Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Tα "χαρτιά" μου  (Αναγνώστηκε 3585 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Tα "χαρτιά" μου
« στις: Ιανουάριος 05, 2016, 04:23:34 μμ »

5.000.000 Δραχμαί 20 Ιουλίου 1944 / Πλαστό ακυρωμένο

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 04:34:01 μμ »

Κι επειδή δεν θα το βρείτε ποτέ το σημείο πλαστότητας. Θα σας το δείξω αναλυτικά. Ανεβάζω ένα γνήσιο που δεν είναι δικό μου. Είναι από το ebay

http://www.ebay.com/itm/Greece-1944-20-7-1944-5-000-000-dr-P-128a-UNC-see-scan-4369-416-/121855150944?hash=item1c5f220b60:g:CI4AAMXQQQZR4tBN

Δείτε πολύ προσεκτικά την διαφορά στο σχέδιο πεδίου του τραπεζογραμματίου πώς είναι στο γνήσιο και πώς είναι στο πλαστό το δικό μου.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 04:36:22 μμ »

Αντιπαραβάλατε τα σχέδια .  Πάνω το γνήσιο κάτω το πλαστό. Σχεδιαστικά θα πρέπει να έχετε παρατηρήσει ορθογώνια μακρόστενα στο γνήσιο σχέδιο ενώ στο πλαστό έχουμε ακανόνιστα σχέδια - σχήματα  κουρμπαριστά.



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 04:38:06 μμ »

Παρατηρείστε  πίσω από τη λέξη ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΙ πώς αλλάζει το σχέδιο στο γνήσιο ενώ στο πλαστό δικό μου
παραμένει το ίδιο.

Στο γνήσιο έχουμε μεγάλα ελλειπτικά σχέδια  στο πλαστό δεν έχουμε τίποτε! 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 04:41:24 μμ »

Η επισήμανση (το τρύπημα) πάνω στο τραπεζογραμμάτιο αυτό είναι γνήσια και είναι ακύρωση λόγω πλαστότητας .   Και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε πλαστό εποχής. 


Υ.Γ Για τον μεγάλο συγγραφέα

-ΜΠΟΜΠΑ ΧΑΡΑΚΙΡΙ!

-Τα βλέπω!



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 11:07:38 μμ »

Κανένα "χαρτόμουτρο" να σχολιάσει;   ;D

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 12:21:40 πμ »

56 views κανένα σχόλιο . OYAOY!    ;D 



Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 01:25:14 μμ »

Σιμο μου, αν σε βοηθαει αυτο. Ο τιτλος λεει "τα χαρτια μου", περιμενουμε να δουμε ενα καποιο σετ αν οχι συλλογη, κι εσυ βαζεις ενα κατοχικο με σφαλμα που το εξαντλησες ηδη. Βαλε αλλα 10-20 χαρτονομισματα της συλλογης σου, ΑΝΕΥ σχολιων, να παρουμε κι εμεις ματι, και τοτε ξαναρωτα περι ημετερων σχολιων....
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 02:13:46 μμ »

Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτό περιμένω  :) 8) :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 02:52:47 μμ »

Σιμο μου, αν σε βοηθαει αυτο. Ο τιτλος λεει "τα χαρτια μου", περιμενουμε να δουμε ενα καποιο σετ αν οχι συλλογη, κι εσυ βαζεις ενα κατοχικο με σφαλμα που το εξαντλησες ηδη. Βαλε αλλα 10-20 χαρτονομισματα της συλλογης σου, ΑΝΕΥ σχολιων, να παρουμε κι εμεις ματι, και τοτε ξαναρωτα περι ημετερων σχολιων....

Ποιό σφάλμα ρε Δημήτρη.... Το πλαστό τραπεζογραμμάτιο το βλέπεις για σφάλμα εσυ;   ;D   Έλεος πια!!
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 03:42:48 μμ »

Σιμο μου, αν σε βοηθαει αυτο. Ο τιτλος λεει "τα χαρτια μου", περιμενουμε να δουμε ενα καποιο σετ αν οχι συλλογη, κι εσυ βαζεις ενα κατοχικο με σφαλμα που το εξαντλησες ηδη. Βαλε αλλα 10-20 χαρτονομισματα της συλλογης σου, ΑΝΕΥ σχολιων, να παρουμε κι εμεις ματι, και τοτε ξαναρωτα περι ημετερων σχολιων....

Ποιό σφάλμα ρε Δημήτρη.... Το πλαστό τραπεζογραμμάτιο το βλέπεις για σφάλμα εσυ;   ;D   Έλεος πια!!


Σιμο μου, δεν καθησα να το διαβασω καν. Σορρυ. Θα προτιμουσα ενα οφθαλμολουτρο ,πριν διαβασω 1000 λεξεις αρθρο.  :-* :-*
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 03:44:03 μμ »

Σιμο μου, αν σε βοηθαει αυτο. Ο τιτλος λεει "τα χαρτια μου", περιμενουμε να δουμε ενα καποιο σετ αν οχι συλλογη, κι εσυ βαζεις ενα κατοχικο με σφαλμα που το εξαντλησες ηδη. Βαλε αλλα 10-20 χαρτονομισματα της συλλογης σου, ΑΝΕΥ σχολιων, να παρουμε κι εμεις ματι, και τοτε ξαναρωτα περι ημετερων σχολιων....

Ποιό σφάλμα ρε Δημήτρη.... Το πλαστό τραπεζογραμμάτιο το βλέπεις για σφάλμα εσυ;   ;D   Έλεος πια!!


Σιμο μου, δεν καθησα να το διαβασω καν. Σορρυ. Θα προτιμουσα ενα οφθαλμολουτρο ,πριν διαβασω 1000 λεξεις αρθρο.  :-* :-*

Είσαι οπτικός τύπος κατάλαβα. οκ.  :) Αλλά και οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι ξεκάθαρες ! :D
Καταγράφηκε

Impact

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 09:01:06 μμ »

Σιμο μου,

Και τα δυο χαρτονομισματα ειναι γνησια, δεν υπαρχει καμια αμφιβολια.
Μη σε ξεγελανε οι μικρες οπες, αυτα μπορει να τα κανει ο καθενας μας,
επισης εαν ειχαν ακυρωθει απο καποια τραπεζα για τον Α η β λογο.....
τοτε η ακυρωση θα ηταν τελειος διαφορετικη απο αυτες τις 2 - 4 μικροσκοπικες
οπες που βλεπω στην εικονα.

Τα σχεδια και η διαφοροποιησεις που βλεπουμε ειναι απλα απο κακη και προχειρη
τυπωση, μην ξεχναμε οτι στην περιοδο της Κατοχης το τελευταιο που τους ενδιεφερε
ηταν πολυτελειες.

Αλλα θα συμφωνησω μαζι στο σημειο που λες οτι "Και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε πλαστό εποχής."
Πραγματι, δεν ειναι συνηθισμενο για να μην πω οτι "σχεδον" απιθανο να εμφανιστουν!

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 09:11:01 μμ »

Το σχέδιο είναι διαφορετικό πολύ . Αν το βάλεις δίπλα σε γνήσιο έχει πολλές και σημαντικές διαφορές. Αν είναι γνήσιο τότε τι είναι? Ποικιλία? Και ποιά ποικιλία? Διότι τέτοια ποικιλία δέν έχω δεί σε κανένα βιβλίο καταχωρισμένη.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Tα "χαρτιά" μου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 09:55:14 μμ »

10 Δραχμαί (Κερματικό) 6 Απριλίου 1944

O μπλέ χρωματισμός είναι έντονος πάνω στο χαρτονόμισμα σε βαθμό τέτοιο που πάνω από τη λέξη ΕΛΛΑΔΟΣ βγαίνει στο περιθώριο.


Καταγράφηκε