Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Πιστοποίηση στην PCGS  (Αναγνώστηκε 37141 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:23:38 μμ »

Δηλαδή σύνολο κάνα 100ρι για να πιστοποιήσω ένα κέρμα?
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 13, 2015, 06:10:05 μμ »

Τα σφάλματα πάνε σε regular service και κοστίζουν 45 ευρω το καθένα + το 10ευρω της εντολής + μεταφορικά ανεξαρτήτου νομίσματος. Εκτος και αξίζει πάνω απο 3000 ευρώ τοτε πάει σε υψηλότερο sevice.
Δεν έχω υπογράψει για 45 ευρώ, δεν μπορούν να τα πάρουν.
 Απο τη στιγμή που μου έστειλαν ότι παρέλαβαν , δεν βλέπω πρόβλημα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

mikekon

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 329
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:12:28 πμ »

στην περιπτωση  που  θελω  να  ασφαλισω  το  νομισμα  ποια  ειναι  η  διαδικασια?
Καταγράφηκε

mikekon

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 329
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:14:23 πμ »

επισης   για  στειλεω  εγω  νομισμα  με  καποιον  αλλον  οταν  εχει  μονο  οενας  λογαριασμο πιστοποιουνται  σε  αυτον  που  εχει  τον  λογαριασμο  μονο?
Καταγράφηκε

mikekon

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 329
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:19:40 πμ »

και  κατι  ακομα  πως  υπολογιζεται  η  αξια  ενος  νομισματος? πχ  ενα  ταληρο  1875 χρυσο  σαν  νομισμα  παει  50  ευρω σαν  αξια αν  βγει πχ  μσ62  περναει  τα 3000
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:48:22 μμ »

και  κατι  ακομα  πως  υπολογιζεται  η  αξια  ενος  νομισματος? πχ  ενα  ταληρο  1875 χρυσο  σαν  νομισμα  παει  50  ευρω σαν  αξια αν  βγει πχ  μσ62  περναει  τα 3000
Τα διαχωρίζουν σε χρυσά, αναμνηστικά και κυκλοφορίας. Δεν έχει σημασία τι βαθμός θα βγει.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:53:23 μμ »

Εμένα η απορία μου είναι η εξής.  Έχω ένα κυκλοφορημένο κέρμα μεταπολίτευσης και το στέλνω για να δω ΑΝ έχει σφάλμα και τι σφάλμα έχει. Τι θα πληρώσω γι αυτό στην PCGS ? Τι θα πληρώσω στην NGC? Συνολικά πείτε μου όλο το κουστούμι. Γνωρίζει κάποιος?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 14, 2015, 06:58:19 μμ »

Κανά 25άρι ειναι Σίμο.., αλλά τα σφάλματα που αναφέρεις, που καλώς τα αναφέρεις (εγώ ειδικά σου βγάζω το καπέλο), ειναι ανευ αυσίας...Πρώτον γιατί ειναι πολλά, και δεύτερον, γιατι δεν ενδειαφέρουν σχεδόν κανέναν..Ίσως, σε 100 χρόνια...Θα σου πω ενα παράδειγμα..., στου 1882, τα διόβωλα, υπάρχει η πικοιλία, με τα απομακρυσμένα διακριτικά, ή ακόμα-ακόμα, στα 1869άρια, υπάρχουν τα μικρά, μεσαία, μεγάλα "ΒΒ"...., ενδειαφέρουν κανέναν ? Οχι ! Κανείς σχεδόν, δεν ενδειαφέρεται
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 14, 2015, 07:22:50 μμ »

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δέν πειράζει. Μαθαίνουμε δυο πράγματα , περνάμε την ώρα μας και κάνουμε το χόμπυ μας κύριε Στέλιο!
Καταγράφηκε

Mikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 55
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 14, 2015, 07:59:29 μμ »

Μετα απο παρα πολλες συζητήσεις με την PCGS σας λεω τι ξερω. Ολα τα σφαλματα πανε σε regular service δηλαδη 45 ευρω το τεμαχιο, οι ποικιλίες των νομισμάτων τους είναι αδιάφορες αν δεν τις δηλώσεις εσυ για να επιβεβαιωθουν. Οταν εχω εγω λογαριασμό και δεν πληρωσεις την συνδρομή στα στοιχεία σου φυσικα και το νομισμα θα καταγραφεί σε αυτους δικό μου. Το ποιος στελνει το δεμα δεν εχει σχεση με το ποιος κανει τη δηλωση προς αυτους. Η Αξία του νομίσματος εχει να κανει μονο με την ασφαλιση που κανουν αυτοι για περιπτωση καταστροφης η απολειας κατα τη διαδικασια. Ως γνωστο αυτοι τα στελνουν στην αμερικη αν δεν εχουν προγραμματισμένο grading στην ευρωπη οποτε η τιμη που βάζεις ειναι το ποσο που θα αποζημιωθείς σε περιπτωση βλακειας. Αν η τιμη που βαλεις ειναι εκτος πραγματικοτητας φυσικα και αλλάζεις grading service οποτε πληρωνεις περισοτερα για τη διαδικασια και φυσικα οπως μου ειπαν και εμενα θα την αλλάξουν μονοι τους και θα σε ενημερωσουν με εμαιλ δε μπορει κατι που κανει 100 ευρω να το δηλωσεις 1000 ουτε κατι που κανει περιπου 3000 να το δηλωσεις 30.000 αν κατι που κανει απο 100 εως 300 αν το δηλωσεις κατα την εκτιμηση σου 300 και το χασουν κακο του κεφαλιου τους ας μη το χανανε.
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν συμφερει να στελνεις ενα ενα νομισμα εγω που εστειλα 70 τεμαχια μου επιβαιβεωσαν και οτι αν κατι δεν κανει δε θα μου το χρεωσουν κι ολας.
Το να πληρωσεις συνδρομη και να στελνεις 5 τεμαχια το χρονο αξιας 50-150 ευρω είναι χασιμο χρονου εκτος και καποιος θελει ντε και καλα τα νομισματα του σε σλαμπ. αν και νομιζω οτι μπορεις να τα αγορασεις ετοιμα σε λιγοτερο κοστος απ οτι να παρεις το νομισμα χωρια και να το στειλεις σε αυτους....
Αυτα που λεω τα ξερω και τα εχω σε απαντητικο μαιλ απο αυτους δε τα βγαζω απ το μυαλο μου ειχα τις ιδιες απορίες και επειδη είχα πολλα νομίσματα να στείλω ανοιξαμε διαλογο....  :o :o ;D ;D
Καταγράφηκε

Mikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 55
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:05:24 μμ »

Αααα οσον αφορα το σφάλμα πρεπει να δηλωσεις εσυ το σφάλμα και οχι να το βρουν οι ιδιοι μιας και αν διαβασει κανεις καλα στο σιτε τους θα δει οτι το grading γίνεται συγκριτικα με το τι εχουν πιστοποιησει μεχρι σημερα.... οποτε πολυ δυσκολο να καταλαβουν ενα δυσκολο σφαλμα απο μονοι τους αν δεν τους το πεις εσυ. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν δοκιμιο απο οτι νομισμα κυκλοφορισε ποτε στον πλανητη μας. Φυσικα δεν μιλαμε για κατι αληθοφανες γιατι διαβασα τον φιλο που εγραψε να το στειλω να δω αν ειναι σφαλμα.... δεν παιζει αυτο εκτος και μιλαμε για πολυ κοινο νομισμα. Αν τωρα δεν το στειλεις σαν σφαλμα δηλαδη regular service 45 ευρω και το στειλεις με χαμηλοτερη βαθμιδα αν δεν σε ενημερωσουν για την διαφορα στην τιμη το πολυ πιθανο ειναι να στο γυρισουν πίσω με δικαιολογια την ανικανότητα να συμπληρωσεις την φορμα αποστολης μιας και το λεει ξεκαθαρα οτι τα σφαλματα πανε στην κατηγορια 45 ευρώ.
Αυτα τα ολιγα....  8) 8)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:13:32 μμ »

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δέν πειράζει. Μαθαίνουμε δυο πράγματα , περνάμε την ώρα μας και κάνουμε το χόμπυ μας κύριε Στέλιο!

Είπα, οτι πολύ καλά κάνεις, και τα λές..., Εγώ χαίρομαι να σε διαβάζω...,απλώς οσο αφορά τις τιμές, ήθελα να σε "προσγειώσω" κάπως...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2015, 02:09:29 μμ »

 τελωνείο μου ζήτησαν επιπλέον 48 ευρώ σήμερα.
100 ευρώ δηλαδή μονο για το κόστος να σου γυρίσουν απο Αμερική.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2015, 02:42:27 μμ »

Παιδια σας δινω και μια διαφορετικη επιλογη για να πιστοποιησετε τα νομισματα σας στην pcgs.

Τα πηγαινω και τα φερνω ο ιδιος στο Παρισι.

Τα χρυσα και τα ακριβα ασημενια η μιντ ερορσ  σας στοιχιζει 45 ευρο εκαστο και ασφαλιζονται προς 3000 εκαστο.

τα χαλκινα και ασημενια σας στοιχιζει 30 ευρο εκαστο και ασφαλιζοντσι για 300 ευρο εκαστο.

Ολα τα νομισματα πλην χρυσων απο το 1954 μεχρι σημερον σας στοιχιζει 15 ευρο εκαστο και ασφαλιζονται προς 300 ευρο εκαστο.

Ολα αυτα στην pcgs  στην οποια ειμαι επισημος αντιπροσωπος απο το 2009.

Δεν πληρωνετε ουτε μεταφορικα,ουτε τελωνεια,ουτε ταχυδρομεια,ουτε φεντεξ.

Αποστολη εχω στις 10 Σεπτεμβριου και σας τα επιστρεφω στις 20 του ιδιου μηνα μιας και η πιστοποιηση θα γινει στο Παρισι.

Μπορειτε να μου τα φερετε στο καταστημα μου Ελαιων 25 Νεα Κηφισια απο τις 4 Σεπτεμβριου και μετα που επιστρεφω απο τις καλοκαιρινες διακοπες.

Εμαιλ,info@vasilakopoulosnumismatics.com
thl 2106256745

Η παραδοση και η παραλαβη των νομισματων γινεται απο το καταστημα μου και εαν ειστεστην επαρχια τα στελνετε και παραλαμβανετε με οποιο τροπο εσεις θελετε,ασφαλιζμενα η μη.

Φιλικα,

Βασιλης Βασιλακοπουλος.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποίηση στην PCGS
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2015, 03:01:22 μμ »

Και εαν προκυψει οποιαδηποτε τελωνειακη εργασια ,εσεις δεν πληρωνετε τιποτα.
Τα αναλαμβανει η εταιρια και εγω ο ιδιος
Καταγράφηκε