Misc Discussion - Διάφορα Θέματα Συζητήσεων > Coin Conservation

Σωστη φυλαξη νομισματων

(1/4) > >>

corvus:
Καλησπερα φορουμ  :)

Εχω παρατηρησει οτι αλλοι βαζουν τα νομισματα σε καψουλες, αλλοι σε χαρτονακια με διαφανη εγκοπη. Αυτοι οι τροποι φυλαξης ειναι ασφαλεις για τα νομισματα ή σε καποια χρονια θα μου παρουσιασουν μεγαλυτερη φθορα απ οτι αν τα βαλω απλα σ ενα κουτακι?

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ο ενας τροπος θελει αλλαγη ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλιως καταστρεφει με πρασινιλες που βγαζει το υλικο πανω στο νομισμα αλλα δεν θυμαμαι :/ Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει ή να απορριψει αυτο το πραγμα? Παιζει ρολο το υλικο του νομισματος?

Υπαρχουν καλυτερες μαρκες σε αυτα τα προιοντα που εμπιστευεστε ως συλλεκτες και τα συστηνετε και σε νεωτερους?

Συγνωμη αν σας κουρασα κι ευχαριστω :)

LTZORTZAK:
τα χαρτονακια θελουν αλλαγη


οι καψουλες οχι

Kostas06:
Καλησπέρα ,

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι φύλαξης/αποθήκευσης μιας συλλογής

Ο πιο σύνηθες ειναι τα χαρτονακια συραπτικου και τα αυτοκόλλητα χαρτονακια (αυτά πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 1-2 χρονια γιατί χαλάει η κόλλα και ανοίγουν , σε μερικές μάρκες η κόλλα μπορεί να κανει και κακό στα νομίσματα)

Προτιμώ τα συραπτικου

Σε κάψουλες σπάνια αποθηκεύουμε ολόκληρη συλλογή , συνήθως σε χρυσές λίρες χρησιμοποιούνται οι κάψουλες

Ένας άλλο τρόπος ειναι κάτι αυτοσχέδιο , σαν θήκες

Ή μπορεί να τα αποθηκεύσετε σε βελουδινους ταμπλαδες που υπάρχουν και πολυτελές θήκες για να τους βάζετε

Και ένας άλλο τρόπος ειναι να τα πιστοποησετε

Μια γνωστή και αξιόπιστη (μέχρι τωρα τουλάχιστον) μάρκα αναλώσιμων ειναι η lighthouse

Γενικά όμως τα παραπάνω θα τα βρείτε γενικέ εύκολα σε μαγαζιά νομιςματων στην Αθήνα

corvus:
Στην ουσια δηλαδη στα χαρτονια αν ειναι αυτοκολλητα κανουν ενδεχομενως ζημια αλλα του συρραπτικου ειναι για μακροχρονια φυλαξη?

Ευχαριστω πολυ :)

fillios:
Ο καλυτερος τροπος φυλαξης κατα τη γνωμη μου ειναι τα double saflip coin flips 2x2 η2,5x2,5   non pvc. Μακροχρονια εγγυημενη φυλαξη, χρησιμοποιουνται σε ολα τα μουσεια του κοσμου.

Στάλθηκε από το GT-I9060 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση