Other Coins - Λοιπά Νομίσματα > Coin Dies

2 drachmai 1911

(1/2) > >>

me.chris:
Διαμετρος 12,3 εκ.

Σίμος:
Master die του ΔΙΔΡΑΧΜΟΝ 1911 οπισθότυπος!!

Σίμος:
Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το σχολίασε. Εδώ βλέπουμε το  προτότυπο σχέδιο του χαράκτη Ιακωβίδη σε χάλκινο υλικό από το οποίο προήλθε με παντογράφο η πρώτη μήτρα (master die) . Το σχέδιο είναι διαμέτρου 12,3 εκατοστά .

Αγαπητέ me.chris στην θέση σου θ'απευθυνόμουν στον Καραμήτσο για να το εντάξει σε δημοπρασία του. Αν φυσικά θέλεις να το πουλήσεις. Είναι πανάκριβο τεκμήριο ασφαλώς. Δείχνει γαλβανισμένο επίσης.

Σ'ευχαριστώ που μας το έδειξες. Και λυπάμαι που τόσοι συλλέκτες εδώ μέσα δεν το σχολίασαν αν και είναι τόσο σημαντικό κομμάτι.

sekadakis:
Σίμο τώρα το είδα, αρκετά εντυπωσιακό.

Πραγματικά συλλεκτικό κομμάτι σε μια παράσταση που εγώ την θεωρώ την κορυφαία στα νεοελληνικά κέρματα

LTZORTZAK:

--- Παράθεση από: Σίμος στις Δεκέμβριος 07, 2015, 01:25:39 πμ ---Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το σχολίασε. Εδώ βλέπουμε το  προτότυπο σχέδιο του χαράκτη Ιακωβίδη σε χάλκινο υλικό από το οποίο προήλθε με παντογράφο η πρώτη μήτρα (master die) . Το σχέδιο είναι διαμέτρου 12,3 εκατοστά .

Αγαπητέ me.chris στην θέση σου θ'απευθυνόμουν στον Καραμήτσο για να το εντάξει σε δημοπρασία του. Αν φυσικά θέλεις να το πουλήσεις. Είναι πανάκριβο τεκμήριο ασφαλώς. Δείχνει γαλβανισμένο επίσης.

Σ'ευχαριστώ που μας το έδειξες. Και λυπάμαι που τόσοι συλλέκτες εδώ μέσα δεν το σχολίασαν αν και είναι τόσο σημαντικό κομμάτι.

--- Τέλος παράθεσης ---

εισαι σιγουρος γιατι εγω και καποιοι αλλοι που το εχουμε δει και το συζητησει δεν ειμαστε

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση