Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208  (Αναγνώστηκε 7597 φορές)

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 13, 2016, 06:10:38 μμ »

Ο κατάλογος www.mycoins.gr, περιέχει στοιχεία για τις σπανιότητες βάσει μελετών κατά την περίοδο 2012-2015. Για τα στοιχεία αυτά υπεύθυνος είναι ο Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και έχουν γίνει συζητήσεις και με τον P.H.Chase. Την περίοδο 2012-2015, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο μονόλεπτο έχει τέτοιους ρυθμούς εμφάνισης, που το κατατάσσουν ως Extremely Rare, περίπου στην ίδια σπανιότητα με τα μονόλεπτα 206 και 211. Αν υπάρχουν νέα στοιχεία που να αλλάζουν αυτά τα δεδομένα, δεν μένει παρά να περιμένουμε μέχρι να εμφανιστούν νέοι κατάλογοι.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 13, 2016, 06:12:22 μμ »

.......

Οκ ότι θέλει ας πιστεύει ο καθένας δεν μπορω να πω κάτι παραπάνω

Η 208 ειναι πανδυσκολη ... Το πιο δύσκολο νομισμα στο καποδιστρια

Καλο απόγευμα
Μάλιστα.....
Πρώτα απο ολα δεν είπα οτι είναι λάθος, είπα οτι δεν αποκλειω τίποτα (αν εσύ τώρα θέλεις να βασιζεσαι 100% σε οτι γράφει ενα βιβλίο...)επίσης αν βιαζόμουνα να βγάλω συμπερασματα δεν θα έκανα την ερώτηση..και  σίγουρα δεν είπα οτι είναι πανδυσκολη ...τελοσπάντων. ...καλό απόγευμα.

Δεν βασίζομαι στο βιβλίο καθόλου

Σίγουρα έχει μερικά λάθη στις βαθμολογίες των δυσκολιών

Απλα λέω ότι ειναι απο τα εύκολα μονόλεπτα 1830 επειδή μου το έχει πει συλλέκτης που μαζεύει παρά πολλά χρονια καποδιστρια , που έχει αρχείο πολλών χρόνων ... Και ειναι ένας  απο τους λίγους αληθινούς γνωστές του καποδιστρια !!!!

Απλα ήθελα να βοηθήσω για να μην ψάχνετε τσάμπα

Καλο απόγευμα
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 13, 2016, 06:14:43 μμ »

Ο κατάλογος www.mycoins.gr, περιέχει στοιχεία για τις σπανιότητες βάσει μελετών κατά την περίοδο 2012-2015. Για τα στοιχεία αυτά υπεύθυνος είναι ο Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και έχουν γίνει συζητήσεις και με τον P.H.Chase. Την περίοδο 2012-2015, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο μονόλεπτο έχει τέτοιους ρυθμούς εμφάνισης, που το κατατάσσουν ως Extremely Rare, περίπου στην ίδια σπανιότητα με τα μονόλεπτα 206 και 211. Αν υπάρχουν νέα στοιχεία που να αλλάζουν αυτά τα δεδομένα, δεν μένει παρά να περιμένουμε μέχρι να εμφανιστούν νέοι κατάλογοι.

Σεβαστή η γνώμη σας οπως και όλες οι γνώμες αγαπητέ κ. Κώστα

Απλα μια ερωτηση σε φιλικό ύφος πάντα , συμφώνησε ο κ. Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και ο κ. Chase να καταταχθεί το μονόλεπτο 1830 ποικιλία 208 και 207 (RRR και τα δυο) στην ίδια κλίμακα δυσκολίας ;
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 13, 2016, 06:19:17 μμ »

Ο κατάλογος www.mycoins.gr, περιέχει στοιχεία για τις σπανιότητες βάσει μελετών κατά την περίοδο 2012-2015. Για τα στοιχεία αυτά υπεύθυνος είναι ο Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και έχουν γίνει συζητήσεις και με τον P.H.Chase. Την περίοδο 2012-2015, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο μονόλεπτο έχει τέτοιους ρυθμούς εμφάνισης, που το κατατάσσουν ως Extremely Rare, περίπου στην ίδια σπανιότητα με τα μονόλεπτα 206 και 211. Αν υπάρχουν νέα στοιχεία που να αλλάζουν αυτά τα δεδομένα, δεν μένει παρά να περιμένουμε μέχρι να εμφανιστούν νέοι κατάλογοι.

Σεβαστή η γνώμη σας οπως και όλες οι γνώμες αγαπητέ κ. Κώστα

Απλα μια ερωτηση σε φιλικό ύφος πάντα , συμφώνησε ο κ. Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και ο κ. Chase να καταταχθεί το μονόλεπτο 1830 ποικιλία 208 και 207 (RRR και τα δυο) στην ίδια κλίμακα δυσκολίας ;

Εγώ δεν έχω άποψη διότι δεν ασχολούμαι τόσο διεξοδικά με Καποδίστρια, οπότε δεν είναι θέμα συμφωνίας.
Αυτές τις σπανιότητες μου έδωσαν, αυτές 'ανέβασα' στον κατάλογο.
Και μάλιστα αν πρόσεξες 'κατέβασα' τις τιμές στον Καποδίστρια, επειδή δεν συμβάδιζαν με τις νέες σπανιότητες.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 13, 2016, 06:20:27 μμ »

Ο κατάλογος www.mycoins.gr, περιέχει στοιχεία για τις σπανιότητες βάσει μελετών κατά την περίοδο 2012-2015. Για τα στοιχεία αυτά υπεύθυνος είναι ο Άρης (ΝΑΥΑΡΧΟΣ) και έχουν γίνει συζητήσεις και με τον P.H.Chase. Την περίοδο 2012-2015, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο μονόλεπτο έχει τέτοιους ρυθμούς εμφάνισης, που το κατατάσσουν ως Extremely Rare, περίπου στην ίδια σπανιότητα με τα μονόλεπτα 206 και 211. Αν υπάρχουν νέα στοιχεία που να αλλάζουν αυτά τα δεδομένα, δεν μένει παρά να περιμένουμε μέχρι να εμφανιστούν νέοι κατάλογοι.
Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί  βασικά  λαθη  στον  κατάλογο σας..πιστεύω οτι είναι μια απίστευτα χρήσιμη και σίγουρα πολύ χρονοβορα προσπαθεια και σας ευχαριστώ που την μοιραζεσται μαζί μας!
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 13, 2016, 06:36:00 μμ »

Πάντως εγώ το θέμα το ανέβασα  για να πάρω πληροφορίες  εμφανισης  της 208...
Σπανιοτητες αλλάζουν (πχ 345)  κάποιοι  λένε οτι και με τα αρκετά πεντακτινα μονολεπτα που εμφανιστηκαν φέτος άλλαξε ακόμα και για αυτά!..
Ο χρόνος θα δείξει ..
Ας μην ξεχνάμε  οτι ο βαθμός σπανιοτητας των ποικιλιων δίνεται σε σχέση με τα υπόλοιπα της ίδιας αξίας και χρονιάς  και οχι γενικά σαν νόμισμα!....ΟΛΑ τα μονολεπτα του κυβερνήτη είναι  δύσκολα!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 13, 2016, 06:53:02 μμ »

Κώστα, κρύβε λόγια! Ο,τι κι αν έχει γράψει μέχρι τώρα ο Chase είναι σωστό γιατί έχει αναγράψει αυτά που του είπε ακριβώς ένας μεγάλος Ελληνας συλλέκτης. Ο,τι επιπλέον γράψει από τώρα και στο εξής να κρατάς μικρό καλάθι!  ;)

Oμολογώ, οτι αυτό πρώτη φορά τ' ακούω.....Δηλ. δεν εχει κάνει την μελέτη, ο κ. P. Chase ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 13, 2016, 07:03:15 μμ »

Την έκανε  αλλά έχει βασιστεί  και σε προηγουμενες πιο μικρές μελέτες και στοιχεία   άλλων,πχ Πετουση,Τζαμαλη, Ωραιοπουλου..Δελιου και άλλων ..
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 13, 2016, 07:06:26 μμ »

Aυτό το ξέρω, αλλά εδω γράφεται αυτό "...έχει αναγράψει αυτά που του είπε ακριβώς ένας μεγάλος Ελληνας συλλέκτης"
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 13, 2016, 07:19:05 μμ »

Κώστα, κρύβε λόγια! Ο,τι κι αν έχει γράψει μέχρι τώρα ο Chase είναι σωστό γιατί έχει αναγράψει αυτά που του είπε ακριβώς ένας μεγάλος Ελληνας συλλέκτης. Ο,τι επιπλέον γράψει από τώρα και στο εξής να κρατάς μικρό καλάθι!  ;)

Oμολογώ, οτι αυτό πρώτη φορά τ' ακούω.....Δηλ. δεν εχει κάνει την μελέτη, ο κ. P. Chase ?
Ούτε η μισή μελέτη δεν είναι δική του Στέλιο. Ακόμη και αυτή πέρασε από το μάτι του ##### και μετά γράφηκε το βιβλίο. Και αν γράψει κάτι νέο να μου τρυπήσεις τη μύτη.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 13, 2016, 07:21:06 μμ »

Κώστα, κρύβε λόγια! Ο,τι κι αν έχει γράψει μέχρι τώρα ο Chase είναι σωστό γιατί έχει αναγράψει αυτά που του είπε ακριβώς ένας μεγάλος Ελληνας συλλέκτης. Ο,τι επιπλέον γράψει από τώρα και στο εξής να κρατάς μικρό καλάθι!  ;)

Oμολογώ, οτι αυτό πρώτη φορά τ' ακούω.....Δηλ. δεν εχει κάνει την μελέτη, ο κ. P. Chase ?
Ούτε η μισή μελέτη δεν είναι δική του Στέλιο. Ακόμη και αυτή πέρασε από το μάτι του ##### και μετά γράφηκε το βιβλίο. Και αν γράψει κάτι νέο να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Σεβαστή η γνώμη σας κ. Θανάση και φυσικά για να το λέτε θα είστε σχεδόν σίγουρος

Κάτι είχα ακούσει και εγω στο παρελθόν αλλα δεν ξερω ποιος ειναι αυτός ο μεγάλος συλλέκτης κτλ

Δεν ειμαι για τιποτα σίγουρος

Πάντως ότι ο κ. Chase ειναι γνωστής ειναι και το λέω απο προσωπική εμπειρία

Επισης να πω ότι έχει κανει και άλλη δουλειά πάνω στον καποδιστρια εκτός απο την πρώτη και δεύτερη έκδοση του βιβλίου του

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 13, 2016, 07:24:43 μμ »


Σεβαστή η γνώμη σας κ. Θανάση και φυσικά για να το λέτε θα είστε σχεδόν σίγουρος

Κάτι είχα ακούσει και εγω στο παρελθόν αλλα δεν ξερω ποιος ειναι αυτός ο μεγάλος συλλέκτης κτλ

Δεν ειμαι για τιποτα σίγουρος

Πάντως ότι ο κ. Chase ειναι γνωστής ειναι και το λέω απο προσωπική εμπειρία

Επισης να πω ότι έχει κανει και άλλη δουλειά εκτός απο την πρώτη και δεύτερη έκδοση του βιβλίου του
Ναι, Κώστα μου, και χωρίς το "σχεδόν". Μετά προσπάθησε να πάρει πληροφορίες από τον πατριώτη μου τον γνωστό στους παλιούς Κώστα. Δεν γνωρίζω όμως αν πήρε και πως τις εκμεταλλεύτηκε.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 13, 2016, 07:29:08 μμ »


Σεβαστή η γνώμη σας κ. Θανάση και φυσικά για να το λέτε θα είστε σχεδόν σίγουρος

Κάτι είχα ακούσει και εγω στο παρελθόν αλλα δεν ξερω ποιος ειναι αυτός ο μεγάλος συλλέκτης κτλ

Δεν ειμαι για τιποτα σίγουρος

Πάντως ότι ο κ. Chase ειναι γνωστής ειναι και το λέω απο προσωπική εμπειρία

Επισης να πω ότι έχει κανει και άλλη δουλειά εκτός απο την πρώτη και δεύτερη έκδοση του βιβλίου του
Ναι, Κώστα μου, και χωρίς το "σχεδόν". Μετά προσπάθησε να πάρει πληροφορίες από τον πατριώτη μου τον γνωστό στους παλιούς Κώστα. Δεν γνωρίζω όμως αν πήρε και πως τις εκμεταλλεύτηκε.

Τι να σας πω δεν ξερω κάτι πάνω στο θέμα αλλα να σας πω την αλήθεια και να ήξερα δεν νομίζω να το έγραφα στο φόρουμ επειδή πιστεύω αυτό ειναι μεταξύ των συλλεκτών που εγινε το θέμα

Αλλα εσείς πιστεύω για να το γράφετε κάποιο λόγο θα εχετε που δεν ξερω

Καλο απόγευμα
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 13, 2016, 08:13:02 μμ »

Είχα την εντύπωση, οτι η μελέτη του, ηταν βασισμένη, σε αλλες μελέτες που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, και επίσης, οτι αυτές οι μελέτες, αφορούσαν τα νομίσματα του 1828...Για, τα του 1830, και 1831, νόμιζα/νομίζω, οτι ειναι αποκλειστική μελέτη δική του. Μάλιστα, είχα διαβάσει, και ενα άρθρο του, στα Νομισματικά Χρονικά, νομίζω εκδοσης 2003, με πλήρη ανάλυση των μητρών των πενταλέπτων του 1830....Νομίζω οτι μεχρι τότε, δεν είχε προχωρήσει η μελέτη στο 1831 ακόμα....Για ολα αυτά, νομίζω...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 13, 2016, 08:50:02 μμ »

 Στην ιστορια μενει αυτος που εγραψε το βιβλιο.
 Τωρα ολα τα υπολοιπα, απο που πηρε πληροφοριες, (ολοι απο καπου παιρνουν), με ποιους συνεργαστηκε, ποιους ρωτησε κλπ κλπ  ειναι λογια.
 Υποθετω το γεγονος οτι ενας ξενος εγραψε μια ολοκληρωμενη μελετη για  αμιγως ελληνικα (και ιστορικοτατα) νομισματα ειχε πληγωσει αρκετους εγωισμους και αρχισαν τα διαφορα.
 Σημερα ακουω οτι ειναι ,περιπου, ασχετος..
 Μαλιστα.
Καταγράφηκε