Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος  (Αναγνώστηκε 2632 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:41:58 πμ »

..να πετυχει το λουστρο αυτου του κοσμηματος NGC MS65 κι ας χασει και καμια λεπτομερεια. Ως τοτε, πρωτη φωτο το δευτερο μου (μαντεψτε και βαθμο αν θελετε). Εχω παθος με τα 50αρακια, και πληρη πιστοποιημενη PCGS σειρα απο 1874-Α σε 1978 προυφ, MS64-MS67 και PR67 DCAM. Τα 50λεπτα δεν αλλαξαν ποτε διαμετρο απο το 1868-Α εως και το 1986 νομιζω που καταργηθηκε.

Αυτα του 1921 (Η και ΚΝ) δεν υπολογιζονται αφου δεν κυκλοφορησαν. Μεταλλικη συνθεση τους αλλαξαν το 1926 και 1930 (26Β), και μετα στον Παυλο και στον Κωσταντινο (κι εκει ζητειται φωτογραφος για 2 67αρια απιστευτου ομορφιας) με χαλκονικελιο αλλης συνθεσης, τεταρτη αλλαγη απο 1976 εως και 1986 και μετα την διαμετρο του ανελαβε η δραχμη και το 50λεπτο εξαφανιστηκε. Να το χαιρομαστε το αχαρο 50 ευρωσεντς....
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:56:11 πμ »

Γειά σου ρε Δημήτρη με τα ωραία σου ;)! Να είσαι καλά και να τη χαίρεσαι και να μας δώσεις καμιά φορά την ευκαιρία να τα δούμε από κοντά ;). Για αυτό έλεγα τις προάλες.

ΥΓ. Την έχεις βγάλει έξω και όντως την έχεις μεγάλη ... τη συλλογή ;D ;D ;D.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:59:07 πμ »

Φερτο να το προσπαθήσουμε :)  Αυτό το σετ με τα πενηντάλεπτα το προσπαθώ καιρό τώρα και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.  Μου λείπει μόνο του 1921Η (τα έχω συμπεριλάβει και αυτά στο στόχο).

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:18:07 μμ »

Φερτο να το προσπαθήσουμε :)  Αυτό το σετ με τα πενηντάλεπτα το προσπαθώ καιρό τώρα και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.  Μου λείπει μόνο του 1921Η (τα έχω συμπεριλάβει και αυτά στο στόχο).

Να το φερω, και μπραβο για το 1921 ΚΝ. Εμενα παλι μ'αφηνει εντελως αδιαφορο, ασε πουναι και τρυπιο, και τρυπαει και λογαριασμους και πορτοφολια. Την ομορφια, του πρωτου 1966 50λεπτου PCGS MS67, πριν βγουν κι αλλα απ'τον gmarguli, απο 4 μασουρια που του πουλησα εγω προς $4 το κοματι, ολα ιδια κι απαραλλαχτα, gem BU untoned, και τη συγκινηση που με πιανει, δεν μπορω να τη νοιωσω με κανενα του 1921 ειτε Χητον, ειτε Καπα Νι.

Το συγκεκριμενο του 1966, δεν ειναι απο τα μασουρια μου βεβαιως βεβαιως, και το χρυσοπληρωσα στον Πολυδωρα 45 ευρω (!) γιατι τα χρωματα του, και η τεχνικη τελειοτητα του, ακομα και με φακο 20χ (που ο Φροιδης με κυνηγουσε με το παπουτσι του οταν τον εβγαζα, και μουλεγε οτι αυτος ειναι για υφασματα κι οχι για νομισματα...) νομιζω οτι το κανουν ενα τελειο παραδειγμα νομισμτικης, αξιο ενος 68+ αν οχι 70.

Επισης, καμια συναξη στα κατω προαστια δε θα κανετε; TGIF ας πουμε. Θα το προτιμουσα απο το καφε της χαρας της Κυριακης.
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:20:35 μμ »

τη κομματαρες ΜΠΡΑΒΟ ΔΩΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ;) ;)
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:21:53 μμ »

Γειά σου ρε Δημήτρη με τα ωραία σου ;)! Να είσαι καλά και να τη χαίρεσαι και να μας δώσεις καμιά φορά την ευκαιρία να τα δούμε από κοντά ;). Για αυτό έλεγα τις προάλες.

ΥΓ. Την έχεις βγάλει έξω και όντως την έχεις μεγάλη ... τη συλλογή ;D ;D ;D.


