεν θα ήθελα να αφήσω τέτοια εντύπωση. Ο άνθρωπος, σαφώς, έχει αποκτήσει και γνώσεις και μεγάλη εμπειρία στα νομίσματα του Κυβερνήτη και αδιαμφισβήτητα οι συγκεντρωμένες γνώσεις στα βιβλία του είναι κεφάλαιο νομισματικής, το οποίο αντικειμενικά του αναγνωρίζεται. Απλά, όμως, δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν αναγράφει τις πηγές του; Πως συγκεντρώθηκαν όλα αυτά από ένα άτομο; Εστω μια ευχαριστία....Αυτά.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 13, 2016, 09:41:22 μμ »

Στην ιστορια μενει αυτος που εγραψε το βιβλιο.
 Τωρα ολα τα υπολοιπα, απο που πηρε πληροφοριες, (ολοι απο καπου παιρνουν), με ποιους συνεργαστηκε, ποιους ρωτησε κλπ κλπ  ειναι λογια.
 Υποθετω το γεγονος οτι ενας ξενος εγραψε μια ολοκληρωμενη μελετη για  αμιγως ελληνικα (και ιστορικοτατα) νομισματα ειχε πληγωσει αρκετους εγωισμους και αρχισαν τα διαφορα.
 Σημερα ακουω οτι ειναι ,περιπου, ασχετος..
 Μαλιστα.
Σίγουρα πριν συγκεντρώσει τις πληροφορίες του ο κάθε συγγραφέας μπορεί να χαρακτηριστεί άσχετος. Μετά όμως, όποιος πει κάτι αντίστοιχο μάλλον θα πρέπει να είναι εμπαθής. Και προσωπικά, Δημήτρη μου, δεν θα ήθελα να αφήσω τέτοια εντύπωση. Ο άνθρωπος, σαφώς, έχει αποκτήσει και γνώσεις και μεγάλη εμπειρία στα νομίσματα του Κυβερνήτη και αδιαμφισβήτητα οι συγκεντρωμένες γνώσεις στα βιβλία του είναι κεφάλαιο νομισματικής, το οποίο αντικειμενικά του αναγνωρίζεται. Απλά, όμως, δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν αναγράφει τις πηγές του; Πως συγκεντρώθηκαν όλα αυτά από ένα άτομο; Εστω μια ευχαριστία....Αυτά.

Τις πηγές του τις λέει , οπως και άτομα που τον βοήθησαν
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 13, 2016, 11:25:40 μμ »

 Στο δικό μου αντίτυπον, αναφέρει όλους τούς παραπάνω και ευχαριστεί για την βοήθεια πολλούς ακόμα μεταξύ τον οποίον  και τον κ. Ορφέα..
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 13, 2016, 11:56:34 μμ »

Στο δικό μου αντίτυπον, αναφέρει όλους τούς παραπάνω και ευχαριστεί για την βοήθεια πολλούς ακόμα μεταξύ τον οποίον  και τον κ. Ορφέα..

ΤΟΝ Κ.ΟΡΦΕΑ, ΤΟΝ ΖΑΧΑΡΙΑ ΩΡΑΙΟΠΟΥΛΟ, ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΟΔΑΡΑ, ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΤΖΑΜΑΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ. Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ΠΟΥ ΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΚΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ, ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΣΒΗΝΕΙ.
Καταγράφηκε

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 14, 2016, 08:47:18 πμ »

Καλημερα και απο μενα στην παρεα, θελω να κανω μερικες παρατηρησεις επανω σε αυτα που διαβασα!

Θανασση μου, οτι ο Πητερ βοηθηθηκε για να γραψει τη μελετη του το λεει μεσα στο βιβλιο ο ιδιος δεν το εκρυψε! Επισης αναφερει ονομαστικα στις ευχαριστιες του πολλους που τον βοηθησαν σε αυτο. Τωρα ο φιλος σου συλλεκτης που τον βοηθησε ψαχνει μεριδιο απο τη δοξα και λεει οτι εγραψε το μισο (?) βιβλιο?

