Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 17221 φορές)

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 30, 2018, 11:10:37 μμ »

Εννοουσα "Σιγουρα 5 με αναφορες σε πιθανως 6" (τι θελω και ανακατευομαι...)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 01, 2018, 07:09:49 πμ »

Θα ελεγα "σιγουρα 6 με αναφορες σε πιθανως 7" με το δεδομενο οτι δεν μπορει να ταυτισθει το #2 (λογω ελλειψης φωτογραφιας) με αυτο που εχει ο Κωστας Δελλιος σημερα η με καποιο απο αυτα που εμφανιστηκαν μεταγενεστερα. ( σωστό :   ίσως εμφανιστούν αργότερα)
(Ενας "μη Καποδιστριακιας" που ανακατευεται εκει που δεν πρεπει ...)
Ορφεα - οπως παντα - εμπεριστατωμενα και πληρη στοιχεια !

Σωτήρη μου αυτή η ανάρτηση είναι μερικώς σωστή.  Τα 10 λεπτα που εμφανίστηκαν μεταγενέστερα είναι του 1831 και όχι του 1830.

Εννοουσα "Σιγουρα 5 με αναφορες σε πιθανως 6" (τι θελω και ανακατευομαι...)

Οπότε αυτή είναι λάθος.  Τι θέλεις και ανακατεύεσαι ? ? (  :) :D :) Πλάκα κάνω. Καλά έκανες και ανακατεύτηκες, για να διευκρινιστεί.)

ορφεας

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2018, 10:00:15 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 01, 2018, 09:09:01 πμ »

Ειναι γεγονος οτι μου ειχε ξεφυγει η "μικρη" αλλα σημαντικη λεπτομερεια οτι το #2 ειναι δεκαλεπτο του 1830 ενω τα υπολοιπα 10λεπτα ειναι του 1831. Ενδιαφερον οτι δεν εχουν εμφανιστει 20λεπτα ...
Καταγράφηκε

Γ. Μπούτος

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 03, 2018, 01:39:38 μμ »


Καλησπέρα σε όλους.
Κατ’ αρχάς, θεωρώ πως, για μια ακόμη φορά αξίζουν συγχαρητήρια στον Ορφέα για το ασίγαστο ενδιαφέρον του και για τις πάντοτε εμπεριστατωμένες θέσεις του.
Σε ό,τι αφορά στις επισημάνσεις στα νομίσματα του Καποδίστρια, χωρίς να υπεραξιώνω ή να απαξιώνω την ιστορική ή τη συλλεκτική τους αξία, θεωρώ μείζον ζήτημα το γεγονός ότι μέσω της άρτιας ανάρτησης του Ορφέα, αποκαταστάθηκε η μνήμη του Δημήτρη Λουλακάκη, ο οποίος, κατά την άποψή μου, υπήρξε υπόδειγμα επαγγελματία.
Γ. Ι. Μπούτος
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 03, 2018, 09:01:59 μμ »

Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο η απόφαση των ιδιοκτητών να ξεκλειδώσει την κουβέντα χωρίς πριν να ξαναδώσει το δικαίωμα στους (τότε) συμμετέχοντες στην κουβέντα να (ξανά)συμμετάσχουν και σήμερα ώστε να απαντήσουν (αν μπορούν) στις νέες αποκαλύψεις του Ορφέα.

Δεν μπορώ να μιλήσω για αυτά τα νομίσματα δεν τα γνωρίζω και ποτέ ο Δημήτρης δεν μου μίλησε για αυτά. Δεν μπορώ όμως να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός της μνήμης, της υστεροφημίας και της υπόστασης ενός ανθρώπου που με τίμησε με την φιλία του και τον τίμησα μένοντας δίπλα του ως την τελευταία στιγμή. Δεν έχει ανάμειξη ο Δημήτρης με όλα αυτά. Δεν είχε ποτέ.

ΥΓ. Ξέρω όμως τα νομίσματα στην δημοπρασία του Δεκεμβρίου 2014 εγώ τουλάχιστον ήμουν εκεί και τα είδα από κοντά. Συμπτωματικά ηταν η ημέρα που πέθανε ο Δημήτρης.....17/12/2014.............
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 03, 2018, 09:11:28 μμ »

Θα σας πω και κάτι άλλο. Ο Δημήτρης είχε ένα φίλο Έλληνα τον ΓΛ (τα αρχικά είναι σωστά και πραγματικά) κάτοικος Ευρώπης αλλά όχι Αγγλίας η Ελλάδας. Αυτός είναι υπεύθυνος μεταξύ άλλων των του Κωνσταντίνου τα "patterns" που εμφανίζονται κατά καιρούς. Δεν ξέρω αν ευθύνεται και για τα Καποδιστριακά (αν υποτεθεί ότι είναι πλαστά) το λέω γιατί αυτό το γνωρίζω. Και το γνωρίζω γιατί μου το είχε πει ο ίδιος ο Δημήτρης.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 03, 2018, 09:27:50 μμ »

Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο η απόφαση των ιδιοκτητών να ξεκλειδώσει την κουβέντα χωρίς πριν να ξαναδώσει το δικαίωμα στους (τότε) συμμετέχοντες στην κουβέντα να συμμετάσχουν και σήμερα ώστε να απαντήσουν (αν μπορούν) στις νέες αποκαλύψεις του Ορφέα
Ενώ είναι σωστό αυτό που λες, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα συμβεί.  Ας πούμε ότι είναι η εξαίρεση στον κανόνα.  Οι απόψεις μου άλλωστε είναι γνωστές.

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 04, 2018, 02:00:20 πμ »

Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο η απόφαση των ιδιοκτητών να ξεκλειδώσει την κουβέντα χωρίς πριν να ξαναδώσει το δικαίωμα στους (τότε) συμμετέχοντες στην κουβέντα να συμμετάσχουν και σήμερα ώστε να απαντήσουν (αν μπορούν) στις νέες αποκαλύψεις του Ορφέα
Ενώ είναι σωστό αυτό που λες, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα συμβεί.  Ας πούμε ότι είναι η εξαίρεση στον κανόνα.  Οι απόψεις μου άλλωστε είναι γνωστές.
Επικροτω και υποστηριζω απολυτα την αποφαση του Δημητρη Ποδαρα σε σχεση με αυτο το θεμα. Καμμια φορα και οι κανονες πρεπει να εχουν τις εξαιρεσεις τους.
Σωτηρης
Καταγράφηκε