Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ερωτηση κυβερνητης  (Αναγνώστηκε 788 φορές)

thomas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
ερωτηση κυβερνητης
« στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:01:41 μμ »

Γιατι ειναι τοσο ακριβα τα 3 πρωτα νομισματα στην προσεχει δημοπρασι του karamitsos και αρχιζουν απο τοσο,ειναι τοσο σπανια?
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ερωτηση κυβερνητης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:18:15 μμ »

Γιατι οι συλλεκτες τα θεωρουν δοκιμια.

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: ερωτηση κυβερνητης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:35:14 πμ »

και κατ επεκταση εχουν αποκτησει καποιο πρεστιζ με αποτελεσμα να ειναι αρκετα υπερτιμημενα σε σχεση με τη σπανιοτητα τους παντα! υπαρχουν ποικιλιες του καπο που ειναι μακραν πιο σπανιες απο αυτα και δεν πλησιαζουν καν την τιμη τους! το αποτελεσμα ειναι ο καθε πικραμενος για το χ που εχει χαρακιες, η για το ψ που ειναι οπως ειναι η για το αλλο που ειναι καλο να νομιζει οτι εχει κανα θησαυρο και οτι θα παρει τα δανεια της αγγλιας! εγω σαν συλλεκτης το μονο που μπορω να κανω ειναι να απεχω πλεον συνειδητα απο την προσπαθεια αποκτησης τους! οπως  λεει και ο ποδαρας πρεπει να αποφευγουμε το συνοστισμο!  ;)  ειναι πολυ καλη εποχη να συμπληρωσω πιο δυσκολες ποικιλιες και στο μελλον αν εχω φραγκα και ορεξη αγοραζω και κανα δοκιμιο! εκτος της πενταρας που την εχω ηδη! πιστευω οτι μονολεπτα παντα θα ειναι διαθεσιμα!

σε σχεση με τα του καραμητσοιυ τωρα, ασχετως τιμων οι οποιες ακολουθουν την ταση της εποχης και ειναι κοντα σε αλλες τιμες κλεισιματος που σημειωθηκαν σε αλλες δημοπρασιες, θεωρω οτι ειναι πολυ ωραια κοματια και χωρις προβληματα και αν ειναι να ριξει καποιος χρηματα σε τετοια νομισματα αξιζει να τα ριξει σε αυτα που δε θα χρειαστει να τα ξανα αναβαθμισει! η δε πενταρα ειναι μεγα σφαλμα  που βγαινει σε αυτο το κουτι με αυτο το βαθμο! το νομισμα ειναι πολυ καλυτερο και ειναι πολυ αδικημενο! για μενα αν οχι AU50 ειναι σιγουρα XF45
Καταγράφηκε