Και εμενα μου ζητουνται σημαντικες πληροφοριες αυτην την εποχη για να γραφτει βιβλιο απο γνωστο συλλεκτη και μελος και στα δυο φορουμ, τις οποιες εδωσα φυσικα αφου θα με αναφερει στην εργασια του! Μετα τι πρεπει να γυρναω αριστερα και δεξια να λεω πως εγω τις εδωσα κλπ κλπ?

Κωστα (06), μην εμπιστευεσαι σαν απολυτο οδηγο το βιβλιο του πητερ οσον αφορα τις σπανιοτητες! Τις κατεταξε σπανιες ο ιδιος και κρυβει λαθη ισως εσκεμενα για να μην υποψιαζει τον κοσμο οταν περασουν απο την αγορα! Κανεις ανιδιοτελης! Σαφως ειναι μια τρομερη εργασια ομως (συνδεσε ολες τις ποικιλιες) αλλα εχει πολλες παραμετρους που δεν μπορουν να αναλυθουν σε βιβλιο!
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 14, 2016, 09:00:21 πμ »

Κωστα (06), μην εμπιστευεσαι σαν απολυτο οδηγο το βιβλιο του πητερ οσον αφορα τις σπανιοτητες! Τις κατεταξε σπανιες ο ιδιος και κρυβει λαθη ισως εσκεμενα για να μην υποψιαζει τον κοσμο οταν περασουν απο την αγορα! Κανεις ανιδιοτελης!
Τα είπες όλα, μπράβο.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 14, 2016, 08:29:19 μμ »

Καλημερα και απο μενα στην παρεα, θελω να κανω μερικες παρατηρησεις επανω σε αυτα που διαβασα!

Θανασση μου, οτι ο Πητερ βοηθηθηκε για να γραψει τη μελετη του το λεει μεσα στο βιβλιο ο ιδιος δεν το εκρυψε! Επισης αναφερει ονομαστικα στις ευχαριστιες του πολλους που τον βοηθησαν σε αυτο. Τωρα ο φιλος σου συλλεκτης που τον βοηθησε ψαχνει μεριδιο απο τη δοξα και λεει οτι εγραψε το μισο (?) βιβλιο?

Και εμενα μου ζητουνται σημαντικες πληροφοριες αυτην την εποχη για να γραφτει βιβλιο απο γνωστο συλλεκτη και μελος και στα δυο φορουμ, τις οποιες εδωσα φυσικα αφου θα με αναφερει στην εργασια του! Μετα τι πρεπει να γυρναω αριστερα και δεξια να λεω πως εγω τις εδωσα κλπ κλπ?

Κωστα (06), μην εμπιστευεσαι σαν απολυτο οδηγο το βιβλιο του πητερ οσον αφορα τις σπανιοτητες! Τις κατεταξε σπανιες ο ιδιος και κρυβει λαθη ισως εσκεμενα για να μην υποψιαζει τον κοσμο οταν περασουν απο την αγορα! Κανεις ανιδιοτελης! Σαφως ειναι μια τρομερη εργασια ομως (συνδεσε ολες τις ποικιλιες) αλλα εχει πολλες παραμετρους που δεν μπορουν να αναλυθουν σε βιβλιο!

Καλησπέρα ,

Συμφωνώ σχεδόν με ολα που λέτε , είστε πολυ σωστός

Προσωπικά δεν έχω σαν μπούσουλα τον chase αλλα πολλές φορές συμβουλεύομαι το βιβλίο

Έχει πολλές ποικιλίες που μπορεί να ειναι μια ή δυο βαθμίδες λάθος στην αρίθμηση (πάνω ή κάτω) αλλα δεν έχει τεράστια λάθη , πχ μια ποικιλία S να το έχει RRR

Τωρα γιατί μερικά τα έχει πιο εύκολα απο ότι ειναι ή και το αντίθετο , ο καθένας μπορεί να πιστέψει ότι ειναι πιο λογικό για αυτόν ...

Καλο απόγευμα
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 17, 2016, 09:51:58 πμ »

Πήρα πρόσφατα το βιβλίο του την πρώτη έκδοση, είδα την λογική με την οποία βασίστηκε για να βγάλει την σπανιότητα κάθε νομίσματος, σίγουρα έχει βάση στην λογική της και μου άρεσε το σκεπτικό του αλλά χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα από Καποδίστρια θεωρώ ότι στην πράξη απέχει πάρα πολύ.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να προσεγγίσει με τόσες παραδοχές την πραγματική εικόνα της κυκλοφορίας των νομισμάτων γενικά και ειδικά του Καποδίστρια.

Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 22, 2016, 10:32:27 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?PHPSESSID=7kecea5n8jap77lk16o6879p42&topic=29270.0

Διαβαζουμε και κατι σωστό επιτέλους

Ευτυχώς υπάρχουν συλλέκτες που προσπαθούν να μας μάθουν πράγματα
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 22, 2016, 10:50:55 μμ »

Σήμερα μίλησα με τον Peter Chase και μέσα στα υπόλοιπα, ενημερώθηκα και για τις σπανιότητες. Έτσι θεώρησα σωστό να ενημερώσω με τη σειρά μου στο αντίστοιχο θέμα, προς αποκατάσταση της 'υπόληψης' του καταλόγου www.mycoins.gr... Η σπανιότητα που μου δόθηκε για την 208 είναι Scarse.

Δεν διεκδίκησα το αλάθητο, και εξ αρχής τόνισα ότι δεν είμαι υπεύθυνος για το κομμάτι του Καποδίστρια, και απλώς μετέφερα το τι αναφέρει ο κατάλογος. Επίσης είμαι ο 1ος που παρακαλώ συνεχώς, όποιον φίλο - συνάδελφο συλλέκτη έχει οποιοδήποτε στοιχεία ή παρατηρήσεις σε σχέση με τον κατάλογο, να μην διστάζει να με ενημερώσει.

ΥΓ Χρόνια πολλά Κώστα. Να σαι πάντα καλά, με υγεία, ευτυχία και ότι επιθυμείς.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 22, 2016, 11:01:37 μμ »

Σήμερα μίλησα με τον Peter Chase και μέσα στα υπόλοιπα, ενημερώθηκα και για τις σπανιότητες. Έτσι θεώρησα σωστό να ενημερώσω με τη σειρά μου στο αντίστοιχο θέμα, προς αποκατάσταση της 'υπόληψης' του καταλόγου www.mycoins.gr... Η σπανιότητα που μου δόθηκε για την 208 είναι Scarse.

Δεν διεκδίκησα το αλάθητο, και εξ αρχής τόνισα ότι δεν είμαι υπεύθυνος για το κομμάτι του Καποδίστρια, και απλώς μετέφερα το τι αναφέρει ο κατάλογος. Επίσης είμαι ο 1ος που παρακαλώ συνεχώς, όποιον φίλο - συνάδελφο συλλέκτη έχει οποιοδήποτε στοιχεία ή παρατηρήσεις σε σχέση με τον κατάλογο, να μην διστάζει να με ενημερώσει.

ΥΓ Χρόνια πολλά Κώστα. Να σαι πάντα καλά, με υγεία, ευτυχία και ότι επιθυμείς.

Καλησπέρα κ. Κώστα ,

Καταρχάς , χρονια πολλά για εχθές

Δεν ήταν σε καμια περίπτωση για εσας το σχόλιο , εχετε κανει καταπληκτική δουλειά στον κατάλογο σας και είστε απο τους συλλέκτες που δίνουν τις γνώσεις του απλόχερα !!!

Πιστεύω τωρα ο κατάλογος σας ειναι πιο σωστός στην σπανιότητα της κάθε ποικιλίας

Ειναι γνωστής ο Peter Chase και χρονια συλλέκτης καποδιστρια

Καλο βράδυ
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 23, 2016, 06:44:45 πμ »

Σήμερα μίλησα με τον Peter Chase και μέσα στα υπόλοιπα, ενημερώθηκα και για τις σπανιότητες. Έτσι θεώρησα σωστό να ενημερώσω με τη σειρά μου στο αντίστοιχο θέμα, προς αποκατάσταση της 'υπόληψης' του καταλόγου www.mycoins.gr... Η σπανιότητα που μου δόθηκε για την 208 είναι Scarse.

