Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 17220 φορές)

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:18:56 πμ »

Και ο Mcenzie και ο Wilski αναφέρουν την ύπαρξη αυτής της επισήμανσης και μάλιστα σύμφωνα με τον πρώτο είχε μία πεντάρα του 1830, με αυτή την επισήμανση στη συλλογή του, το βιβλίο του countermarks on ottoman coins γράφτηκε το 1975. Αν ήταν τώρα και αυτός στο κόλπο δυστυχώς θα το μάθουμε στην επόμενη ζωή. Ο Wilski αναδημοσιεύει την φωτογραφία και την πληροφορία από το βιβλίο του Mcenzie εν έτη 1995 νομίζω... θα το κοιτάξω το μεσημέρι που θα πάω σπίτι
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:21:02 πμ »

Το 1965 Ο Δημητρης δουλευε διευθυντης σε μεγαλο ξενοδοχειο και δεν υπηρχε το τσελσι κοινς.

Αναλαμβανοντας την ευθυνη σας λεω δημοσια οτι ο Δημητρης γιαυτα τα νομισματα μου ειχε πει αρκετες φορες γελωντας την ιστορια πως φτιαχτηκαν και την πλακα που εσπαγε οταν ο φιλος του τα μαρκαριζε και βλεποντας το αποτελεσμα.

ο ανθρωπος οταν γερνα εκτος του οτι επαναλςμβανη τα ιδια γεγονοτα συνεχως εχει και την αναγκη να πει ορισμενα λαθη του παρελθοντος του,κατι σαν εξομολογηση προσδοκοντας ισως σε καποια αφεση.


Δεν ξερω Ορφεα εαν εκανες παρεα με τον Δημητρη παρεα το 1975 καθως ο ιδιος μου ελεγε οτι σε γνωρισε πολυ πολυ αργοτερα,καπου εκει γυρω με την συλλογη Μπρατακου.

Αποκτά ενδιαφέρον η συζήτηση.

Για πες... για πες...

Τι να πει... τα είπε όλα. Οι επισημάνσεις είναι πλαστές.

Νομίζω ότι η τοποθέτηση του Ορφέα διακριτικότατη και σαφής.

Ο Βασίλης προσπέρασε αρκετά και νομίζω ότι και στους δύο οφείλουμε ένα ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:45:31 πμ »

Βασιλάκη,

Πάλι μπερδεψες χρονολογίες και γεγονότα. Δεν πειράζει, ήσουν μωρό τότε και δεν τα έζησες.

Τώρα όμως είσαι αρκετά μεγάλος και έπρεπε να έχεις μάθει ότι δεν μπορείς να διαψεύδεις κάποιον, επειδή άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις.

ορφεας
ΥΓ. Αν είναι μόνο για κόντρα, ΟΚ συνέχισέ το.

Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:52:28 πμ »

Αστο ρε Μπιλη, ο Ορφεας ειναι κινουμενη Μπριταννικα, ταχουμε ξαναπει, μπορει κι ο Δημητρης εκει στα μεθυσια κλπ, να τουφυγε και μια δεξκαετια πανω κκατω, μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις. Κι εγω εχω περασει στο σπιτι του (45 λιρες ταξι το 2000) βραδθες ατελειωτες με κουβεντα. Τι και πως κι αλλιωτικα, και το μυαλο του εκοβε τοτε, ΞΥΡΑΦΙ, μιλαμε για μια 15αετια πριν.

Θα πηγα και 10 φορες σπιτι του με τη μανουλα του, ασε ποσες φορες συναντηθηκαμε στο μηνιαιο σοου πουχε τοτε καπου στο Λονδινο, ουτε που θυμαμαι που.

Ιστοριες εχουμ'ολοι απ'το Δημητρη, ο Ορφεας ομως ΚΑΙ παλιοτερος ειναι, ΚΑΙ σοφοτερος, ΚΑΙ ξυραφι μυαλο, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ 120% διασταυρωμενες πληροφοριες εχει.

Εγω γιαττι δεν ψανω ποτε εγκυκλοπαιδειες κλπ κλπ; Αφου του κανω ενα τηλεφωνο και μου τα λεει ολα (για 15η φορα γιατι ξεχναω) ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ;

Φιλια σε ολους.

Δ
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 01:00:54 μμ »

Το 1965 Ο Δημητρης δουλευε διευθυντης σε μεγαλο ξενοδοχειο και δεν υπηρχε το τσελσι κοινς.

Αναλαμβανοντας την ευθυνη σας λεω δημοσια οτι ο Δημητρης γιαυτα τα νομισματα μου ειχε πει αρκετες φορες γελωντας την ιστορια πως φτιαχτηκαν και την πλακα που εσπαγε οταν ο φιλος του τα μαρκαριζε και βλεποντας το αποτελεσμα.

ο ανθρωπος οταν γερνα εκτος του οτι επαναλςμβανη τα ιδια γεγονοτα συνεχως εχει και την αναγκη να πει ορισμενα λαθη του παρελθοντος του,κατι σαν εξομολογηση προσδοκοντας ισως σε καποια αφεση.


Δεν ξερω Ορφεα εαν εκανες παρεα με τον Δημητρη παρεα το 1975 καθως ο ιδιος μου ελεγε οτι σε γνωρισε πολυ πολυ αργοτερα,καπου εκει γυρω με την συλλογη Μπρατακου.

Αποκτά ενδιαφέρον η συζήτηση.

Για πες... για πες...

Ξενοδοχείο στο κέντρο της Αθήνας; Μήπως Χίλτον μήπως Caravel; Εγώ επισημασμένα είδα να πουλάνε στο Caravel κοντά στην πλατεία που είναι τα προσφυγικά εν έτει 1985! 

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και ιδιαίτερα τον Κο Βασίλη και τον Κο Ορφέα .  Επομένως μιλάμε για πλαστές επισημάνσεις που έγιναν για χαβαλέ εκείνα τα χρόνια! Εγώ αυτό κρατάω από το σύνολο της κουβέντας.

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 02:04:56 μμ »

Το 1965



Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και ιδιαίτερα τον Κο Βασίλη και τον Κο Ορφέα .  Επομένως μιλάμε για πλαστές επισημάνσεις που έγιναν για χαβαλέ εκείνα τα χρόνια! Εγώ αυτό κρατάω από το σύνολο της κουβέντας.

Άλλο να κρατήσεις. Θα εμφανιστούν οι επιτήδιοι, θα το βάλουν σε κανένα κουτί (θα δείξουν τις δημοπρασίες του Spink κλπ κλπ) και μετά θα εμφανιστούν στη πιάτσα με το κουτί και το φεγγάρι, με τον ιδιοκτήτη του να καμαρώνει και να το μοστράρει για δοκίμιο και ότι άλλο φανταστείτε. (Θυμόσαστε τα χρυσά 100άρικα, ασημένια και μπρούτζινα "δοκίμια" του Κοκκού σε πόσες σεβαστές δημοπρασίες βγήκαν σαν δοκίμια και μάλιστα πιστοποιημένα);

Έχουμε μπερδέψει τα ποτάμια με τους οχετούς γμτ ! Οι οχετοί δεν γυρνάνε πίσω κύριοι !
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 02:14:04 μμ »

Κε Νίκο έχετε απόλυτο δίκιο! Συμφωνώ έτσι είναι. Γι αυτό και τα κουβεντιάζουμε αυτά τα θέματα για να λάβουμε γνώση και να μη πέσουμε θύματα μελλοντικών επιτήδιων.
Καταγράφηκε

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 02:53:13 μμ »

Όντως τώρα που θριάμβευσε η αλήθεια, αν ποτέ σας προσφερθούν μη τα πάρετε. Βέβαια από πότε η αλήθεια εκφράζεται μέσω της δήλωσης ενός ατόμου, γιατί ο κύριος Ορφέας ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο, απλά δήλωσε ότι δεν μπορεί να πιστοποιήσει την αυθεντικότητα ή όχι, ας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος άλλωστε, είναι ένα ζήτημα από μόνο του. Πάντως επειδή μιλάμε για συγκεκριμένα κομμάτια, έξι τον αριθμό και γνωρίζουμε και ποιοι τα έχουν, ίσως θα έπρεπε να είστε πιο προσεχτικοί στις δηλώσεις περί επιτήδειων κτλ. Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:05:10 μμ »

Γιάννη εδώ σου είπε ο Βασίλης ότι τα χτυπούσε ο (συγχωρεμένος) Δημήτρης για πλάκα και τα λανσάριζε. Και το γνωρίζει από 1ο χέρι. Εσύ έχεις ακόμη τις αμφιβολίες σου ;

Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:07:01 μμ »

Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια... Δεκτό το σοφό Γιάννη... Αλλά είναι ένα 'νόμισμα με δύο όψεις'.

Προς το παρόν υπάρχει μια μαρτυρία (που είναι απόδειξη ακόμη και για τα δικαστήρια) για την κατασκευή τους. Ή θα πρέπει να την απορρίψουμε με αποδείξεις ή να αποδείξουμε τη γνησιότητά, χωρίς 'θεωρίες', 'πιστεύω ότι', 'φαίνεται να είναι'  κλπ, πάλι με αποδείξεις.

