Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg  (Αναγνώστηκε 2422 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg
« στις: Ιούνιος 18, 2015, 12:43:39 μμ »

Βάσει της numismatica αποτελεί ένα από τα δυσκολότερα ελληνικά χαρτονομίσματα ευρώ ιδίως σε ακυκλοφόρητη κατάσταση. Το συγκεκριμένο τυπώθηκε στο νομισματοκοπείο Haarlem της Ολλανδίας ( Netherlands)  και πιο συγκεκριμένα στο κτήριο εκτυπώσεων  Koninklijke Joh. Enschedé (περισσότερες ακόμα πληροφορίες εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Joh._Ensched%C3%A9)

Το συγκεκριμένο τυπογραφείο στην Ολλανδία τυπώνει ευρωχαρτονομίσματα για E (Slovakia Slovakia), F (Malta Malta), G (Cyprus Cyprus), H (Slovenia Slovenia), L (Finland Finland), N (Austria Austria), P (Netherlands Netherlands), V (Spain Spain), X (Germany Germany), Y (Greece Greece). Όπως βλέπετε οι πεπλεγμένες μεταξύ κρατών τυπώσεις είναι γεγονός στα ευρωχαρτονομίσματα της Ε.Ε.

Χθές το βράδυ βρήκα 2 κομμάτια από αυτό θα δείξω το ένα . Την πίσω όψη θα την δείξω μόλις μου έρθει στο email και η πίσω όψη σε φωτογραφία.

Ο λόγος που θεωρείται πολύ δύσκολο είναι ότι ο εκτυπωτής αυτός στην Ολλανδία τύπωσε μικρό ποσοστό για την Ελλάδα. Μόλις το 1% της παραγωγής του.  Γι αυτό και η numismatica του δίνει RRR!

Παρένθεση
Grécia • 50 Euros • Y • G013 • Duisenberg • RRR
Τέλος παρένθεσης.









Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2015, 02:44:27 μμ »

Και η άλλη όψη.

Καταγράφηκε

asimako

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 434
Απ: 50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 06:22:34 μμ »

Άργησα αλλά το βρήκα κι εγώ!   8)
Πόσο εκτιμάται σήμερα το συγκεκριμένο;




Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 07:50:52 μμ »

Καλορίζικο Γιάννη. 150 ευρώ πιστευω είναι δίκαιη τιμή και για τους δύο. Δυστυχώς έχει μεγάλη φθορά. 5 πάνω 5 κάτω δεν λέει τίποτα.
Φυσικά όμως όταν δεν το έχεις σαν εμένα, είναι ζηλευτό! ;) 
Καταγράφηκε

asimako

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 434
Απ: 50 ευρώ σειράς Υ εκτυπωτή G013 Duisenberg
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 09:15:08 πμ »

Καλορίζικο Γιάννη. 150 ευρώ πιστευω είναι δίκαιη τιμή και για τους δύο. Δυστυχώς έχει μεγάλη φθορά. 5 πάνω 5 κάτω δεν λέει τίποτα.
Φυσικά όμως όταν δεν το έχεις σαν εμένα, είναι ζηλευτό! ;)
Ευχαριστώ φίλε Μιχάλη!
Καταγράφηκε