Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σωστη φυλαξη νομισματων  (Αναγνώστηκε 7071 φορές)

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Σωστη φυλαξη νομισματων
« στις: Απρίλιος 10, 2016, 08:01:33 μμ »

Καλησπερα φορουμ  :)

Εχω παρατηρησει οτι αλλοι βαζουν τα νομισματα σε καψουλες, αλλοι σε χαρτονακια με διαφανη εγκοπη. Αυτοι οι τροποι φυλαξης ειναι ασφαλεις για τα νομισματα ή σε καποια χρονια θα μου παρουσιασουν μεγαλυτερη φθορα απ οτι αν τα βαλω απλα σ ενα κουτακι?

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ο ενας τροπος θελει αλλαγη ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλιως καταστρεφει με πρασινιλες που βγαζει το υλικο πανω στο νομισμα αλλα δεν θυμαμαι :/ Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει ή να απορριψει αυτο το πραγμα? Παιζει ρολο το υλικο του νομισματος?

Υπαρχουν καλυτερες μαρκες σε αυτα τα προιοντα που εμπιστευεστε ως συλλεκτες και τα συστηνετε και σε νεωτερους?

Συγνωμη αν σας κουρασα κι ευχαριστω :)
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2016, 08:25:04 μμ »

τα χαρτονακια θελουν αλλαγη


οι καψουλες οχι
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2016, 08:27:51 μμ »

Καλησπέρα ,

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι φύλαξης/αποθήκευσης μιας συλλογής

Ο πιο σύνηθες ειναι τα χαρτονακια συραπτικου και τα αυτοκόλλητα χαρτονακια (αυτά πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 1-2 χρονια γιατί χαλάει η κόλλα και ανοίγουν , σε μερικές μάρκες η κόλλα μπορεί να κανει και κακό στα νομίσματα)

Προτιμώ τα συραπτικου

Σε κάψουλες σπάνια αποθηκεύουμε ολόκληρη συλλογή , συνήθως σε χρυσές λίρες χρησιμοποιούνται οι κάψουλες

Ένας άλλο τρόπος ειναι κάτι αυτοσχέδιο , σαν θήκες

Ή μπορεί να τα αποθηκεύσετε σε βελουδινους ταμπλαδες που υπάρχουν και πολυτελές θήκες για να τους βάζετε

Και ένας άλλο τρόπος ειναι να τα πιστοποησετε

Μια γνωστή και αξιόπιστη (μέχρι τωρα τουλάχιστον) μάρκα αναλώσιμων ειναι η lighthouse

Γενικά όμως τα παραπάνω θα τα βρείτε γενικέ εύκολα σε μαγαζιά νομιςματων στην Αθήνα
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2016, 08:35:40 μμ »

Στην ουσια δηλαδη στα χαρτονια αν ειναι αυτοκολλητα κανουν ενδεχομενως ζημια αλλα του συρραπτικου ειναι για μακροχρονια φυλαξη?

Ευχαριστω πολυ :)
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

fillios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 207
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2016, 09:05:09 μμ »

Ο καλυτερος τροπος φυλαξης κατα τη γνωμη μου ειναι τα double saflip coin flips 2x2 η2,5x2,5   non pvc. Μακροχρονια εγγυημενη φυλαξη, χρησιμοποιουνται σε ολα τα μουσεια του κοσμου.

Στάλθηκε από το GT-I9060 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2016, 09:18:48 μμ »

ΚΑΛΟ! Ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2016, 09:26:37 μμ »

Υπαρχουν και τα συρταρωτα αλμπουμ της numis τα οποια ειναι pvc free και ταυτοχρονα αναδεικνυουν την συλλογη.

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2016, 09:53:42 μμ »

Η αληθεια ειναι πως ως νεος, εχω νομισματα δραχμης πριν το ευρω στην πλειοψηφια τους, οποτε το να παρω κατι τοσο ωραιο θα ηταν σαν να ενοικιαζω parking για παπακι ΧD

Γι αυτο ψαχνομαι να τα βαλω σε ενα απλο μεσον αποθηκευσης (και ισως μετα σ ενα αλμπουμ). Αλλα αν ειναι να τα βαλω σε χαρτονια και μετα να χαλασουν ή να θελει αυτο καθε χρονο αλλαγη, καλυτερα να τ αφησω στο κουτακι τους.

Αλλα ευχαριστω για την ενημερωση για τα συρταρωτα!
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:37:03 πμ »

Η αληθεια ειναι πως ως νεος, εχω νομισματα δραχμης πριν το ευρω στην πλειοψηφια τους, οποτε το να παρω κατι τοσο ωραιο θα ηταν σαν να ενοικιαζω parking για παπακι ΧD

Γι αυτο ψαχνομαι να τα βαλω σε ενα απλο μεσον αποθηκευσης (και ισως μετα σ ενα αλμπουμ). Αλλα αν ειναι να τα βαλω σε χαρτονια και μετα να χαλασουν ή να θελει αυτο καθε χρονο αλλαγη, καλυτερα να τ αφησω στο κουτακι τους.

Αλλα ευχαριστω για την ενημερωση για τα συρταρωτα!

καλυτερα παπι παρα pejo 2
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:39:52 πμ »

Η αληθεια ειναι πως ως νεος, εχω νομισματα δραχμης πριν το ευρω στην πλειοψηφια τους, οποτε το να παρω κατι τοσο ωραιο θα ηταν σαν να ενοικιαζω parking για παπακι ΧD

Γι αυτο ψαχνομαι να τα βαλω σε ενα απλο μεσον αποθηκευσης (και ισως μετα σ ενα αλμπουμ). Αλλα αν ειναι να τα βαλω σε χαρτονια και μετα να χαλασουν ή να θελει αυτο καθε χρονο αλλαγη, καλυτερα να τ αφησω στο κουτακι τους.

Αλλα ευχαριστω για την ενημερωση για τα συρταρωτα!

καλυτερα παπι παρα pejo 2

οταν αρχισα να μαζευω εφτιαξα πρωτα το αλμπουμ και μετα αγοραζα νομισματα .ακομα και σημερα πολυ δυσκολα να δεις γεματη σελλιδα αλλα στην τελικη τελικη δεν με νοιαζει
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2016, 01:31:21 μμ »

Ειναι σιγουρα ωραιο να εχεις ορισει θεσεις στο αλμπουμ για το καθε κομματι, κι αν λειπει κατι να το βρισκεις και να το βαζεις στη θεση του :) Καπως ετσι θα την κανω κι εγω τη δουλεια μου φαινεται.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 11, 2016, 10:18:53 μμ »

Με 25 ευρο παίρνεις άλμπουμ με χωρητικότητα 120 τεμάχιων proudly made in USA και όχι made in China.
Μαζί σου κάνω δώρο 100 χαρτάκια free acid for long term storation made in USA.

Στα συγκεκριμένα άλλοι έχουν αποθήκευση συλλογή εκατομυρίων .

Φιλικοτατα,
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:01:19 πμ »

Θα ερθω οπωσδηποτε, καταρχην γιατι αυτο το σεντουκι με τα ασημενια θελω να το ξανατιμησω. Ελπιζω να μην σας το αδειασαν/αδειασουν εν τω μεταξυ  ;D

Σε αλμπουμακι θα παω σε κατι πιο οικονομικο, καπου ειχε παρει το ματι μου νομιζω οτι πουλουσατε και αλλα. Θα τα δουμε απο κοντα αυτα :)

ΥΓ με τα νομισματα εμεινα φουλ ευχαριστημενος
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

chronos

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 9
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:25:24 πμ »

Έχοντας μια μεγάλη συλλογή ευρώ από όλες τις χώρες, έχω αγοράσει άλμπουμ και θήκες vista από τη Lighthouse. Πρόκειται για καρτέλες από χοντρό χαρτόνι με επένδυση από δερματίνη, επάνω στις οποίες υπάρχουν κενά στο σχήμα των νομισμάτων ευρώ. Μετά την τοποθέτηση του κέρματος, το κενό κλείνει εκατέρωθεν με διαφανές πλαστικό κάλυμμα.

Ξέρω ότι αυτό δεν είναι αεροστεγές κλείσιμο και πως η επαφή με τον αέρα θα έχει ως αποτέλεσμα μετά από χρόνια τα νομίσματα να χάσουν τη γυαλάδα τους. Όμως οι κάψουλες και τα χαρτονάκια δεν προσφέρουν αληθινή επαφή με το νόμισμα! Άσε που δεν φαίνεται με τίποτα το edge τους! Πάντα λειτουργούν ως εμπόδιο, που απομονώνει το κέρμα! Και είναι, δυστυχώς, ωραία η αίσθηση να φοράς τα γάντια σου και να πιάνεις το νόμισμα με τα χέρια σου! Να νιώθεις το βάρος του, την υφή του, να το γυρνάς από κάθε μεριά και να το κοιτάς με το φακό σου! Εγώ τουλάχιστον αυτή την απόλαυση δεν μπορώ να τη θυσιάσω! Έτσι προτιμώ θήκες και όχι κάψουλες και χαρτονάκια, που μου επιτρέπουν την άμεση πρόσβαση στα νομίσματά μου. Άλλωστε οι θήκες βοηθούν και στην καλύτερη ταξινόμηση ανά χώρα, έτος κλπ.

Το ίδιο κάνω και με τα ελληνικά νομίσματα, καθώς και με νομίσματα άλλων χωρών που έχω. Προτιμώ θήκες για εύκολη πρόσβαση.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Σωστη φυλαξη νομισματων
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:14:16 πμ »

Εχω λύση και για σένα.

Εχω ταμπλαδες abafil Milano απο αληθινό βελούδο και αληθινό δέρμα οι οποίοι δεν χαλάνε το λούστρο των νομισμάτων σου ούτε θα τους προκαλέσουν οξείδωση όπως η δερμάτινη που είναι συνθετικό προϊόν αλλά αντίθετα με το πέρασμα των χρόνων θα τους δώσουν μια χρωματιστή πατινα που απο κάτω θα φωταγωγη το ορίτζιναλ στιλβωμα του νομισματοκοπείου .

Σαν αντιπρόσωπος της abafil στην Ελλάδα σου δίνω 20 τοις εκατο έκπτωση στα προϊόντα απο τον επίσημο τιμοκατάλογο της εταιρίας στο Ίντερνετ.

Τα βαμβακερά γάντια δώρο απο το κατάστημα μας.
Καταγράφηκε