Δυστυχώς δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα.
Σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να αποδειχθεί τίποτα.
Ο καθένας συλλέγει ότι θέλει και πληρώνει όσο θέλει, είτε για μεταξωτές κορδέλες είτε για φύκια.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:09:24 μμ »

Ο Ορφεας ειπε ο ανθρωπος οτι τον τιμησε με την φιλια του.

Εγω εκανα παρα πολλες δουλειες μαζι του,παρα παρα πολλες.

Εμεις μια μερα θα φυγουμε οπως ο Δημητρης.

Ειναι κριμα οι επομενες γενιες να πληρωνουν ψευτικα επισημασμενα καποδιστριακα υποτιθεμενα απο την πολιορκια της ακροπολης............

Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:13:34 μμ »

Βασιλάκη,

Πάλι μπερδεψες χρονολογίες και γεγονότα. Δεν πειράζει, ήσουν μωρό τότε και δεν τα έζησες.

Τώρα όμως είσαι αρκετά μεγάλος και έπρεπε να έχεις μάθει ότι δεν μπορείς να διαψεύδεις κάποιον, επειδή άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις.

ορφεας
ΥΓ. Αν είναι μόνο για κόντρα, ΟΚ συνέχισέ το.

κατσε τωρα που θα φτιαξω το οκταβια 450 αλογα θα σε παω κοντρα και θα φας σκονη με την μπουρουχα σου την καρερα.χε χε χε.
Καταγράφηκε

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:19:07 μμ »

Σίμο, το τι πιστεύω δεν έχει σημασία, απλά θα ήθελα να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς. Έχω τη δική μου άποψη για τα νομίσματα αυτά, και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη έτσι απλά. Άλλωστε δεν έθεσα εδώ το ζήτημα της γνησιότητάς τους ή όχι, διαφορετικά ξεκίνησε το θέμα και αλλού κατέληξε, ούτε ποτέ είπα ότι επιθυμώ να πωλήσω οτιδήποτε.
Κώστα μία απλή μαρτυρία δεν γίνεται από μόνη της δεκτή πουθενά, πρέπει να υπάρχουν και οι απαραίτητες αποδείξεις άλλα συμφωνώ μαζί σου ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και όσο θέλει, οπότε στην τελική δεν έχει καμία σημασία η όλη κουβέντα. Κάποια στιγμή μπορεί να μην υπάρχει καθόλου ενδιαφέρον για τα συλλεκτικά και τότε απλά θα έχουμε χάσει όλοι τα χρήματά μας. Καλό απόγευμα σε όλους
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:28:23 μμ »

Όντως τώρα που θριάμβευσε η αλήθεια, αν ποτέ σας προσφερθούν μη τα πάρετε. Βέβαια από πότε η αλήθεια εκφράζεται μέσω της δήλωσης ενός ατόμου, γιατί ο κύριος Ορφέας ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο, απλά δήλωσε ότι δεν μπορεί να πιστοποιήσει την αυθεντικότητα ή όχι, ας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος άλλωστε, είναι ένα ζήτημα από μόνο του. Πάντως επειδή μιλάμε για συγκεκριμένα κομμάτια, έξι τον αριθμό και γνωρίζουμε και ποιοι τα έχουν, ίσως θα έπρεπε να είστε πιο προσεχτικοί στις δηλώσεις περί επιτήδειων κτλ. Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...
Γιάννη, διάβασα και το τελευταίο σχόλιό σου και σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου.

Εκεί που διαφωνώ και για αυτό παραθέτω το προηγούμενο σχόλιό σου, είναι να εκφράζουμε άποψη ανάλογα με το ποιόν αφορά το θέμα και ποιός έχει συμφέρον. Και το λέω αυτό χωρίς να γνωρίζω τους κατόχους.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:30:21 μμ »

Αδελφε η δικη μου μαρτυρια μπορει να αμφισβητηθη απο τον οποιονδηποτε ιδιοτελη η ανιδιοτελη.

Λεγοντας ρωτα τον Ορφεα εννοουσα ,τα εχει ο Ορφεας?

Οχι.

Γιατι;

Γιατι δεν τα γουσταρει η γιατι δεν ειχε τα φραγκα να τα πληρωσει?


Ο καθενας αγοραζει οτι του αρεσει,προσωπικα αυτα ,τα χρυσα και ασημενια του 68 και κατι χρυσα αλλα του κοκου οσα λεφτα και να ειχα δεν θα ταγοραζα ουτε θα τα πουλουσα ποτε.
Καταγράφηκε