Modern Greek Coins - Νεοελληνικά Νομίσματα > Essais and Patterns

Δοκίμια, Essai, κλπ 1832 - 1857 Oθων

<< < (2/6) > >>

Kostas06:
Φανταστική παρουσίαση !!! Δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν αυτα τα νομισματα (οπως πιστευω και οι περισσότεροι εδω μεσα) , ευχαριστούμε κ. Ορφέα για τις γνώσεις που μοιράζεστε μαζί μας !!!

vangelis:
Ορφέα το γύψινο 40αρι η 20αρι (δεν θυμάμαι καλά ποιο) που είχε εμφανιστει σε δημοπρασία πριν 6-7 χρόνια το θεωρουμε δοκίμιο ή είναι σύγχρονο κατασκευαασμα;

stel2_xania:
Ορφέα,

πως βλέπεις την περίπτωση, τα μικρά κεφάλια του '51, να χτυπήθηκαν κατα λάθος σε ασήμι, και το λέω αυτό, γιατί δεν ειναι 3-4 κομμάτια, για να υποθέσουμε οτι εγινε δοκιμή, αλλά κάμποσα.., νομίζω τα εχεις οριοθετήσει κάποτε, σε πάνω απο 20-30 ?

orfeas:

--- Παράθεση από: vangelis στις Σεπτέμβριος 21, 2015, 10:40:25 μμ ---Ορφέα το γύψινο 40αρι η 20αρι (δεν θυμάμαι καλά ποιο) που είχε εμφανιστει σε δημοπρασία πριν 6-7 χρόνια το θεωρουμε δοκίμιο ή είναι σύγχρονο κατασκευαασμα;

--- Τέλος παράθεσης ---

Βαγγέλη καλημέρα,

μέχρι πριν κάμποσα χρόνια για κομμάτια που υπήρχαν σε διάφορα μουσεία, μπορούσες να ζητήσεις έναντι κάποιας μικρής αμοιβής, φωτό ή αντίγραφο σε γύψο ή σε κάποιο είδος πλασικού (plaster). Ξέρω ότι αυτό γίνεται και σήμερα για φωτό, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν για τα άλλα.
Κατά καιρούς κάποιοι πονηροί τα βγάζουν σαν δοκίμια και όποιον βρούν.

Και μια ιστορία που ίσως είναι η περίπτωση που αναφέρεις. Πριν μερικά χρόνια βγήκαν σε δημοπρασία στην Αθήνα και το 20 δρ και το 40 δρ σε plaster. Την επομένη το πρωϊ είχα ραντεβού με δύο Ελληνοαμερικανούς φίλους μου, μεγάλους συλλέκτες. Ο ένας μου διηγήθηκε ότι πήρε το ένα, αλλά μέχρι να βγεί το επόμενο ψιλοκοιμήθηκε και το έχασε από έμπορο. Ετρεξε και βρήκε τον έμπορο και "κατάφερε" να το πάρει. 2-3.000 ε το καθένα. Πρίν του τελειώσω τι συμβαίνει, ήρθε στην παρέα γνωστός Ελληνας συλλέκτης και μεγάλος γνώστης που βλέποντάς τα, του είπε ακριβώς τα ίδια. Εκτός από την πρώτη κρυάδα, δεν πολυστεναχωρήθηκε γιατί του άρεσαν έστω και σαν κατασκευάσματα. Τα συμπεριέλαβε και στο βιβλίο της συλλογής του με όλες τις φωτο των νομισμάτων και μεταλλίων του.

ορφεας

orfeas:

--- Παράθεση από: stel2_xania στις Σεπτέμβριος 21, 2015, 10:55:24 μμ ---Ορφέα,

πως βλέπεις την περίπτωση, τα μικρά κεφάλια του '51, να χτυπήθηκαν κατα λάθος σε ασήμι, και το λέω αυτό, γιατί δεν ειναι 3-4 κομμάτια, για να υποθέσουμε οτι εγινε δοκιμή, αλλά κάμποσα.., νομίζω τα εχεις οριοθετήσει κάποτε, σε πάνω απο 20-30 ?

--- Τέλος παράθεσης ---

Στέλιο, παλαιότερα από την συχνότητα που εμφανιζόταν τα υπολογίζαμε έτσι. Αφού αφαίρεσα αυτά που είχαν εμφανιστεί 2 ή περισσότερες φορές σε δημοπρασίες, τα υπολογίζω σε καμμιά 15 αριά.
Ετσι δεν νομίζω ότι κόπηκαν κατά λάθος.

Βέβαια αυτή είναι η άποψή μου και εφ όσον δεν έχουμε γραπτά στοιχεία τίποτα δεν αποκλείεται.

ορφεας



Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση