Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....  (Αναγνώστηκε 2121 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:15:26 πμ »

Απλά να σας πω οτι στην Αγγλία (πχ) ο νόμος προβλέπει σε πωλήσεις απο απόσταση όπως οι ιντερνετικές (distant sales act) o πωλητής είναι υποχρεωμένος να αποδέχεται επιστροφές ανευ όρων (για οποιοδήποτε λόγο ακόμα και αλλαγή γνώμης που δεν έχει να κάνει με την ποιότητα ή γενικά το προιόν) σε διάστημα μάλιστα μέχρι 14 ημέρες απο την παράδοση. Οι περισσότερες χώρες έχουν ανάλογους νόμους και το eBay αυτό ακριβώς εφαρμόζει όπως σωστά παρατηρεί και ο Δημήτρης (digo).
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:17:25 πμ »

Και στην Ελλάδα υπάρχει αυτός ο νόμος, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι βλακώδης και κακός νόμος. Και το λέω αυτό σαν αγοραστής και όχι σαν πωλητής. Είναι άδικος και καταστροφικός για τους πωλητές/εμπόρους. Η αγορά δεν πρέπει να έχει τέτοιους νόμους. Καταλαβαίνω την προσπάθεια προστασίας του αγοραστή, αλλά αυτό είναι υπερβολή, καταστροφική για την αγορά. Πρέπει να υπάρχουν όρια λογικά, όπως πρέπει να υπάρχει και ανάλογη προστασία των εμπόρων/πωλητών από τους κακούς αγοραστές/πελάτες. Διαφορετικά το εμπόριο θα διαλυθεί και αυτό είναι η καρδιά της οικονομίας.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:21:53 πμ »

Όταν περνάει σύνορα ένα αντικείμενο είναι πρόβλημα.  Στέλνεις π.χ. Αμερική συστημένο χωρίς να κάνεις εξαγωγή-διασάφηση κλπ.  Σου το επιστρέφει ο Αμερικάνος και στην επιστροφή το πιάνει το Ελληνικό τελωνείο!!  Πληρώνεις ΦΠΑ, έξοδα κλπ.  Για το δικό μας αντικείμενο είναι πρόβλημα.

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2017, 04:27:33 μμ »

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με τις παρακάτω ερωτήσεις..?

1. Εάν του κάνω refund όλο το ποσό μέσω paypal, ΧΩΡΙΣ να έχει ανοίξει ακόμα case στο eBay, μπορεί να μου ΞΑΝΑ-Ζητήσει τα λεφτά μετά, ανοίγοντας case? Αποδεικνύεται εύκολα στο eBay ότι θα του τα έχω ήδη στείλει..?

2. Εάν περιμένω να μου ανοίξει case στο eBay και ζητάει επιστροφή, κι εγώ του την δώσω (εντός των ορίων που θέτει το eBay) θα έχει αυτό καμιά αρνητική επίπτωση στον λογαριασμό μου..?

3. Εάν του κάνω επιστροφή σε οποιαδήποτε περίπτωση, πρέπει να του στείλω ακριβώς το ποσό που πλήρωσε ή πρέπει να προσθέσω/αφαιρέσω κάτι..? Χρεώνει το paypal  ή το eBay ξανά fees..? Πρέπει να υπολογίσω και αυτά στην επιστροφή για να λάβει αυτός πίσω το πλήρες ποσό που έδωσε..?
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:10:31 μμ »

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με τις παρακάτω ερωτήσεις..?

1. Εάν του κάνω refund όλο το ποσό μέσω paypal, ΧΩΡΙΣ να έχει ανοίξει ακόμα case στο eBay, μπορεί να μου ΞΑΝΑ-Ζητήσει τα λεφτά μετά, ανοίγοντας case? Αποδεικνύεται εύκολα στο eBay ότι θα του τα έχω ήδη στείλει..?

2. Εάν περιμένω να μου ανοίξει case στο eBay και ζητάει επιστροφή, κι εγώ του την δώσω (εντός των ορίων που θέτει το eBay) θα έχει αυτό καμιά αρνητική επίπτωση στον λογαριασμό μου..?

3. Εάν του κάνω επιστροφή σε οποιαδήποτε περίπτωση, πρέπει να του στείλω ακριβώς το ποσό που πλήρωσε ή πρέπει να προσθέσω/αφαιρέσω κάτι..? Χρεώνει το paypal  ή το eBay ξανά fees..? Πρέπει να υπολογίσω και αυτά στην επιστροφή για να λάβει αυτός πίσω το πλήρες ποσό που έδωσε..?

