Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Νέο χαρτονόμισμα στην Αγγλία  (Αναγνώστηκε 645 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Νέο χαρτονόμισμα στην Αγγλία
« στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:02:06 μμ »

Η Τράπεζα της Αγγλίας θα κυκλοφορήσει επισήμως στις 14 Σεπτεμβρίου 2017 το νέο πλαστικό χαρτονόμισμα των 10 λιρών.
Το παρουσίασε στις 19/07/2017 και εικονίζει τη συγγραφέα Τζέιν Όστεν. Πέρυσι είχε κυκλοφορήσει το χαρτονόμισμα των 5 λιρών, φτιαγμένο επίσης από πολυμερές, ένα υλικό που σύμφωνα με την κεντρική τράπεζα είναι πιο ανθεκτικό και παραχαράσσεται δυσκολότερα από τα κλασικά χαρτονομίσματα. Το παλαιό χαρτονόμισμα των 10 λιρών, που εικόνιζε τον Κάρολο Δαρβίνο, θα καταργηθεί κατά το πρώτο εξάμηνο του 2018.
Η προσωπογραφία της Όστεν συνοδεύεται από τη φράση "Μετά απ' όλ' αυτά, δηλώνω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από το διάβασμα".
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Νέο χαρτονόμισμα στην Αγγλία
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:06:29 μμ »

Η Τράπεζα της Αγγλίας προσπαθεί να βρει μια εναλλακτική μέθοδο παραγωγής για να τυπώσει το χαρτονόμισμα των 20 λιρών που θα κυκλοφορήσει το 2020.
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Νέο χαρτονόμισμα στην Αγγλία
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2017, 02:29:14 μμ »

Ενδιαφεροντα ολ"αυτα Θαναςη, νασαι καλα.

Προσωπικά δεν εχω πειστεί καθολου με τα πολυμερικά. Πολλα απο τα νεα πολυμερικά πεντολιρα που κυκλοφόρησαν πριν κάποιους μήνες,(?) τουλαχιςτον οςα μου έπεσαν και οςα ειδα στο τελευταίο μου ταξίδι στο Λονδινο, εχουν παλιώσει με πολυ άσχημο τροπο. Τα μόνα καλα που ειδα, ειναι οτι δεν μαζεύουν τόση μπίχλα όση τα χάρτινα, κι οτι σκίζονται πολυ δύσκολα αλλα η γενικότερη εμφάνιση με απογοήτευσε.

Νομίζω οτι καλα κάνει και η Ευρώπη αλλα και η Αμερική που συνεχίζουν τα χάρτινα, ενσωματώνοντας κάποιες anti counterfeit τεχνολογίες απο τα πολυμερικά. Αυστηρά ακυκλοφορητα βέβαια, δείχνουν όμορφα σε συλλογη.
Καταγράφηκε