Ντροπη Νικοοο.....  ::) ::) ::) Αυτα ειπωθηκαν στα 45πιαστρα που παιχτηκαν χτες, οπου μετα που μπηκε το 66αρι του Κυριακου, τοτε ειδαμε στ'αληθεια ποιο την εχει μεγαλυτερη.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:24:09 μμ »

τη κομματαρες ΜΠΡΑΒΟ ΔΩΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ;) ;)

Δωσαμε, δωσαμε ,τουλαχιστον ως τωρα Γιαννη μου. Υπομονη, κι αυριο μερα ειναι. :)
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:24:15 μμ »

Φερτο να το προσπαθήσουμε :)  Αυτό το σετ με τα πενηντάλεπτα το προσπαθώ καιρό τώρα και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.  Μου λείπει μόνο του 1921Η (τα έχω συμπεριλάβει και αυτά στο στόχο).

Να το φερω, και μπραβο για το 1921 ΚΝ. Εμενα παλι μ'αφηνει εντελως αδιαφορο, ασε πουναι και τρυπιο, και τρυπαει και λογαριασμους και πορτοφολια. Την ομορφια, του πρωτου 1966 50λεπτου PCGS MS67, πριν βγουν κι αλλα απ'τον gmarguli, απο 4 μασουρια που του πουλησα εγω προς $4 το κοματι, ολα ιδια κι απαραλλαχτα, gem BU untoned, και τη συγκινηση που με πιανει, δεν μπορω να τη νοιωσω με κανενα του 1921 ειτε Χητον, ειτε Καπα Νι.

Το συγκεκριμενο του 1966, δεν ειναι απο τα μασουρια μου βεβαιως βεβαιως, και το χρυσοπληρωσα στον Πολυδωρα 45 ευρω (!) γιατι τα χρωματα του, και η τεχνικη τελειοτητα του, ακομα και με φακο 20χ (που ο Φροιδης με κυνηγουσε με το παπουτσι του οταν τον εβγαζα, και μουλεγε οτι αυτος ειναι για υφασματα κι οχι για νομισματα...) νομιζω οτι το κανουν ενα τελειο παραδειγμα νομισμτικης, αξιο ενος 68+ αν οχι 70.

Επισης, καμια συναξη στα κατω προαστια δε θα κανετε; TGIF ας πουμε. Θα το προτιμουσα απο το καφε της χαρας της Κυριακης.
Ίσως και σήμερα το απόγευμα.  Πάρε τηλέφωνο.

Τα 50 λεπτα του 1921 είναι από τα αγαπημένα μου νομίσματα, όχι επειδή είναι όμορφα, αλλά επειδή δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.  Από το 1993 που πρωτοασχολήθηκα με το ελληνικό νόμισμα ήταν απωθημένο. 

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 50 λεπτα 1901 NGC MS65: ζητειται φωτογραφος
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 06:23:15 μμ »

Φερτο να το προσπαθήσουμε :)  Αυτό το σετ με τα πενηντάλεπτα το προσπαθώ καιρό τώρα και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.  Μου λείπει μόνο του 1921Η (τα έχω συμπεριλάβει και αυτά στο στόχο).

Να το φερω, και μπραβο για το 1921 ΚΝ. Εμενα παλι μ'αφηνει εντελως αδιαφορο, ασε πουναι και τρυπιο, και τρυπαει και λογαριασμους και πορτοφολια. Την ομορφια, του πρωτου 1966 50λεπτου PCGS MS67, πριν βγουν κι αλλα απ'τον gmarguli, απο 4 μασουρια που του πουλησα εγω προς $4 το κοματι, ολα ιδια κι απαραλλαχτα, gem BU untoned, και τη συγκινηση που με πιανει, δεν μπορω να τη νοιωσω με κανενα του 1921 ειτε Χητον, ειτε Καπα Νι.

Το συγκεκριμενο του 1966, δεν ειναι απο τα μασουρια μου βεβαιως βεβαιως, και το χρυσοπληρωσα στον Πολυδωρα 45 ευρω (!) γιατι τα χρωματα του, και η τεχνικη τελειοτητα του, ακομα και με φακο 20χ (που ο Φροιδης με κυνηγουσε με το παπουτσι του οταν τον εβγαζα, και μουλεγε οτι αυτος ειναι για υφασματα κι οχι για νομισματα...) νομιζω οτι το κανουν ενα τελειο παραδειγμα νομισμτικης, αξιο ενος 68+ αν οχι 70.

Επισης, καμια συναξη στα κατω προαστια δε θα κανετε; TGIF ας πουμε. Θα το προτιμουσα απο το καφε της χαρας της Κυριακης.
Ίσως και σήμερα το απόγευμα.  Πάρε τηλέφωνο.

Τα 50 λεπτα του 1921 είναι από τα αγαπημένα μου νομίσματα, όχι επειδή είναι όμορφα, αλλά επειδή δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.  Από το 1993 που πρωτοασχολήθηκα με το ελληνικό νόμισμα ήταν απωθημένο.

Ζηλιάρη !
Καταγράφηκε