Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 17217 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:36:34 μμ »

Γενικώς με τις επισημάνσεις μπορούν να γίνουν πολλές κομπίνες γιατί είναι δύσκολη η διακρίβωση.  Ίσως η πατίνα που φέρει κάθε τέτοιο νόμισμα να είναι ένας μπούσουλας.

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:39:30 μμ »

Κύριε Νίκο, κρίνοντας από το nick name, αν κάνω λάθος συγχωρήστε με, το ζήτημα είναι φιλοσοφικό άλλα θα απαντήσω. Είπα ποτέ να μην εκφράζεται άποψη; είπα να είμαστε πιο προσεχτικοί στο τι λέμε, δεν μπορούμε απλά να πετάμε λόγια στον αέρα. Εμένα προσωπικά ο χαρακτηρισμός επιτήδειος με προσέβαλλε, ο κύριος που το είπε με γνωρίζει; έχουμε κάνει συναλλαγή ποτέ μαζί; του έχω δώσει επ΄ ουδενί το δικαίωμα να με αποκαλεί οτιδήποτε; πώς λοιπόν κρίνει το τι θα κάνω; Αν είναι έτσι να μπαίνω σε κάθε συζήτηση και να αποκαλώ όποιον θέλω ότι θέλω...
Καταγράφηκε

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:41:02 μμ »

Τέλος πάντων επειδή το κούρασα το θέμα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ευελπιστώ κάποια στιγμή να έχω τις φωτογραφίες που ζήτησα, καλό απόγευμα και πάλι
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:41:27 μμ »

Ποιος σε ειπε επιτηδειο ρε αδελφε?
Καταγράφηκε

akrokeramer

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 42
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:05:05 μμ »

 Εχετε χαρη που βαριεμαι να γραφω.Ο καθε ενας μπορει να λεει οτι μαλακια θελει.
Οποιος θελει αγοράζω το επισημασμενο που εχει.....γιατι μου αρεσουν τα φυκια!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:07:09 μμ »

Κε Νίκο έχετε απόλυτο δίκιο! Συμφωνώ έτσι είναι. Γι αυτό και τα κουβεντιάζουμε αυτά τα θέματα για να λάβουμε γνώση και να μη πέσουμε θύματα μελλοντικών επιτήδιων.

Αυτό εδώ σε πείραξε ;   Διευκρίνισέ μου σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι σ' ενόχλησε από το παραπάνω κείμενο.
Καταγράφηκε

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:08:45 μμ »

Το 1965



Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και ιδιαίτερα τον Κο Βασίλη και τον Κο Ορφέα .  Επομένως μιλάμε για πλαστές επισημάνσεις που έγιναν για χαβαλέ εκείνα τα χρόνια! Εγώ αυτό κρατάω από το σύνολο της κουβέντας.

Άλλο να κρατήσεις. Θα εμφανιστούν οι επιτήδιοι, θα το βάλουν σε κανένα κουτί (θα δείξουν τις δημοπρασίες του Spink κλπ κλπ) και μετά θα εμφανιστούν στη πιάτσα με το κουτί και το φεγγάρι, με τον ιδιοκτήτη του να καμαρώνει και να το μοστράρει για δοκίμιο και ότι άλλο φανταστείτε. (Θυμόσαστε τα χρυσά 100άρικα, ασημένια και μπρούτζινα "δοκίμια" του Κοκκού σε πόσες σεβαστές δημοπρασίες βγήκαν σαν δοκίμια και μάλιστα πιστοποιημένα);

Έχουμε μπερδέψει τα ποτάμια με τους οχετούς γμτ ! Οι οχετοί δεν γυρνάνε πίσω κύριοι !
[/u]
Καταγράφηκε

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:10:42 μμ »

Αυτό με ενόχλησε και μιας και πλέον είμαι ιδιοκτήτης ενός από τα επισημασμένα του Spink, το σχόλιο είναι δύσκολο να μη ληφθεί ως προσωπικός χαρακτηρισμός
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:13:15 μμ »

Αυτό το κείμενο το έγραψε ο Κος Nίκος (Ukobke) και θα σου διευκρινίσει ότι θέλεις επ'αυτού αγαπητέ johnmak1976.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 04:24:45 μμ »

Κύριε Νίκο, κρίνοντας από το nick name, αν κάνω λάθος συγχωρήστε με, το ζήτημα είναι φιλοσοφικό άλλα θα απαντήσω. Είπα ποτέ να μην εκφράζεται άποψη; είπα να είμαστε πιο προσεχτικοί στο τι λέμε, δεν μπορούμε απλά να πετάμε λόγια στον αέρα. Εμένα προσωπικά ο χαρακτηρισμός επιτήδειος με προσέβαλλε, ο κύριος που το είπε με γνωρίζει; έχουμε κάνει συναλλαγή ποτέ μαζί; του έχω δώσει επ΄ ουδενί το δικαίωμα να με αποκαλεί οτιδήποτε; πώς λοιπόν κρίνει το τι θα κάνω; Αν είναι έτσι να μπαίνω σε κάθε συζήτηση και να αποκαλώ όποιον θέλω ότι θέλω...

Εάν, λέω εάν απευθύνεσαι σε εμένα, σε πληροφορώ ότι είμαι πάρα πολύ προσεχτικός σε αυτά που λέω.

Καταρχάς, η όλη συζήτηση αναφέρθηκε στα νομίσματα που η επισήμανσή τους είναι πλαστή, και συγκεκριμένα για το μισοφέγγαρο. Επίσης, εγώ προσωπικά αναφέρθηκα για αυτόν τον επιτήδειο που ΘΑ πάει να τα πουλήσει και ΟΧΙ για τον κάτοχό του. Εάν εσύ έχεις ΟΛΑ τα επισημασμένα με την ημισέληνο ΔΕΝ το ήξερα ΟΥΤΕ με αφορά.

Επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ γνωρίζω ΟΥΤΕ με αφορά εάν τα έχεις. Όμως σε διαβεβαιώνω ότι ΕΧΩ πλαστά αλλά αυτό ΔΕΝ με κάνει επιτήδειο. Με κάνει όμως ΑΤΙΜΟ και όχι απλά επιτήδειο εάν πάω να τα πουλήσω ως γνήσια.

Έχε υπόψη σου, ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι, έχουμε πλαστά στη κατοχή μας. Ο τρόπος χειρισμού όμως είναι αυτός που μας χαρακτηρίζει ή θα μας χαρακτηρίσει.

Ελπίζω η παρεξήγηση να λύθηκε.

Εάν τώρα όλοι εδώ που έχουν πλαστά στη κατοχή τους, παρεξηγούνται, τότε καλό είναι να ασχοληθούν με άλλο σπορ. Εάν τώρα, θέλεις να το πάρεις προσωπικά (το λόγο μόνο εσύ τον ξέρεις), η επιστήμη σηκώνει τα χέρια.

(Σου έχει περάσει από το μυαλό η σκέψη ότι μπορεί να έχω κι εγώ ένα,  αλλά να το απέκτησα με 100 Δραχμές κάποια εποχή -ας πούμε τον Μάρτιο του 1993-  ως πλαστό; 
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:17:01 μμ »

Κύριε Νίκο, κρίνοντας από το nick name, αν κάνω λάθος συγχωρήστε με, το ζήτημα είναι φιλοσοφικό άλλα θα απαντήσω. Είπα ποτέ να μην εκφράζεται άποψη; είπα να είμαστε πιο προσεχτικοί στο τι λέμε, δεν μπορούμε απλά να πετάμε λόγια στον αέρα. Εμένα προσωπικά ο χαρακτηρισμός επιτήδειος με προσέβαλλε, ο κύριος που το είπε με γνωρίζει; έχουμε κάνει συναλλαγή ποτέ μαζί; του έχω δώσει επ΄ ουδενί το δικαίωμα να με αποκαλεί οτιδήποτε; πώς λοιπόν κρίνει το τι θα κάνω; Αν είναι έτσι να μπαίνω σε κάθε συζήτηση και να αποκαλώ όποιον θέλω ότι θέλω...
Γιάννη, δεν είπες (ούτε είπα) να μην εκφράζεται άποψη. Είπα ότι διαφωνώ να εκφράζουμε άποψη, για ένα νόμισμα εν προκειμένω, ανάλογα με το ποιόν αφορά και ποιός έχει συμφέρον. Και επεξηγώ, δεν μπορεί το λέω ότι το νόμισμα είναι ουάου (sic) επειδή το έχει ο nikos11 και μπλιάχ επειδή το έχει ο johnmak1976. Ούτε να πιστεύω ότι είναι μπλιάχ, αλλά επειδή το έχει ο nikos11 που είναι κολλητός μου, να λέω ότι είναι ουάου (sic).

Όσο για το επιτήδειος, είναι όντως παρεξηγήσιμο, αλλά όπως σημειώνει και ο Νίκος (ukobke) και έτσι το εξέλαβα και εγώ από την αρχή, δεν αφορά ούτε εσένα ούτε οποιονδήποτε άλλο κάτοχο.

ΥΓ. Να με συγχωρείς που δεν χρησιμοποιώ το "Κύριε", καθώς το θεωρώ λίγο ειρωνικό ή υποτιμητικό όταν προηγείται του μικρού ονόματος και όχι του επιθέτου, ιδιαίτερα όταν η διαφορά ηλικίας δεν είναι τέτοια που να το υποστηρίζει ;).
ΥΓ2. Προς όλους, ας είμαστε χαλαρώτεροι όταν δεν μας απευθύνονται ή μας προσβάλουν ευθέως.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:24:13 μμ »

Ναι αλλά μεταξύ μας η διαφορά ηλικίας είναι τέτοια που να το υποστηρίζει Κε Νίκο μας !   ;D :D . (Αστειεύομαι ασφαλώς. Καθένας είναι τόσο νέος όσο αισθάνεται)    ;)

Υ.Γ Οι χθεσινοβραδινές μουσικές επιλογές άψογες!



Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:28:46 μμ »

Αλλάζουμε κάπως το θέμα και φαίνεται ότι δε θα καταλήξουμε, κι αυτή τη φορά, πουθενά.
Ας αφήσουμε λίγο τα 'πέριξ' κι ας πιάσουμε το επίμαχο.

Έχουμε μια μαρτυρία που αναφέρει ότι είναι πλαστά και κατασκευασμένα... Καλώς ή κακώς, υπάρχει μια μαρτυρία και τη δεχόμαστε σαν μια μαρτυρία και μέχρι εκεί.

Για να μην παρεξηγηθώ πάλι... Πέρα από το τι πιστεύει ο καθένας μας ή το τι θα θέλαμε να είναι...
Υπάρχει κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι είναι γνήσια ;;
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:37:16 μμ »

Αλλάζουμε κάπως το θέμα και φαίνεται ότι δε θα καταλήξουμε, κι αυτή τη φορά, πουθενά.
Ας αφήσουμε λίγο τα 'πέριξ' κι ας πιάσουμε το επίμαχο.

Έχουμε μια μαρτυρία που αναφέρει ότι είναι πλαστά και κατασκευασμένα... Καλώς ή κακώς, υπάρχει μια μαρτυρία και τη δεχόμαστε σαν μια μαρτυρία και μέχρι εκεί.

Για να μην παρεξηγηθώ πάλι... Πέρα από το τι πιστεύει ο καθένας μας ή το τι θα θέλαμε να είναι...
Υπάρχει κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι είναι γνήσια ;;

Όχι. Είναι οι ίδιες αποδείξεις, εάν στα φέρω με κρεμασμένα σκουλαρίκια και στα παρουσιάσω σαν γνήσια. (Εννοείται εκείνα τα Σμυρνέικα μισοφέγγαρα σκουλαρίκια).
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:47:14 μμ »

Δεν ξέρω... Θέλω να πιστεύω ότι είναι γνήσια και ότι κουβαλούν μια ιστορία.
Απ' την άλλη, πολλά γίνονται είτε για πλάκα είτε για πειραματισμούς είτε για ότι βάλει ο νους.

http://www.ebay.com/itm/151907749415
http://www.ebay.com/sch/kimbe-mclai/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr