Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: eBay εφορία  (Αναγνώστηκε 4477 φορές)

Xaris_Geo

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
eBay εφορία
« στις: Απρίλιος 21, 2018, 12:45:23 μμ »

Καλησπέρα,θέλω να πιστεύω ότι γράφω στο σωστό μέρος... μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω...έχω ορισμένα γραμματόσημα, νομίσματα και παλιά παιχνίδια για κονσόλες... θα ήθελα να τα πουλήσω στο eBay διότι υπάρχει μεγαλύτερο κοινο και σίγουρα θα πιάσουν καλύτερες τιμές, αν πουληθούν... αυτό που με φοβίζει είναι η εφορία... δλδ αν βγάζω 100€ τον μήνα θα με κυνηγήσουν; Κ αν ναι, από την στιγμή που πουλάω στο eBay τα χρήματα αποθηκεύονται στο PayPal, αν αυτά τα χρήματα τα έχω μόνο για αγορές μέσω PayPal και δεν τα βγάλω από ελληνική τράπεζα, θα έχω θέμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2018, 02:25:21 πμ »

Όσον αφορά στα νομίσματα που έχεις, μπορείς αν θέλεις να τα φωτογραφήσεις όσο καλύτερα μπορείς και να μας πεις τι ζητάς για το καθένα, εφ’οσον ξέρεις την αξία τους βέβαια. Αν δεν την ξέρεις, πάλι στο σωστό μέρος είσαι, γιατί θα μάθεις και την κατάσταση τους με τεχνικούς όρους αλλά και την αξία τους, η οποία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την κατάσταση του καθενός. Μπορεις να τα βάλεις προς πώληση στην αντίστοιχη ενότητα (πωλήσεις).

Για κονσόλες, παλιά παιχνίδια κλπ ,σπρωξτα στο ebay, δεν γνωρίζω καθόλου το αντικείμενο. Πρόσεξε όμως, διότι μια κονσόλα έχει ένα αρκετά σημαντικό βάρος, και θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις από πριν, ποσα ακριβώς θα είναι τα ταχυδρομικά έξοδα στην Ελλάδα, στην Ευρώπη ,στις ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία κλπ και απόκλεισε από τώρα την Ρωσία και γιατί όχι, και την Κίνα. Επίσης, ο,τι στέλνεις στέλνε το συστημένο, αλλιώς θα βρεις τον μπελά σου. Είμαστε τυχεροί που το συστημένο στη χώρα μας κοστίζει μόλις δυόμιση ευρώ περισσότερο από ένα απλό δέμα, ανεξαρτήτως αν στέλνεις μια καρτ ποστάλ, η μια πεντακιλη κονσόλα.

Για γραμματόσημα υπάρχει ενδιαφέρον σε κάποια φόρα. Οι πωλήσεις στα φορα δεν έχουν τα έξοδα του eBay και του PayPal κι ούτε και τα χιλιάδες προβλήματα που δημιουργούνται ενίοτε. Να υποθέσω ότι έχεις έναν ικανοποιητικό αριθμό feedback στο eBay αλλιώς αν πας να ξεκινήσεις πωλήσεις με 0 η με πολύ χαμηλό αριθμό φηντμπακ, εγώ σαν αγοραστής θα προσπερναγα τα αντικείμενα σου, διότι δεν θα σε θεωρούσα αξιόπιστο . Ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις κάποιο αξιοπρεπή τουλάχιστον διψήφιο αριθμό, είναι φτηνές αγορές.

Όσον αφορά στο πευπαλ, η εφορία απ’οσο γνωρίζω δεν έχει βάλει το χεράκι της ακόμη. Εάν πουλήσεις κάτι και μπουν χρήματα στον λογαριασμό σου (του πευπαλ) είτε τα αφήνεις να βρίσκονται και τα χρησιμοποιείς για μελλοντικές αγορές ,είτε τα μεταφέρεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό με κάποιο μικρό κόστος, διότι θα μετατραπούν τα δολάρια σε ευρώ κλπ κλπ.

Αλλά θα είναι δικά σου και αφορολόγητα, εφ’οσον μιλάμε για απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου και βέβαια συναλλαγές που δεν ξεπερνούν τα 10000 ευρώ έκαστη.

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2018, 09:27:48 πμ »

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2018, 10:09:54 πμ »

Προκύπτει λέει εισόδημα, γιατί ειναι αποτέλεσμα πολύχρονης προσπάθειας. Τι λε ρε κουμπάρε ? Οταν αγόαραζα εγω απο τα ΕΛΤΑ, το 1980 γραμματόσημα, που είχαν βάλει την μισή Ελλάδα στο μπριζάκι, στην ονομαστική τιμή, και τώρα κάνουν λιγώτερο της ονομαστικής, πως προκύπτει εισόδημα ? Πως προκύπτει, οταν δεν υπάρχουν στοιχεία αγοράς.., ε?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2018, 01:42:17 μμ »

Προκύπτει λέει εισόδημα, γιατί ειναι αποτέλεσμα πολύχρονης προσπάθειας. Τι λε ρε κουμπάρε ? Οταν αγόαραζα εγω απο τα ΕΛΤΑ, το 1980 γραμματόσημα, που είχαν βάλει την μισή Ελλάδα στο μπριζάκι, στην ονομαστική τιμή, και τώρα κάνουν λιγώτερο της ονομαστικής, πως προκύπτει εισόδημα ? Πως προκύπτει, οταν δεν υπάρχουν στοιχεία αγοράς.., ε?
Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικαστηρίου όπου όντως μπορεις να επικαλεστεις πολλά πράγματα και να την γλιτώσεις.  Το μόνο που δεν γλιτώνεις είναι η ταλαιπωρία.

Xaris_Geo

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2018, 10:40:45 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... τα γραμματόσημα που δεν θέλω είναι σφραγισμένα και έχω ορισμένους φακέλους πρώτης ημέρας κυκλοφορίας... πιστεύω εδώ στην Ελλάδα δεν θα έχουν κάποια αξία... δεν θα ασχοληθεί κάποιος... έτσι πιστεύω τουλάχιστον... μακάρι να κάνω λάθος... όποτε γι αυτό σκέφτηκα το eBay  διότι εκεί υπάρχει πολύ μεγάλο κοινό και πιστεύω το πλεονέκτημα όλων μας είναι ότι ελληνικά γραμματόσημα δεν θα έχουν πολλοί στο εξωτερικό προς πώληση... και κάποιος που μαζεύει θα μας προτιμήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2018, 05:39:50 πμ »

Δεν θέλω να σ' απογουτεύσω φίλε, αλλά τα σφραγισμένα, και τα ΦΠΗΚ, εξαιρουμένων κάποιων ανεπισήμων φακέλλων, δεν πιάνουν τίποτα, ούτε εδώ, ούτε στο ebay, που κυκλοφορούν κατα χιλιάδες, και εξαιρουμένων κάποιων καλώς σειρών, οπως Ολυμπιακοί αγώνες, εξτρατείας 12, δημοκρατίας '33, κλπ, που ομως δεν αποτελούν, πάνω απο 1-2% αυτών
Προχθές πήρα απο το ebay, για κάποιον πιτσιρικά που ξεκινάει τώρα ν' ασχολείται, 5 σειρές 1912-1949, με 5 δολλάρια
Ασε δε, που τα LUX περιόδου 1960-84, 15 χρονιές δηλ. πιάνουν γύρω στα 100 ευρώ, ολα μαζί...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Xaris_Geo

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2018, 11:11:01 πμ »

Ναι ναι το ξέρω...απλά ως φοιτητής δύσκολο να μπορέσω να προχωρήσω αυτό το χόμπι... δεν λέει να ζητάω λεφτά από μαμά μπαμπά... γι αυτό έλεγα κάπως να πουλάω και μ ότι βγάζω ν αγοράζω...είχα διαβάσει ένα άρθρο που είχε γράψει ένα Έλληνας Κ από εκεί μου μπήκε η ιδέα... αν και τα νούμερα που λέει φαινονται υπερβολικά...
http://world-look.blogspot.gr/2013/03/blog-post.html?m=1
Να το προσπαθήσω να το κάνω αυτό μόνο με αμερικανικά; Να ψάξω μήπως πουλάει κάποιος χύμα ασφραγιστα ώστε να έχουν κάποια αξία;... Πφφ δεν ξέρω αν έχετε κάποια ιδέα καλοδεχούμενη...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 25, 2018, 02:49:43 μμ »

Η ανάρτηση ειναι απο το 2013, αν και δεν εχουν αλλάξει και πολύ τα πράγματα απο τότε. Περίπου στα ιδια ειναι, οσον αφορά τα γραμ/μα...
Πάντως αυτό που λέει, δεν παίζει..ασχετος, και να πάρει παρτίδα 1500 κομμάτια, και να δίνει 0,5-1,5 το ενα, δεν υπάρχει με την καμμία (μιλάω για τα Ελληνικά, γιατί με ξένα δεν ασχολούμαι, αλλά πιστεύω κι εκει κάπως τα ιδια ειναι)
Βέβαια, πε παρα πολύ υπομονή, και άφθονο χρόνο, κάτι μπορεί να βγάλει κάποιος αν ασχοληθεί, αλλά επειδή οι μικροί συλλέκτες εχουν σχεδόν εκλείψει, κι αυτό το βλέπω κομματάκι δύσκολο...
Εν πάσει περιπτώσει, αν εχεις χρόνο και υπομονή, μπορείς να το κάνεις, και να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Xaris_Geo

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2018, 05:36:50 μμ »

Έγινε σας ευχαριστώ πολύ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: eBay εφορία
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2018, 10:39:42 μμ »

Τα Αμερικανικά γραμματόσημα έχουν μια ιδιαιτερότητα. Ακόμη και 30 ετών γραμματόσημα να είναι, γίνονται δεκτά από τα ταχυδρομεία τους. Κάτι σαν τα χαρτονομίσματα τους, είναι σχεδόν όλα legal tender ακόμη. Το 30 ήταν τυχαίο, μπορεί και παλιότερα. Ασφραγιστα εννοώ. Είναι τόσο τεράστιες οι ποσότητες που εκδόθηκαν, που γνωρίζω πολλούς εμπόρους (νομισμάτων πχ) η άλλους που έχουν πολύ ταχυδρομείο (στέλνουν καταλόγους, λίστες με τιμές κλπ) που τα αγοράζουν σε μεγάλες ποσότητες, πολύ κάτω από την ονομαστική που αναγράφεται σε αυτά. Όποτε, τζίφος.
Καταγράφηκε