Misc Discussion - Διάφορα Θέματα Συζητήσεων > Coin Conservation

καθαρισμος με υπερηχους...

(1/3) > >>

tzo_fistikis:
Καλημερα παιδια! Εχω καποια νομισματα μαροκινα παλια και αναμεσα στα σχεδια εχουν βρωμα (μπιχλα...). Ειδα στο φυλλαδιο του φαρου μια συσκευη καθαρισμου με υπερηχους. Αν τα βαλω μεσα σε τετοια συσκευη με απιονισμενο νεροθα εχουν προβλημμα; θα χαλασουν; το λεω γιατι μετα απο αυτα λεω να βαλω και τις δραχμες του 33 που εχω...

ukobke:
Τα μηχανάκια αυτά αφορούν κυρίως για τα αρχαία νομίσματα.

Εγώ το χρησιμοποιώ για καθάρισμα των πενών που χρησιμοποιώ. Ποτέ για νεοελληνικά νομίσματα

tzo_fistikis:
Οποτε πως καθαριζω τη μαυριλα; με σοδα και λεμονι και τριψιμο;;

ukobke:
Το τρίψιμο σίγουρα καταστρέφει το νόμισμα.

Από κει και πέρα, δεν ξέρω πως γίνεται η συντήρηση. Φαντάζομαι ανάλογα με το πρόβλημα. Οι γνώστες του είδους, ας απαντήσουν.

fofico:
Υπερηχος ισως καταστρεφει την επιφανεια του νομισματος.  Δεν το εμπιστευομαι.  Σοδα κανει γρατζουνιες.  Λεμονι τρωγει την επιφανεια.  WD-40 η υγρα για καθαρισμα λαδιων, οχι.   Αcetone (ασετονη) οχι.   Οινοπνευμα, ισως, αλλα με προσοχη.  Ζεστο νερο με σαπουναδα και τριψιμο με τα δαχτυλα μονο, και μετα, πιεση - μονο πιεση - με χαρτι υγειας για αφαιρεση νερου.  Ισως με το πιστολακι μαλλιων.  Γενικως, τα νομισματα δεν πρεπει να καθαριζονται.  Δοκιμασε σε νομισματα με μηδαμινη αξια.  Φιλικως, Β.Φ. 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση