Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Tα "χαρτιά" μου  (Αναγνώστηκε 3586 φορές)

PRINCE

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 108
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:09:09 πμ »

Σιμο επαναληψη
Δεν καταλαβα τι βγαινει στο περιθωριο ?
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:25:08 πμ »

Ορίστε.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:49:04 πμ »

Σιμο μου,

Και τα δυο χαρτονομισματα ειναι γνησια, δεν υπαρχει καμια αμφιβολια.
Μη σε ξεγελανε οι μικρες οπες, αυτα μπορει να τα κανει ο καθενας μας,
επισης εαν ειχαν ακυρωθει απο καποια τραπεζα για τον Α η β λογο.....
τοτε η ακυρωση θα ηταν τελειος διαφορετικη απο αυτες τις 2 - 4 μικροσκοπικες
οπες που βλεπω στην εικονα.

Τα σχεδια και η διαφοροποιησεις που βλεπουμε ειναι απλα απο κακη και προχειρη
τυπωση, μην ξεχναμε οτι στην περιοδο της Κατοχης το τελευταιο που τους ενδιεφερε
ηταν πολυτελειες.

Αλλα θα συμφωνησω μαζι στο σημειο που λες οτι "Και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε πλαστό εποχής."
Πραγματι, δεν ειναι συνηθισμενο για να μην πω οτι "σχεδον" απιθανο να εμφανιστουν!

Στο γνήσιο μέσα στην περιοχή των ελλειπτικών γραμμών υπάρχουν "μπουκάλια" απ'έξω έχουμε διασταύρωση ορθογωνίων σχημάτων!!!  Στο πλαστό δεν έχουμε ελλειπτικές γραμμές και παντού έχουμε "μπουκάλια" . Δέν έχουμε πουθενά διασταύρωση ορθογωνίων σχημάτων! Είναι πλαστό Κε Νίκο το τραπεζογραμμάτιο. Σε παρακαλώ θερμά να το κοιτάξεις καλύτερα και προσεκτικότερα γιατί με βλέπω να παίρνω χάπια.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:52:30 πμ »

Κέ Νίκο το backgroung να παρατηρήσεις πίσω από τη λέξη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ και ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ και την γύρω περιοχή και στα 2 τραπεζογραμμάτια. Παρακαλώ θερμά. Δέν είναι ούτε σφάλμα τύπωσης ούτε τίποτε. Είναι 2 διαφορετικά τραπεζογραμμάτια το ένα πλαστό το άλλο γνήσιο.


Επίσης πίσω από την ονομαστική αξία 5.000.000 του τραπεζογραμματίου στο background  στο γνήσιο έχουμε ελικοειδή σχέδια ενώ στο πλαστό έχουμε τα "μπουκάλια".
Καταγράφηκε

PRINCE

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 108
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 01:01:59 πμ »

Ορίστε.
Δεν βλεπ καμια διαφορα ετσι ειναι ολα
Τελος παντως ευχαριστω
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 08:02:58 πμ »

Κέ Νίκο το backgroung να παρατηρήσεις πίσω από τη λέξη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ και ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ και την γύρω περιοχή και στα 2 τραπεζογραμμάτια. Παρακαλώ θερμά. Δέν είναι ούτε σφάλμα τύπωσης ούτε τίποτε. Είναι 2 διαφορετικά τραπεζογραμμάτια το ένα πλαστό το άλλο γνήσιο.


Επίσης πίσω από την ονομαστική αξία 5.000.000 του τραπεζογραμματίου στο background  στο γνήσιο έχουμε ελικοειδή σχέδια ενώ στο πλαστό έχουμε τα "μπουκάλια".

Υπήρξε σφάλμα στον χρωματισμό του φόντου, σύνηθες στα κατοχικά χαρτονομίσματα.
Υπερτονίστηκαν μέρη του σχεδίου του φόντου που κανονικά δεν τονίζονταν ενω άλλα μέρη (που εμφανίζονταν κανονικώς στα σωστά μελανωμένα φύλλα) έγιναν μερικώς αόρατα.
Κάτι αντίστοιχο συνέβη περισσότερο εκτεταμένα στα 200.000.000, προκύπτοντας έτσι η ποικιλία "ροζέτα", δίδοντας με την πρώτη ματιά την εντύπωση πως το σχέδιο του φόντου διαφέρει.
Το χαρτονόμισμα σου είναι γνήσιο και αποτελεί ποικιλία εκτύπωσης.
Ασήμαντη ή σημαντική ποικιλία, ενδιαφέρουσα για κάποιους και αδιάφορη για άλλους, αυτά είναι άλλα θέματα που δεν αφορούν -προς το παρόν- την κουβέντα.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 01:58:42 μμ »

Κέ Νίκο το backgroung να παρατηρήσεις πίσω από τη λέξη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ και ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ και την γύρω περιοχή και στα 2 τραπεζογραμμάτια. Παρακαλώ θερμά. Δέν είναι ούτε σφάλμα τύπωσης ούτε τίποτε. Είναι 2 διαφορετικά τραπεζογραμμάτια το ένα πλαστό το άλλο γνήσιο.


Επίσης πίσω από την ονομαστική αξία 5.000.000 του τραπεζογραμματίου στο background  στο γνήσιο έχουμε ελικοειδή σχέδια ενώ στο πλαστό έχουμε τα "μπουκάλια".

Υπήρξε σφάλμα στον χρωματισμό του φόντου, σύνηθες στα κατοχικά χαρτονομίσματα.
Υπερτονίστηκαν μέρη του σχεδίου του φόντου που κανονικά δεν τονίζονταν ενω άλλα μέρη (που εμφανίζονταν κανονικώς στα σωστά μελανωμένα φύλλα) έγιναν μερικώς αόρατα.
Κάτι αντίστοιχο συνέβη περισσότερο εκτεταμένα στα 200.000.000, προκύπτοντας έτσι η ποικιλία "ροζέτα", δίδοντας με την πρώτη ματιά την εντύπωση πως το σχέδιο του φόντου διαφέρει.
Το χαρτονόμισμα σου είναι γνήσιο και αποτελεί ποικιλία εκτύπωσης.
Ασήμαντη ή σημαντική ποικιλία, ενδιαφέρουσα για κάποιους και αδιάφορη για άλλους, αυτά είναι άλλα θέματα που δεν αφορούν -προς το παρόν- την κουβέντα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 12:52:43 πμ »

1000 Κορώνες Αυστρίας  2 Ιανουαρίου 1902 με κόκκινη επισήμανση DEUTSCHOSTERREICH .

Όσα φέρουν την επισήμανση αυτή είναι τυπωμένα το 1919.





Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 01:27:30 πμ »

Βάσει του καταλόγου Κrause το συγκεκριμένο τραπεζογραμμάτιο χωρίζεται σε κάποιες κατηγορίες

8.a   Μπλέ τύπωση χωρίς επισήμανση  (φθηνό)    τυπώθηκε τη περίοδο 1900-1902
8.β   Ρόζ  τύπωση χωρίς επισήμανση  σειρά 1440 και μετά (φθηνό)   τυπώθηκε τη περίοδο 1900-1902

29  uniface τύπωση μπλέ (πανάκριβο)  1918
30  uniface τύπωση πράσινο (πανάκριβο) 1918

37  23/12/1921 Πανάκριβο
48  επισήμανση 4 Οκτοβρίου 1920 μπλέ ακριβούτσικο

57a     1919 χωρίς επισήμανση πάμφθηνο
57b    1919 επισήμανση NOTE ECHT, STEMPEL FALSCH  ακριβούτσικο
57c   Πλαστή επισήμανση NOTE ECHT, STEMPEL NICHT KONSTATIERBAR φθηνό

58     Οριζόντια επισήμανση κόκκινη DEUTSCHOSTERREICH . 1919 τύπωση . Αναφέρει όμως ημερομηνία 1/2/1902 . Ακριβούτσικο

59. Κατακόρυφη επισήμανση κόκκινη DEUTSCHOSTERREICH . 1919 τύπωση . Αναφέρει όμως ημερομηνία 1/2/1902 . Φθηνό












Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 01:35:53 πμ »

Σιμο μου,

Και τα δυο χαρτονομισματα ειναι γνησια, δεν υπαρχει καμια αμφιβολια.
Μη σε ξεγελανε οι μικρες οπες, αυτα μπορει να τα κανει ο καθενας μας,
επισης εαν ειχαν ακυρωθει απο καποια τραπεζα για τον Α η β λογο.....
τοτε η ακυρωση θα ηταν τελειος διαφορετικη απο αυτες τις 2 - 4 μικροσκοπικες
οπες που βλεπω στην εικονα.

Τα σχεδια και η διαφοροποιησεις που βλεπουμε ειναι απλα απο κακη και προχειρη
τυπωση, μην ξεχναμε οτι στην περιοδο της Κατοχης το τελευταιο που τους ενδιεφερε
ηταν πολυτελειες.

Αλλα θα συμφωνησω μαζι στο σημειο που λες οτι "Και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε πλαστό εποχής."
Πραγματι, δεν ειναι συνηθισμενο για να μην πω οτι "σχεδον" απιθανο να εμφανιστουν!


Βρέθηκαν αγαπητέ Νίκο πλαστά κατοχικά τραπεζογραμμάτια. Υπάρχουν εκθέματα στο εγκληματολογικό μουσείο Αθηνών του Πανεπιστημίου Αθηνών τμήματος Ιατρικής Σχολής στο Γουδή , δωρεά της ΤΤΕ.   Ένα πλαστό χαρτονόμισμα κατοχής σας το έδειξα κι εδώ αλλά με το στανιό θέλατε να το βγάλετε σφάλμα. Προφανώς από άγνοια! 

Διαβάστε λοιπόν εδώ : http://www.koolnews.gr/stories/agnosto-egklimatologiko-moyseio-ta-fonika-opla-ta-emvrya-kefali-toy-giagkoyla-i-moymia

Και αφού τελειώσετε μετά ρίξτε και μια ματιά στο εξαιρετικά σπάνιο πλαστό κατοχικό τραπεζογραμμάτιο που σας έδειξα πρίν. Άν ήταν κάτι συνηθισμένο δεν θα το έδειχνα τότε.  Όταν επιμένω σε κάποια πράγματα σημαίνει ότι γνωρίζω 2 πράγματα παραπάνω.



Καταγράφηκε