1) Αν θυμαμαι καλα απο την σελιδα χρηστη του paypal, υπαρχει κουμπακι για refund, οποτε μπορει να γινει σχεδον αυτοματοποιημενα. Ασφαλως και θα φαινεται. Αλλα επειδη παει λιγος καιρος που εκανα κατι τετοιο, ας περιμενουμε και μια δευτερη γνωμη.

3) Αν ισχυει αυτο που εγραψα πανω, το κουμπακι refund κανει επιστροφη αυτο που πρεπει.

2) Σιγουρα το να συσσωρευει καποιος cases, αρχιζει να δημιουργει απο ενα σημειο και επειτα προβληματα στον λογαριασμο του. Τωρα αν μιλαμε μονο για ενα, δεν το νομιζω. Το τι feedback θα δωσει αυτος, ειναι το τι θα κρινει απο μονος του, ασχετα εαν μεσω του case βρεθει ριγμενος ή κερδισμενος. Και παλι για ενα, το οποιο μαλιστα θα εχει και απαντηση πωλητη, δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα. Το θεμα ειναι οταν συσσωρευονται.

4) Γραπτη? Εγω αν και εκανα γραπτο αιτημα απλα με πηρανε τηλεφωνακι μου ειπαν το αντικειμενο σας τελικα ειχα παραδοθει και τελος. Βεβαια εγω το εμαθα πριν απ' αυτους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:39:04 μμ »

Ευχαριστώ πολύ corvus για τις απαντήσεις.

Αν και κάποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι ενδιαφέρον σχετικά με αυτά, ευχαρίστως να τον ακούσουμε (διαβάσουμε μάλλον).
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 28, 2017, 12:24:09 πμ »

Σήμερα ο αμερικανοκινέζος έκανε αίτημα για refund λόγω μη παραλαβής του φακέλου και αμέσως του έκανα επιστροφή όλο το ποσό, με συνημμένο μήνυμα ότι Εάν το παραλάβει αργότερα να με ειδοποιήσει για να επαναλάβουμε την πληρωμή.

Πιστεύετε ότι με καλύπτει αυτό εάν αργότερα βρεθεί το φάκελο και αποδειχθεί ότι του το παρέδωσαν, ώστε να απαιτήσω μέσω eBay να μου ξαναβάλει τα χρήματα..?

(ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει από την USPS και τα ΕΛΤΑ για το τι έγινε ο συστημένος φάκελος και που βρίσκεται τώρα...)
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 19, 2017, 02:00:44 μμ »

Επανέρχομαι στο θέμα θέλοντας να ολοκληρωθεί η ενημέρωση της υπόθεσης αυτής, διότι θεωρώ ότι είναι σημαντική σαν πληροφορία για όσους δραστηριοποιούνται στο ebay σαν πωλητές και είναι πιθανόν να αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο, οπότε θέλω να ξέρουν τι γίνεται και τι ισχύει.

Σήμερα το πρωί μου ήρθε συστημένη επίσημη γραπτή απάντηση από USPS και ΕΛΤΑ που έγραφε ότι το φάκελο βρέθηκε και τελικά παραδόθηκε στον αγοραστή πριν μία εβδομάδα (!!!) δηλαδή στις 12 Απριλίου 2017.

Αμέσως μπήκα στο σάιτ της USPS και πράγματι είδα καταγεγραμμένη την παράδοση.
Επικοινώνησα άμμεσα με τον αγοραστή (ο οποίος έκανε την πάπια 7 μέρες τώρα...) και του τα είπα αναλυτικά, ζητώντας να μου στείλει τα χρήματα πίσω στο paypal. Ταυτόχρονα ενημέρωσα το ebay για την εξέλιξη του θέματος και τους ρώτησα τι κάνουμε τώρα... Η απάντηση που πήρα ήταν ότι είναι *Χ/τους...! :

"...Upon reviewing your case, I see that the case is already close because you voluntarily refunded the buyer on March 27, 2017 and now tracking shows that the item was delivered to the buyer on April 12, 2017. We can not grant your appeal on this because it was delivered to the buyer after the case was close. lease understand that we have Rules and Policies that need to be followed. As sellers are responsible for ensuring that the item is delivered on time or within the estimated delivery date, we're unable to find the case in your favor. With this in mind, we've closed the case and have issued the buyer a full refund of on your behalf. We cannot grant you appeal in this matter...."

Ετσι λοιπόν τώρα επαφίεμαι στην καλοσύνη (...) του Αμερικανοκινέζου μήπως και φιλοτιμηθεί να μου δώσει τα χρήματα πίσω, διαφορετικά θα έχω χάσει και το νόμισμα και τα λεφτά και τα μεταφορικά... Με δεδομένο όμως ότι για μία εβδομάδα έκανε την πάπια, μάλλον δεν έχω και πολλές πιθανότητες...

Αυτά με το κωλοeBay και την κωλοπολιτική του απέναντι στους πωλητές.
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:01:18 μμ »

Απο δω και περα οχι βιαστικες κινησεις. Ανοιξε case? Θελει απαντηση σε 30 μερες? Σε 29 μερες θα εχει απαντηση. Να προλαβουν να γινουν τα παραλληλα πραγματα που περιμενουμε απο τα ταχυδρομεια.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ebay και paypal πλεον δεν ειναι ιδια εταιρια. Δεν το θυμαμαι, γερναω.

ΟΠΟΤΕ, Αν απαντησε το ebay ετσι, οκ καλως (ΚΑΚΩΣ βεβαια, και να πεθανουν αυτοι στο ebay που το ειπανε αυτο) παμε και στο paypal, ασχετα απο το case του ebay. Κυριοι, αργουσε το item, εκανα refund, αλλα να, οριστε το tracking number πως εφτασε. Παρακαλω cancel the refund. Το paypal ειναι στην τελικη "η τραπεζα", οχι το ebay  ;)

Αν και απο εκει δεν γινεται τιποτα, τοτε οντως ελπιζουμε ο αγοραστης να ειναι τιμιος και να επιστρεψει τα χρηματα. Αν δεν τα επιστρεψει, κοκκινο feedback σε αυτον! Κλεφτης και απατεωνας! Αρχιληστης και λωποδυτης!

Και φευγεις ζημιωμενος μεν οικονομικα αλλα με ψηλα το κεφαλι ηθικα και καθαρο ιστορικο πωλητη.

Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:17:12 πμ »

Έχεις δικαίωμα να κάνεις Appeal εντός 10-30 ημερών από τη στιγμή που θα κλείσει η υπόθεση.
Θα πας εκεί που άνοιξε case ο 'φιλαράκος' ή όπου μπορείς, και θα κάνεις Appeal Case.

eBay : https://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?topicName=Appealing+the+decision+on+a+case&query=1484
Paypal : https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/Can-I-appeal-PayPal%E2%80%99s-decision-on-my-claim-FAQ2050
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

fillios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 207
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 21, 2017, 02:54:52 μμ »

Εκει που εκανες αιτηση αναζητησης θα ξαναπας και θα ζητησεις και την υπογραφη του φωτοτυπημενη, στη περιπτωση που σου πουν οτι παραδοθηκε τελικα για να μη καθυστερας και θα τον ενημερωσεις το κινεζο οτι ζητησες υπογραφη για να μαζευτει σε περιπτωση που το παει για γαργαρα.
Θα παρεις απαντηση απο τα ελτα κανονικα, εστω και αργα και αν τελικα εχει χαθει θα λαβεις αποζημειωση 35-40 ευρω.
Δεν διαβασα ολα τα ποστ, αλλα στη κινα μπορεις να στελνεις ασφαλισμενο για ποσα ανω των 40 ευρω που σε αποζημειωνει ετσι κι αλλιως το ελτα.

Eπισης, δε χρειαζεται να εχεις υπολοιπο στο παυπαλ για να παρει τα λεφτα του, ας ανοιξει case και του τα δινει το εβαυ ή το παυπαλ. Απλα παει ο λογαριασμος σου μειον -κοκκινος- και δε μπορεις να κανεις καποια αγορα αν δε τοον καλυψεις στο ποσον που λειπει.
Αν εχεις πληρωθει κατω απο 35 ευρω, γραψτονε στα τετοια σου μιας και θα βγεις κερδισμενος στο τελος απο τα ελτα, εστω και ετεροχρονισμενα,
Καταγράφηκε