Δεν διεκδίκησα το αλάθητο, και εξ αρχής τόνισα ότι δεν είμαι υπεύθυνος για το κομμάτι του Καποδίστρια, και απλώς μετέφερα το τι αναφέρει ο κατάλογος. Επίσης είμαι ο 1ος που παρακαλώ συνεχώς, όποιον φίλο - συνάδελφο συλλέκτη έχει οποιοδήποτε στοιχεία ή παρατηρήσεις σε σχέση με τον κατάλογο, να μην διστάζει να με ενημερώσει.

ΥΓ Χρόνια πολλά Κώστα. Να σαι πάντα καλά, με υγεία, ευτυχία και ότι επιθυμείς.
Αφου κοιτας τιμες, δες και το 50 λεπτο του 1966.  Νομιζω πως το εχεις υπερβολικα ακριβα.  12 ευρω για ms62?  Υπαρχουν τσουβαλακια με χιλιαδες τετοια απο το συγκεκριμενο.

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 23, 2016, 08:17:25 πμ »

Σήμερα μίλησα με τον Peter Chase και μέσα στα υπόλοιπα, ενημερώθηκα και για τις σπανιότητες. Έτσι θεώρησα σωστό να ενημερώσω με τη σειρά μου στο αντίστοιχο θέμα, προς αποκατάσταση της 'υπόληψης' του καταλόγου www.mycoins.gr... Η σπανιότητα που μου δόθηκε για την 208 είναι Scarse.

Δεν διεκδίκησα το αλάθητο, και εξ αρχής τόνισα ότι δεν είμαι υπεύθυνος για το κομμάτι του Καποδίστρια, και απλώς μετέφερα το τι αναφέρει ο κατάλογος. Επίσης είμαι ο 1ος που παρακαλώ συνεχώς, όποιον φίλο - συνάδελφο συλλέκτη έχει οποιοδήποτε στοιχεία ή παρατηρήσεις σε σχέση με τον κατάλογο, να μην διστάζει να με ενημερώσει.

ΥΓ Χρόνια πολλά Κώστα. Να σαι πάντα καλά, με υγεία, ευτυχία και ότι επιθυμείς.
Αφου κοιτας τιμες, δες και το 50 λεπτο του 1966.  Νομιζω πως το εχεις υπερβολικα ακριβα.  12 ευρω για ms62?  Υπαρχουν τσουβαλακια με χιλιαδες τετοια απο το συγκεκριμενο.

Έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη. Δεν υπήρχε καν αναλογικότητα και δεν ήταν καθόλου ενδεικτική η τιμή, σε σχέση πάντα με αντίστοιχης αξίας/δυσκολίας νομίσματα. Π.χ. το 50 Λεπτά 1970 είναι δυσκολότερο του 1966.

Σ' ευχαριστώ για τον εντοπισμό και την ενημέρωση... η αλλαγή έγινε.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 23, 2016, 09:25:45 πμ »

Και τα 4 ευρώ ψηλά είναι αλλά αν θες να το αφήσεις 4 πρέπει να ανεβάσεις του 1971, 1973 γιατί είναι και τα δύο ακριβότερα από του 1966.  Του 1966 είχαν βρεθεί κάποια τσουβαλάκια πριν μερικά χρόνια και είναι απίστευτα κοινά νομίσματα (το μασούρι πάει το πολύ 30 ευρώ).  Του 71 - 73 είναι πολύ πιο δύσκολα, θα έλεγα διπλάσια τιμή.  Εγώ θα έβαζα π.ψ. 1,5 - 2,00 ευρώ του 1966 και 2,5-3 ευρώ του 71-73.  Του 70 καλά το έχεις στα 8-10 ευρώ.