Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....  (Αναγνώστηκε 2120 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« στις: Μάρτιος 22, 2017, 01:18:23 μμ »

Κινέζος από Καλιφόρνια (USA) αγοράζει Ελληνική ποικιλία (!) και πληρώνει κανονικά με paypal.
Ο φάκελος με το νόμισμα φεύγει κανονικά στις 10/2 (συστημένο) και φθάνει Ν.Υόρκη μετά από 9 μέρες (19/2).
Από εκείνη τη στιγμή δεν παρουσιάζει εξέλιξη το Tracking Information - έχει σταματήσει στο WESTERN NASSAU, NY.
Ο κινέζος πριν μερικές μέρες αρχίζει να ζητάει εξηγήσεις και του λέω ότι θα πάω στα ΕΛΤΑ να μάθω.
Κάνω γραπτή αίτηση αναζήτησης και μου λένε ότι χρειάζεται ~1 μήνας για να έχουμε απάντηση από τη USPS.
Ενημερώνω τον κινέζο και του ζητάω να περιμένει.
Περνάνε μερικές ημέρες και μου ζητάει τα λεφτά πίσω.
Του λέω ότι δεν έχω το ποσό διαθέσιμο στο paypal και ότι λόγω capital control δεν μπορώ να μεταφέρω χρήματα από το λογαριασμό μου στο paypal, άρα πρέπει να περιμένει μέχρι να βρω λύση.
Μου βάζει διορία μέχρι τις 28/3, διαφορετικά θα ανοίξει αίτημα στο Ebay/paypal.

Η υπόθεση γενικώς μου βρωμάει...

Ποια είναι η γνώμη σας..?
Τι είναι πιο σωστό να κάνω..?
Πως αντιμετωπίζω το θέμα επιστροφής των χρημάτων, ή την πιθανότητα να του πάει το νόμισμα αργότερα, ή το ενδεχόμενο όλα αυτά να είναι μούσι, κλπ..?

(στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι τα συστημένα από εδώ προς USA δεν τα αναγνωρίζει η USPS και πολλές φορές δεν ολοκληρώνεται η παρακολούθησή τους στο σύστημα -ενώ προχωράει κανονικά μέχρι την παράδοση- παρ' ότι έχουν Tracking number. Αλλες φορές λέει μπορείς και το βλέπεις, άλλες φορές όχι).

Πείτε μου γνώμες γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου με αυτό το θέμα...  :-X  :-\  :-[
Μπορεί να φάω κόκκινη χωρίς να φταίω, ή μπορεί να χάσω και τα χρήματα της επιστροφής και το νόμισμα.
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2017, 05:20:42 μμ »

Επειδη τα χω περασει, Με ΕΛΤΑ και ερευνα κλπ σπανια βγαινει ακρη. Καταρχην δεν εγγυαται κανεις πως θα υπαρχει απαντηση πανω στον μηνα. Δευτερον η απαντηση ειναι τηλεφωνικη παρα το οτι το αιτημα γινεται γραπτως  :) Τριτον τα ΕΛΤΑ δεν ενδιαφερονται για τα deadline ιδιωτων προς το ebay. Στην περιπτωση μου το ελυσα πολυ πριν τα ΕΛΤΑ κανουν κατι οποτε δεν ξερω ποσο καιρο παιρνει να γινει η απαντηση επισημη με βουλοκερι ωστε να την δεχτει το ebay case. Αλλο να χεις χαρτι των ΕΛΤΑ, αλλο να σε παρει η Κυρα Μαρια απο τα ΕΛΤΑ να σου πει "οι Αμερικανοι λενε το δωσανε". Αντε να σε πιστεψει το ebay.

Google is your friend: Πρωτα κοιταμε που ακριβως στη γη θελουμε να παει. Μετα κοιταμε σε ποιο Αμερικανικο usps γραφειο εχει ακριβως φτασει.

Μετα παιρνουμε τηλεφωνο με tracking number διαθεσιμο, ψαχνουμε εναν καλο Αμερικανο υπαλληλο να μας εξυπηρετησει και κυνηγαμε το θεμα ζεστα. Ειτε πρεπει να γινει συνεννοηση με το τοπικο usps του πελατη, ή με το αντιστοιχο κεντρο διανομης (WESTERN NASSAU, NY. αυτο τι απ τα 2 ειναι?).

Αν μεν το δωσανε, ζητας να γινει στο συστημα καταχωρηση και ολα κομπλε. Αν ο πελατης λεει ψεμματα η καταχωρηση τα λυνει ολα.
Αν το χασανε, τοτε γινεται αιτηση για αποζημιωση ασφαλισμενου αντικειμενου προς τα ΕΛΤΑ. Δινουν καπου 30 ευρω. (ΠΟΤΕ δεν στελνουμε αντικειμενα πανω απο 30 ευρω αν δεν ασφαλιζεται η μεταφορα απο τα ΕΛΤΑ ---- Δασκαλε που διδασκες θα μου πεις τωρα  :P )
Αν πουνε δωσμας λιγο χρονο να το κοιταξουμε, τους δινεις λιγο χρονο.

Αν ο πελατης θελει να κλεισει η υποθεση γρηγορα, προβλημα του. Ασφαλως να υπαρχει διαρκης ενημερωση για τα βηματα που κανεις, και status update πολυ συχνα. Αυτο εφοσον μιλαμε για φυσιολογικο ανθρωπο θα εκτιμηθει. Αν θελει να ανοιξει case στο ebay, ας ανοιξει. Στο ebay case θα εξηγησεις τις κινησεις που εκανες, και θα περιμενεις να δεις πώς θα παει η δουλεια απο εκει και περα. Αν χρειαστει, θα υπαρχει και τηλεφωνικη επικοινωνια με το ebay. Τα κυνηγαμε αυτα. Μην μας περασουν για τιποτα αδιαφορους.

Υπαρχουν και καταληκτικες ημερομηνιες απο το ebay για το ποτε πρεπει να φτασουν τα προιοντα, και μπορει ο αγοραστης να ανοιξει case, δεν βγαζει ο καθε αγοραστης ημερομηνιες για οποτε του καπνισει.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2017, 05:41:20 μμ »

1. Το WESTERN NASSAU, NY είναι ένα αχανές κέντρο διανομής έμαθα και εκεί δεν βγάζουν άκρη ούτε οι Αμερικάνοι... άσε που χάνουν ή καθυστερούν άπειρες φορές πράγματα (διάβασα σχετικές κριτικές).
2. Μου είναι αδύνατον να πάρω τηλέφωνο: και λόγω κόστους και λόγω αδυναμίας συνεννόησης (δεν μιλάω αγγλικά, με το μεταφραστήρι συνεννοούμαι στα μέιλ...).
3. Η απάντηση των ΕΛΤΑ δεν είναι τηλεφωνική αλλά γραπτή. Απλά αργεί πολύ και έτσι εν τω μεταξύ αναγκαστικά θα έχουν προχωρήσει τα πράγματα σε eBay/paypal κλπ.
4. Υποπτεύομαι ότι ο κινέζος το έκανε επίτηδες, γνωρίζοντας την αδυναμία της USPS με το Tracking Information. Ομως μου φαίνεται λίγο παράξενο (επειδή επέλεξε τέτοιο νόμισμα και όχι κάποιο πχ ασημένιο) και δεν είμαι σίγουρος... ΑΝ όμως είναι έτσι, μάλλον θα χάσω και τα χρήματα της επιστροφής (που αναγκαστικά θα του κάνω κάποια στιγμή) αλλά και το νόμισμα...

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Α. Με συμφέρει να του πω να ανοίξει case και μετά να κάνω ότι είναι να κάνω..?
Ετσι δεν κατοχυρώνομαι καλύτερα απέναντι στο ιμπέι..?
Μπορεί αυτό να έχει κάποια κακή επίπτωση για το λογαριασμό μου ?

Β. Μπορώ να κάνω επιστροφή μέσω κάρτας, γιατί δεν έχω όλο το ποσό άμεσα διαθέσιμο στο πέιπαλ..? ή λόγω αμερικής και κάπιταλ κοντρόλ δεν μπορεί να τραβήξει χρήματα από εκεί..? (μου λείπουν περίπου 20$)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:30:27 μμ »

Γιατί δεν του στέλνεις το link, των ΕΛΤΑ, να δεί οτι ειναι στο Αμέρικα...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:34:12 μμ »

Τόχω κάνει Στέλιο, αλλά δεν τον νοιάζει όπως καταλαβαίνεις.
Αλλωστε έχουν περάσει οι μέρες που έπρεπε να το έχει παραλάβει (στάλθηκε 10/2).
Και το ιμπέι έχω ενημερώσει αναλυτικά, αλλά μου λένε να τα βρούμε μόνοι μας λέει... αυτοί θα επέμβουν μόνο όταν ανοίξει case.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:41:54 μμ »

Ισως, πάει να στην φορέσει Κώστα. Να σου πάρει τα φράγκα, και το νόμισμα. Μου το είχε κάνει παλιώτερα, ενας Καναδός...Αδειασε το paypal, να μην μπορέσουν να σου πάρουν τα φράγκα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:44:53 μμ »

Και τ θα γίνει μετά Στέλιο..?
Θα σταματήσω από το ιμπέι..?
Δεν το θέλω αυτό.
Οπως  δεν θέλω να φάω κόκκινη.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:46:22 μμ »

Αν το ιμπέι τον αποζημιώσει μέσω του eBay Money Back Guarantee (εγώ δεν δέχομαι επιστροφές κλπ στις δημοπρασίες μου) μετά θα τα απαιτήσει από εμένα. Και αν δεν τους πληρώσω, θα μου μπλοκάρουν το λογαριασμό...
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:57:37 μμ »

Πόσα λεφτά ειναι ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2017, 11:10:12 μμ »

Δεν είναι καταστροφικό ποσό, αλλά προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό ώστε να μην χάσω.
Θέλω ότι κίνηση κάνω να με κατοχυρώνει απέναντι στο ιμπέι, ώστε αν αργότερα αποκαλυφθεί πως παραδόθηκε ο φάκελος, να μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματα πίσω (ή τουλάχιστον το νόμισμα).

Αν έχει πράγματι χαθεί ο φάκελος, θα περιοριστώ στην ασφάλεια των 36 ευρώ - τόσο νομίζω ότι επιστρέφει η ασφάλεια των ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2017, 11:14:08 μμ »

Καλά, τάχουμε ξαναπεί...., το ebay, λειτουργεί πάντα υπέρ του αγοραστή...Αμα, σου πεί δεν παρέλαβε, σημαίνει, ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕ...Και μετά λέμε, για την Ελλάδα, οτι οτι δηλώσεις, εισαι ..., χαχα :D :D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2017, 11:19:36 μμ »

Στέλιο, έχω κάνει επίσημη αίτηση αναζήτησης. Αν τελικά απαντήσει εγγράφως η USPS ότι παρεδόθη, τότε σημαίνει ότι το πήρε και θα μπορώ από το ιμπέι να του ζητήσω πίσω την επιστροφή που θα του έχω δώσει. Και το ιμπέι θα την απαιτήσει από αυτόν. Αυτό το συζήτησα με το ιμπέι σε μέιλ, και μου το είπαν (το έχω σε μύνημά τους).
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:27:57 πμ »

To ebay είναι πρόβλημα, δεν προστατεύει τους πωλητές.  Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που έχει ξεπέσει τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια.  Εγώ έχω περιορίσει τις πωλήσεις στο ελάχιστο.

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:20:16 πμ »

Και τ θα γίνει μετά Στέλιο..?
Θα σταματήσω από το ιμπέι..?
Δεν το θέλω αυτό.
Οπως  δεν θέλω να φάω κόκκινη.

Αν πουλάς συχνά, ανοίγεις και δεύτερο επαγγελματικό λογαριαςμο πευπαλ και τα πας εκεί ,τα σηκώνεις αμεςα, και τους λες να περιμένουν να μπουν κι αλλα. Φαντάσου να πουλάς 80-100 κοματια τη βδομάδα no reserve . Με μαθηματική ακρίβεια 2-3 άτομα τον μήνα μίνιμουμ θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Και τον αλλο μήνα θάναι άλλοι και ούτω καθ'εξης.

Απο το γεγονός βέβαια οτι δεν δέχεσαι επιστροφές, μαλλον δεν πουλάς τοςο συχνά. Είτε δέχεσαι (επιςτροφες) είτε οχι, αν του αγοραστή δεν του κάνει, στο στέλνει πιςω παίρνει και τα λεφτά του πιςω, οποτε δυσκολεύομαι να καταλάβω το "δεν δέχομαι επιστροφές" πολλών.. Μόνο κακή εντύπωση στις δημοπραςιες κάνει.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: η USPS χάνει φάκελο με νόμισμα....
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:02:57 πμ »

Δεν θέλω να κάνω 2ο λογαριασμό στο paypal και μάλιστα επαγγελματικό. Δεν είμαι επαγγελματίας πωλητής και δεν πουλάω τόσα πολλά.

Τώρα σχετικά με τις επιστροφές, φυσικά και έχει λογική αυτό. Συνηθίζω να βάζω μεγάλες αναλυτικές και καθαρές φωτογραφίες των νομισμάτων που δείχνουν ακριβώς τι θα πάρει ο άλλος. Δεν χρησιμοποιώ ενδεικτικές ή παραπλανητικές φωτό ποτέ. Αρα ο κάθε υποψήφιος αγοραστής καταλαβαίνει αμέσως τι θα πάρει. Συνεπώς δεν έχει κανένα νόημα η επιστροφή. Αν αποφασίσει να χτυπήσει αυτό που βλέπει, θα πει ότι τον ενδιαφέρει και αυτό θα πάρει. Εγώ δεν δέχομαι τους λόγους επιστροφής που αναφέρει το ιμπέι: "Το μετάνοιωσα", "Το αντικείμενο δεν είναι αυτό που δείχνει η φωτογραφία", "Χάλασε στη μεταφορά", "Το βρήκα φθηνότερα" κλπ και δεν θέλω να τους δίνω τη δυνατότητα χωρίς λόγο να μου γυρνάνε τα πράγματα. Δεν στέλνω ΠΟΤΕ κάτι διαφορετικό από αυτό που αγοράζουν, και ΠΑΝΤΑ παίρνουν αυτό που δείχνω στις φωτο, άρα γιατί να δεχθώ επιστροφή? Αν αποφασίσει κάποιος να μου κάνει επιστροφή, θα πρέπει να την δικαιολογήσει πολύ σοβαρά και πολύ δύσκολα θα μπορέσει να την κάνει τελικά. Τι θα πει "αν δεν του κάνει"..? Αυτό που είδε και αγόρασε, αυτό παίρνει.

Το μόνο που δέχομαι είναι να χαθεί κάτι στο ταχυδρομείο, όμως εκεί δεν μπαίνει θέμα επιστροφής αλλά το πρόβλημα που βλέπουμε εδώ.
Καταγράφηκε