Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018  (Αναγνώστηκε 11072 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:58:09 μμ »

Με το ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΔΕΛΤΊΟ Νο 17/2017 η ΤτΕ ανακοίνωσε το Νομισματικό Πρόγραμμα για το 2018.
Προγραμματίζεται η έκδοση των ακόλουθων νομισματικών προϊόντων:

Ι) ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
  α. ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΚΕΡΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2€ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ - 75ΧΡΟΝΙΑ ΜΝΗΜΗΣ» (έως 748.000 τεμάχια)
  β. ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΚΕΡΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2€ ΜΕ ΘΕΜΑ: «70 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ» (έως
     748.000 τεμάχια).

ΙI) ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ
    α. ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (GOLD) ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ 200€ ΜΕ ΘΕΜΑ:
       «ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ – ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ - ΗΡΟΔΟΤΟΣ» (έως 1.000 τεμάχια)
    β. ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (MINI  GOLD  PLUS)  ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ   ΑΞΙΑΣ   100€   ΜΕ ΘΕΜΑ:
       «ΕΛΛΗΝΙΚΗ   ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ - ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ  -  ΑΠΟΛΛΩΝ» (έως 1.200τεμάχια)
    γ. ΧΡΥΣΟ   ΝΟΜΙΣΜΑ   (MINI  GOLD)   ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ   ΑΞΙΑΣ   50€   ΜΕ   ΘΕΜΑ:
       «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ – Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ ΣΤΟ ΣΟΥΝΙΟ»  (έως1.500 τεμάχια)
    δ. ΑΡΓΥΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (SILVER) ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ  ΑΞΙΑΣ  €10  ΜΕ ΘΕΜΑ:
       «EUROPASTAR 2018 – ΜΠΑΡΟΚ & ΡΟΚΟΚΟ» (έως 5.000 τεμάχια)
    ε. ΑΡΓΥΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (SILVER) ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ  ΑΞΙΑΣ  10€  ΜΕ  ΘΕΜΑ:
       «ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ  ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ  -  ΛΥΡΙΚΟΙ   ΠΟΙΗΤΕΣ  -  ΠΙΝΔΑΡΟΣ» (έως   2.000τεμάχια)
   στ. ΑΡΓΥΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (SILVER) ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ 10€ ΜΕ ΘΕΜΑ:
        «ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ – ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ - ΗΡΟΔΟΤΟΣ» (έως 2.000 τεμάχια)
     ζ. ΑΡΓΥΡΟ  ΝΟΜΙΣΜΑ (MINI  SILVER) ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ  ΑΞΙΑΣ  6€  ΜΕ   ΘΕΜΑ:
        «100ΧΡΟΝΙΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ  ΕΤΑΙΡΕΙΑ – ΕΤΟΣ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ»  (έως1.500 τεμάχια)

III) ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ
     α. ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΑ ΟΚΤΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΕΥΡΩ ΚΟΠΗΣ 2018 ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΡΙΠΤΥΧΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ BLISTER ΜΕ ΘΕΜΑ:
        «ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ – ΡΟΔΟΣ» (έως 15.000τεμάχια)
     β. ΣΕΙΡΑ  ΜΕ ΤΑ ΔΕΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΕΥΡΩ  (PROOF  COIN  SET)  ΚΟΠΗΣ 2018 ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΣΕΤΙΝΑΣ (έως 2.000 τεμάχια)
     γ. ΣΕΙΡΑ ΕΞΙ ΑΡΓΥΡΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΗΣ ΚΟΠΗΣ, ΕΤΟΥΣ 2018, ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ  ΑΞΙΑΣ 6€ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ, ΜΕ ΘΕΜΑ
       «ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ», ΣΕ ΞΥΛΙΝΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ (έως 1.500 τεμάχια)

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 02:15:22 μμ »

Από μια γρήγορη ματιά, σημειώνω τα παρακάτω.
α. Η σειρά mini gold Πολιτιστική κληρονομιά συνεχίζεται ακάθεκτη. (απάντηση στην απορία του Δημήτρη -digo- αν το φετινό θα  ήταν το τελευταίο).
β. Στο Πρόγραμμα EUROPASTAR συνεχίζουμε να συμμετέχουμε.
γ. Στην κασετίνα proof συμπεριλαμβάνονται και τα δύο αναμνηστικά του έτους. Να δούμε σε ποια τιμή θα εκδοθεί.
δ. Νέο προϊόν τα 6 αργυρά ονομαστικής αξίας 6€ σε ξύλινη θήκη. (Ανοιξε η όρεξη).
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 04:29:12 μμ »

Πάντως τα δίευρα proof που κυκλοφόρησαν μονά τους είχαν μεγάλη επιτυχία δεν καταλαβαίνω γιατί να τα βάλουν πάλι στην κασετίνα, και τα έξι 6 ευρό και αυτά υπερβολή . Σιγά σιγά θα λιγοστέψουν όσοι προσπαθούν να έχουν όλοι την σειρά.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 05:23:37 μμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται. Και με μια δεύτερη ματιά, βλέπω πως δεν υπάρχουν coin cards για τα δίευρα, ούτε και νόμισμα των 5€.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 07:21:42 μμ »

Νομίζω θα βγάλουν τα διευρα σε coincards ,  θα σταματήσουν στις 748.000 τις δύο χιλιάδες θα τις κάνουν coincards. Πάντως για να μην γκρινιάζουμε μόνο βγάλανε πρόγραμμα από τώρα.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 07:37:29 μμ »

ΑΘΑΝΑΣΙΕ ΕΓΩ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΥΣ 6 ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΤΑ 6ΕΥΡΑ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΘΑ ΣΤΗΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 6.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ........
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 08:53:12 μμ »

Καλή χρονιά, κύριοι!

Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε τα στοιχήματα για τους οικονομολόγους.

Ξενοφών(τας) Ζολώτας... μάλλον ευκολάκι.
Γεράσιμος Αρσένης στοιχηματίζω πώς ναι.
Ανδρέας Παπανδρέου, Γιώργος Αλογοσκούφης και Γιάνης (Βαρουφάκης) στοιχηματίζω πώς όχι, αν και ο τελευταίος θα πούλαγε πολύ... :-)
(Παναγιώτης Λαφαζάνης και... Ραχήλ Μακρή, μάλλον, δεν θεωρούνται και πολύ οικονομολόγοι...)



Υποθέτω ότι το συ*κεκριμένο θα είναι σαν τις κασετίνες της Ολυμπιάδας και δεν θα χρειαστεί να πάει πρωί-πρωί όποιος ενδιαφέρεται. Μόνο που τα νομίσματα (λογικά) δεν θα είναι της ουγγιάς...



Να ρίξω και μια κακία να βρίσκεται (sic). Κι εδώ μέσα έχουμε κάτι... διαπρεπείς οικονομολόγους...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 09:27:46 μμ »

Από μια γρήγορη ματιά, σημειώνω τα παρακάτω.
α. Η σειρά mini gold Πολιτιστική κληρονομιά συνεχίζεται ακάθεκτη. (απάντηση στην απορία του Δημήτρη -digo- αν το φετινό θα  ήταν το τελευταίο).
β. Στο Πρόγραμμα EUROPASTAR συνεχίζουμε να συμμετέχουμε.
γ. Στην κασετίνα proof συμπεριλαμβάνονται και τα δύο αναμνηστικά του έτους. Να δούμε σε ποια τιμή θα εκδοθεί.
δ. Νέο προϊόν τα 6 αργυρά ονομαστικής αξίας 6€ σε ξύλινη θήκη. (Ανοιξε η όρεξη).


Θαναση σ'ευχαριστω πολύ για την απαντηση στην απορια μου, και μπραβο για την καλη σου μνημη. Σιγουρα τα mini gold τους αφηνουν λεφτα, λογω σχετικα χαμηλης τιμης αγορας και υψηλου κερδους , οποτε οσοι αποφασισαμε να τα αγοράζουμε, θα συνεχισουμε να το κανουμε. :) Για μενα αλλωστε, είναι το μονο ετησιο αναμνηστικο που παιρνω, μαζι με τα 2 coincards (2 euros) και τo ετησιo blister που θεωρητικα στο μελλον θαναι δυσεύρετα, μιας και οι περισσοτερες αξιες δεν κόβονται πια για ευρεια καταναλωση σε ετησια βαση και αρα πολλα νομισματα βρίσκονται μονον στα μπλιστερ.

Η επιστροφή των προυφ διευρων στην κασετινα προυφ δεν με εκπλησσει. Θεωρητικα, η κασετινα διατίθεται σε πολύ καλη τιμη, όμως τα διευρα που περιεχουν παυουν να είναι εμπορεύσιμα σαν μοναδες και φανταζομαι ότι η ΤΤΕ περιμενει να δει αυξηση στους αριθμούς πωλησης των προυφ σειρων.Αν και δεν την αγοραζω,γιατι δεν είμαι φαν των ευρω, και τα λιγα που παιρνω είναι ναχαμε να λεγαμε, την θεωρω καλη αγορα κι ακομη πιο καλο δωρο, δειχνει ακριβοτερη απ'οσο κανει.  8)
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:37:50 πμ »

Νομίζω θα βγάλουν τα διευρα σε coincards ,  θα σταματήσουν στις 748.000 τις δύο χιλιάδες θα τις κάνουν coincards. Πάντως για να μην γκρινιάζουμε μόνο βγάλανε πρόγραμμα από τώρα.
Στέργιο, αν προσέξεις θα δεις ότι υπάρχουν και 2.000 αναμνηστικά στις κασετίνες. Αρα τα 2.000 τεμάχια θα είναι proof.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:42:09 πμ »

ΑΘΑΝΑΣΙΕ ΕΓΩ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΥΣ 6 ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΤΑ 6ΕΥΡΑ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΘΑ ΣΤΗΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 6.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ........
Παναγιώτη, το 6 το πρωί, τελείωσε για μένα. Πηγαίνω κάθε φορά, λίγο πριν ανοίξει η ΤτΕ. Και αναμνηστικά υπάρχουν για όλους. Το θέμα, όντως, είναι ποια πρόσωπα θα μπουν.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:19:37 πμ »

Από το ΓΛΚ, με το υπ'αριθμ. 1/2018 ενημερωτικό Δελτίο, ανακοινώθηκε ότι το ασημένιο νόμισμα των 10€ με θέμα: «EUROPA STAR 2018 - ΜΠΑΡΟΚ  &   ΡΟΚΟΚΟ» θα παρουσιαστεί στην Παγκόσμια Νομισματική Εκθεση του Βερολίνου από 2 - 4/2/2018  και θα αποτυπώνεται το πορτρέτο  του Αδαμάντιου  Κοραή, ως η εμβληματικότερη μορφή του Νεοελληνικού Διαφωτισμού,  περιβαλλόμενου  από διακοσμητικά  μοτίβα μπαρόκ-ροκοκό, εμπνευσμένα από τέμπλα εκκλησιών στα Επτάνησα. Η τιμή του θα είναι, όπως και πέρυσι στα 48€ πλέον ΦΠΑ 24%, ήτοι 60€.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2018, 11:32:06 μμ »

Και σήμερα από την αντιπροσωπεία της ΤτΕ στην Παγκόσμια Νομισματική Εκθεση παρουσιάστηκαν τα 2 αναμνηστικά 2€ για το 2018.
α. 75 χρόνια από τον θάνατο του Κωστή Παλαμά
β. 70η επέτειος της Ένωσης των Δωδεκανήσων με την Ελλάδα
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 02:20:28 μμ »

Με το υπ' αριθμόν 2/2018 ενημερωτικό δελτίο το ΓΛΚ ανακοινώνει ότι εξουσιοδοτεί την Τράπεζα της Ελλάδος (ΤτΕ) να διαθέσει στο κοινό αργυρά συλλεκτικά νομίσματα, ονομαστικής αξίας €10, με θέμα : «EUROPASTAR 2018 - ΜΠΑΡΟΚ & ΡΟΚΟΚΟ». Στα νομίσματα απεικονίζεται ο Αδαμάντιος Κοραής. Ως ημερομηνία έναρξης διάθεσης ορίζεται η  12/3/2018. Ως τιμή πώλησης  έκαστου νομίσματος  ορίζεται το ποσό των  48,39€, πλέον Φ.Π.Α. Δηλαδή όπως και πέρυσι τα 60€. Ανώτατο όριο κοπής της έκδοσης είναι τα πέντε χιλιάδες τεμάχια (5.000)
Για τους ιδιώτες συλλέκτες, όμως, στην πρώτη φάση (12.03.18 έως 26.03.18) θα διατεθούν μόνο 750 τεμάχια με όριο ένα ανά συλλέκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2018, 09:32:46 μμ από athas »
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2018, 06:48:08 μμ »

ΑΘΑΝΑΣΙΕ ΕΓΩ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΥΣ 6 ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΤΑ 6ΕΥΡΑ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΘΑ ΣΤΗΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 6.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ........
Παναγιώτη, αργώ αλλά δε λησμονώ. Εχοντας μπροστά μου το Νομισματικό  Πρόγραμμα του 2018 αναφέρω τους 6 οικονομολόγους.
1. Αγγελος Αγγελόπουλος
2. Ανδρέας Ανδρεάδης
3.Ξενοφών Ζολώτας
4.Κυριάκος Βαρβαρέσος
5. Γιάγκος Πεσματζόγλου και
6. Σάκης ( δεν φαίνεται καθαρά το επώνυμο στη φωτογραφία του νομίσματος)
Η σειρά είναι τυχαία.
Διάμετρος 30 χιλ. βάρος 10 γρ.  ποσότητα 1.500 τεμάχια. Αργυρος 92,5%. Καλλιτέχνης Γ. Σταματόπουλος, ποιότητα proof.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2018, 11:07:39 μμ από athas »
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Νομισματικό Πρόγραμμα 2018
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2018, 11:03:19 μμ »

Eγώ θέλω να δώ τον Βέγγο, σε νόμισμα....Σε τι τιράζ πρέπει να κοπεί, για να φτάσει ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό