Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Φωτογράφιση errors  (Αναγνώστηκε 1755 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Φωτογράφιση errors
« στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:21:42 πμ »

Χθες φωτογράφισα κάποια σφάλματα για κάποιον που μου ζήτησε φωτογραφίες.  Τα φωτογράφισα όλα μέσα σε 3 λεπτά, χωρίς στήσιμο, από μια φωτογραφία το καθένα και μέσα στο πλαστικό του άλμπουμ.  Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για φωτογραφιση νομισμάτων δεν απαιτείται ακριβός εξοπλισμός.  Αποφάσισα ότι για την δουλειά που το θέλω μου αρκεί ο εξοπλισμός που έχω.  Χωρίς καμιά προσπάθεια νομίζω πως βγήκαν αρκετά καλές.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:23:51 πμ »

.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:24:31 πμ »

.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:37:11 πμ »

Καταρχάς να σου επιβεβαιώσω ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και να προσθέσω, του ακριβού το ακριβότερο.

Τα σφάλματα πάντως είναι καταπληκτικά.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:51:57 πμ »

Το πρώτο μου cropping στο photoshop με το magic wand γιατί δεν ήταν κυκλικό το νόμισμα να το κάνω στο picasa.

vaspyr21

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 346
  • ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924
    • myvideovaspyr21
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:02:02 μμ »


Παναγιά μου κάτι σφαλματα
Που είσαι Σιμοοοοοο να δεις

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:59:28 μμ »

Για φωτογράφιση σφαλμάτων, όπου το κύριο είναι το σφάλμα και όχι η κατάσταση του νομίσματος αυτή καθ' αυτή, συμφωνώ απόλυτα, για να μην σου πω ότι ακόμα και μία φωτογραφική των 50 αυρώ μπορεί να κριθεί επαρκέστατη.
Όταν όμως θέλουμε να φωτογραφίσουμε ένα νόμισμα και να αναδείξουμε λούστρα, χρώματα, κλπ ή ακόμα περισσότερο να κάνουμε βαθμολόγηση μέσω φωτογραφιών, τότε χρειάζεται εξοπλισμός που τον έχουμε πληρώσει κάτι παραπάνω ;).
Τα σφάλματα... πανέμορφα, τι να λέμε :o :o...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:07:47 μμ »

5 μόνο λέξεις θα πώ!


Άλαλα τα χείλη των ασεβών!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:09:08 μμ »

Μια από τις κορυφαίες - καλύτερες συλλογές σφαλμάτων που έχω δεί! Τα σχόλια και τα λόγια περιττεύουν εδώ.

Μιλάμε για συλλογή όνειρο που και λεφτά να έχεις δύσκολα μπορείς να την αποκτήσεις με δεδομένη την σπανιότητά τους ειδικά μερικά κομμάτια μοναδικότητα όχι μόνο σπανιότητα και με δεδομένο ότι αυτά πηγαίνουν παρακαταθήκη από συλλέκτη σε συλλέκτη ή σε δημοπρασίες με αστρονομικά ποσά και δικαιολογημένα!

Σε τέτοια σφάλματα η κατάσταση είναι αμεληταία ποσότητα και δεν λαμβάνεται κάν υπόψιν.

Μπράβο Δημήτρη !!!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:30:54 μμ »

Για φωτογράφιση σφαλμάτων, όπου το κύριο είναι το σφάλμα και όχι η κατάσταση του νομίσματος αυτή καθ' αυτή, συμφωνώ απόλυτα, για να μην σου πω ότι ακόμα και μία φωτογραφική των 50 αυρώ μπορεί να κριθεί επαρκέστατη.
Όταν όμως θέλουμε να φωτογραφίσουμε ένα νόμισμα και να αναδείξουμε λούστρα, χρώματα, κλπ ή ακόμα περισσότερο να κάνουμε βαθμολόγηση μέσω φωτογραφιών, τότε χρειάζεται εξοπλισμός που τον έχουμε πληρώσει κάτι παραπάνω ;).
Τα σφάλματα... πανέμορφα, τι να λέμε :o :o...
Σίγουρα όσο καλύτερο εξοπλισμό έχεις τόσο καλύτερες φωτογραφίες βγάζεις.  Βέβαια αυτό που λες με λουστρα/χρώματα δεν αλλάζει πολύ.  Η ευκρίνεια βελτιώνεται και ο φωτισμός δεδομένου ότι απομακρύνεται η μηχανή από το αντικείμενο.  Από εκεί και πέρα όμως, αν είσαι συλλέκτης και δεν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με την φωτογράφιση, μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες με φθηνές λύσεις.   

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:33:56 μμ »

Το οτι ειναι φανταστικά και απίθανα, ειναι σίγουρο.
Το οτι ειναι σφάλματα, ειναι επίσης σίγουρο.
Το οτι ειναι σφάλματα-σφάλματα, και οχι επίτηδες σφάλματα, διατηρώ μια αμφιβολία

Μου θυμίζει τις αυθέρετες σειρές BU νομισμάων σε μπλίστερ '76,'80'82 κλπ, που είχαν τυπωθεί μέσα στο νομ/πείο, χωρίς το σηματάκι της Τράπεζας...
Κάποιοι επιμένουν οτι ειναι επίσημες, και μάλιστα περιλαμβάνονται και σε καταλόγους...

Ειναι ομως  (?)???
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:52:17 μμ »

Το οτι ειναι φανταστικά και απίθανα, ειναι σίγουρο.
Το οτι ειναι σφάλματα, ειναι επίσης σίγουρο.
Το οτι ειναι σφάλματα-σφάλματα, και οχι επίτηδες σφάλματα, διατηρώ μια αμφιβολία

Μου θυμίζει τις αυθέρετες σειρές BU νομισμάων σε μπλίστερ '76,'80'82 κλπ, που είχαν τυπωθεί μέσα στο νομ/πείο, χωρίς το σηματάκι της Τράπεζας...
Κάποιοι επιμένουν οτι ειναι επίσημες, και μάλιστα περιλαμβάνονται και σε καταλόγους...

Ειναι ομως  (?)???
Πολλά από αυτά που ανέβασα μάλλον έχουν γίνει επίτηδες.  Για μένα όμως προσωπικά δεν αλλάζει κάτι.  Η παράνομη χρήση εγκαταστάσεων και εξοπλισμού του νομισματοκοπείου είναι μέρος της νομισματικής ιστορίας.  Το αποτέλεσμα δε εντυπωσιακό.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:01:17 μμ »

Ναι, ως ενα σημείο συμφωνώ...., και για μένα δεν λέει κάτι, απλά το αναφέρω...Για τις σειρές ομως που παρουσιάζονται ως επίσημες, και μάλιστα απο καταλόγους, εκεί διαφωνώ (αν και τα νομίσματα ειναι καλύτερα μέσα)..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:16:13 μμ »

Ωραία τα σφάλματα Δημήτρη .
Ωραία συλλογή με εντυπωσιακά σφάλματα ....για άλλη μια φορά βλέπεις μπροστά.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Φωτογράφιση errors
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:34:05 μμ »

Το τάληρο και δίφραγκο του 1966 είναι "die adjustment strikes" των ασημένιων "δοκιμίων".  Είναι και τα δύο σε ασήμι.