Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Τι άλλο θα δούμε  (Αναγνώστηκε 4128 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 06:06:58 μμ »

ΣΕΙΡΑ ΕΧΕΙ Η ΓΚΑΣΤΡΩΜΕΝΗ ΚΑΜΗΛΑ ΤΗΣ ΥΠΟΣΑΧΑΡΙΟΥ ΑΦΡΙΚΗΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΠΟΤΕ Ο SEKADAKIS (ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΩΡΑ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ).
Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 08:02:10 μμ »

Κυριοι να μου επιτρεψετε να σας κανω παρατηρηση.Αγρυπνε εχω την εντυπωση οτι εισαι αρχαριος σε αυτο που λεω εγω νομισματολογια.Οι γνωσεις σας για το παγκοσμιο νομισμα θα πρεπει να βελτιωθουν.Το συγκεκριμενο νομισμα ειναι το πρωτο της ουγγατης σειρας που βγαζει το κρατος Μπενιν.Ειναι εξισου δημοφιλη,αν οχι δημοφιλεστερα ,οπως αυτα της Ρουαντα.Εχει βγει μονο σε 999 τεμαχια και ειναι πιστοποιημενο.Δεν καταλαβαινω γιατι υποτιματε κστι που δεν σας απασχολει.Το ιδιο θεωρω κ εγω τις κουκουβαγιες τους καποδιστριες η κατι πιστοποιημενα κατοχικαχαρτονομισματα που τα πουλουν χιλιαδες ευρω σε πληστιριασμους.Κρατω την σποψη μου για τον εαυτο μου.
Εγω προσωπικα εχω ενα νομισμα ασημενιο του Μπενιν πολυ ομορφο.Βγαζουν ομορφα ασημενια νομισματα της ουγγιας με πολυ φανατικους συλλεκτες ανα τον κοσμο.Η τιμη του συγκεριμενου νομισματος ειναι πολυ λογικη.Αν ειχα μπει στη διαδικασια να μαζευω αυτα τα νομισματα η επρεπε να συμπληρωσω το κενο που θα ειχε η σειρα του Μπενιν,θα το αγοραζα χωρις δευτερη σκεψη.Τονιζω οτι ο αυλλεκτισμος δεν ειναι μονοκαλλιεργεια.Εχετε αποψη για τα ελληνικα,υστερειτε σε γνωσεις για το παγκοσμιο νομισμα.Φιλικα,ελπιζω να μην παρεξηγηθω
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:42:10 πμ »

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:46:08 πμ »

 Συλλέξτε το χόρτο, μην το καπνίζετε. Δεν φτάνει για όλους!
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 03:06:33 μμ »

Αν κατάλαβα καλά (μπορεί και οχι ::)), είναι ακριβό;, 130 ευρω, ένα πιστοποιημενο ασημένιο νόμισμα, μιας ουγγιάς, PR69 DCAM; (με ενδιαφέρον, θα έλεγα,θέμα 8)), και λίγα είναι νομίζω, για κάποιον που κάνει ξένα. Μικρο τιράζ, χρωματιστό, και υψηλόβαθμο, εδώ δίνουμε τα ίδια, και περισσότερα, για κάτι χρεπια, και κάποιες φόρες τρύπια..... τι να πω αγνωσται αι βουλαί του συλλέκτη :).
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 03:26:13 μμ »

...και που λέτε, πεθαίνει ένας χασισοπότης και παρουσιάζεται στον άγιο Πέτρο.

Τι θέλεις, κόλαση ή παράδεισο τον ρωτά ο άγιος.

Που να ξέρω; του απαντά ο χασισοπότης. Εάν ήξερα, θα σούλεγα.

Μπορείς να δεις από την πόρτα του απαντά ο άγιος.

Πάει λοιπόν ο τύπος και κοιτά από την πόρτα. Βλέπει στον παράδεισο, συννεφάκια και κόσμο να ψέλνει. Ηρεμία παντού. Κοιτά και στη κόλαση και τι να δεί. Φυτείες τεράστιες με χασίσι.

Ρωτάει τον άγιο εάν έβλεπε σωστά και φυσικά ο άγιος του επιβεβαίωσε ότι έβλεπε σωστά. Δεν ίσχυαν αυτά που έλεγαν για την κόλαση.

Στην κόλαση θέλω να πάω του λέει.

Μπαίνει λοιπόν, τραβάει στη φυτεία κατευθείαν και μαζεύει όλη τη φούντα που μπορούσε να μαζέψει. "Στρίβει" ένα λοιπόν και είναι σχεδόν έτοιμος.
Βλέπει ένα περαστικό και του ζητάει τη φωτιά του.

Του λέει ο άλλος.... μα καλά δεν σου είπαν ότι αυτά που λέγανε για την κόλαση δεν ισχύουν; Φωτιά ούτε για δείγμα!


Ηθικό Δίδαγμα: Περί ορέξεως....
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:24:44 μμ »

Αν κατάλαβα καλά (μπορεί και οχι ::)), είναι ακριβό;, 130 ευρω, ένα πιστοποιημενο ασημένιο νόμισμα, μιας ουγγιάς, PR69 DCAM; (με ενδιαφέρον, θα έλεγα,θέμα 8)), και λίγα είναι νομίζω, για κάποιον που κάνει ξένα. Μικρο τιράζ, χρωματιστό, και υψηλόβαθμο, εδώ δίνουμε τα ίδια, και περισσότερα, για κάτι χρεπια, και κάποιες φόρες τρύπια..... τι να πω αγνωσται αι βουλαί του συλλέκτη :).
Ας βάλει καποιο ελληνικο του 1800 με μινταζ 1000 και να ζητάει ανταλλαγή το μαριχουάνα τότε.  Και τρύπιο να ειναι.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:31:57 μμ »

Αυτό ακριβός λέω, εδώ δίνουμε για τρύπια (του 1800), 3-4 και 5 φορές περισσότερα, δεν είναι πολλά για ένα τόσο υψηλόβαθμο πιστοποιημενο νόμισμα. Για κάποιον που τα συλλέγει φυσικά. Τώρα για το θέμα (μαριχουάνα), ε τι να πω, ένα θέμα είναι και αυτό..
Καταγράφηκε

ATHENA

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 46
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:34:17 μμ »

Το παραπάνω "νόμισμα" είναι σαν ένα όμορφο ασημένιο κοσμηματάκι. Είναι όμορφο (ανάλογα με τα γούστα του καθενός), αλλά δεν διαφέρει σε πολλά από τα γούρια, για παράδειγμα που βγάζουν κάθε χρόνο τα μεγάλα κοσμηματοπωλεία στην Αθήνα. Κι αυτά κυκλοφορούν σε μικρό τιράζ και στοιχίζουν ανάλογα με την αρπαχτή που θέλει να κάνει ο κοσμηματοπώλης. Βάλτε στη θέση του κοσμηματοπώλη τα διάφορα μικρά νησιά του Ειρηνικού και άλλες μικρές χώρες με μηδενικά άλλα εισοδήματα και έχετε το πλήθος των ασημένιων αναμνηστικών που κατακλύζουν τον κόσμο τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και υπάρχουν κάποιοι που τα συλλέγουν, όπως άλλοι συλλέγουν πορσελάνες, κοσμήματα, πίνακες, σπιρτόκουτα και άλλα πολλά. Το θέμα είναι: είναι νομίσματα; κάνουν κλίκ στο κεφάλι ενός συλλέκτη νομισμάτων; Νομίζω πως όχι..............
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 12:58:15 πμ »

Ακουσα, οτι ειναι χτυπημένα, στο νομ/πείο των ζωνιανών .. ;)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 11:02:09 πμ »

Ακουσα, οτι ειναι χτυπημένα, στο νομ/πείο των ζωνιανών .. ;)

ΚΑΛΟ! ΕΞΑΛΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΒΗ.........
Καταγράφηκε

Άγρυπνος

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 57
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 01:32:49 μμ »

Κυριοι να μου επιτρεψετε να σας κανω παρατηρηση.Αγρυπνε εχω την εντυπωση οτι εισαι αρχαριος σε αυτο που λεω εγω νομισματολογια.Οι γνωσεις σας για το παγκοσμιο νομισμα θα πρεπει να βελτιωθουν.Το συγκεκριμενο νομισμα ειναι το πρωτο της ουγγατης σειρας που βγαζει το κρατος Μπενιν.Ειναι εξισου δημοφιλη,αν οχι δημοφιλεστερα ,οπως αυτα της Ρουαντα.Εχει βγει μονο σε 999 τεμαχια και ειναι πιστοποιημενο.Δεν καταλαβαινω γιατι υποτιματε κστι που δεν σας απασχολει.Το ιδιο θεωρω κ εγω τις κουκουβαγιες τους καποδιστριες η κατι πιστοποιημενα κατοχικαχαρτονομισματα που τα πουλουν χιλιαδες ευρω σε πληστιριασμους.Κρατω την σποψη μου για τον εαυτο μου.
Εγω προσωπικα εχω ενα νομισμα ασημενιο του Μπενιν πολυ ομορφο.Βγαζουν ομορφα ασημενια νομισματα της ουγγιας με πολυ φανατικους συλλεκτες ανα τον κοσμο.Η τιμη του συγκεριμενου νομισματος ειναι πολυ λογικη.Αν ειχα μπει στη διαδικασια να μαζευω αυτα τα νομισματα η επρεπε να συμπληρωσω το κενο που θα ειχε η σειρα του Μπενιν,θα το αγοραζα χωρις δευτερη σκεψη.Τονιζω οτι ο αυλλεκτισμος δεν ειναι μονοκαλλιεργεια.Εχετε αποψη για τα ελληνικα,υστερειτε σε γνωσεις για το παγκοσμιο νομισμα.Φιλικα,ελπιζω να μην παρεξηγηθω
Το θέμα μου φάνηκε περίεργο
Θα προτιμούσα να πάρω 2  τέτοια https://www.ebay.com/itm/Gargoyles-Grotesques-DECAY-1oz-Silver-Coin-Antique-Finish-1000-Francs-Chad-2017/292305115160?hash=item440ebe1818:g:1XYAAOSwR2RZ7ygJ
Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 02:09:28 μμ »

Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Τι άλλο θα δούμε
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2018, 04:08:25 μμ »

...και που λέτε, πεθαίνει ένας χασισοπότης και παρουσιάζεται στον άγιο Πέτρο.

Τι θέλεις, κόλαση ή παράδεισο τον ρωτά ο άγιος.

Που να ξέρω; του απαντά ο χασισοπότης. Εάν ήξερα, θα σούλεγα.

Μπορείς να δεις από την πόρτα του απαντά ο άγιος.

Πάει λοιπόν ο τύπος και κοιτά από την πόρτα. Βλέπει στον παράδεισο, συννεφάκια και κόσμο να ψέλνει. Ηρεμία παντού. Κοιτά και στη κόλαση και τι να δεί. Φυτείες τεράστιες με χασίσι.

Ρωτάει τον άγιο εάν έβλεπε σωστά και φυσικά ο άγιος του επιβεβαίωσε ότι έβλεπε σωστά. Δεν ίσχυαν αυτά που έλεγαν για την κόλαση.

Στην κόλαση θέλω να πάω του λέει.

Μπαίνει λοιπόν, τραβάει στη φυτεία κατευθείαν και μαζεύει όλη τη φούντα που μπορούσε να μαζέψει. "Στρίβει" ένα λοιπόν και είναι σχεδόν έτοιμος.
Βλέπει ένα περαστικό και του ζητάει τη φωτιά του.

Του λέει ο άλλος.... μα καλά δεν σου είπαν ότι αυτά που λέγανε για την κόλαση δεν ισχύουν; Φωτιά ούτε για δείγμα!


Ηθικό Δίδαγμα: Περί ορέξεως....
+1
Καταγράφηκε