Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση  (Αναγνώστηκε 5465 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« στις: Μάιος 04, 2015, 08:55:26 μμ »

Καλά τα ακυκλοφόρητα και τα WOW  που μας εξάπτουν την φαντασία και μπερδεύουμε το νόμισμα με τη φωτογραφία.
Ας δούμε ένα μονόλεπτο (θεωρώ κοινότατο γιατί δεν ασχολούμαι με τις ποικιλίες), με πολύ ενδιαφέρον για ανάλυση της φωτογραφίας ΚΑΙ του νομίσματος
Χαρακτηριστικά της φωτογράφησης.
Canon 700D, Canon lens 100L 2.8, ταχύτητα και στις δυο όψεις 1/160, f/8, ISO100. -0.7stop.

Η φωτογράφηση έγινε με τριπλό bracketing. Δηλαδή κάθε πάτημα έβγαζε τρεις φωτογραφίες. Την κανονική, μία με χαμηλότερο stop κατά -0,7 (είναι αυτή που επέλεξα) και μία με +0,7 stop.
Η συγκεκριμένη επιλογή μου (-0,7 stop) έγινε, γιατί δείχνει το νόμισμα όπως είναι στην πραγματικότητα.

Εάν μεγενθύνετε τη φωτό, θα εκπλαγείτε με τη λεπτομέρεια στο "γκαζόν" (αριστερά στο ΕΛΛ με τη πρασινίλα) καθώς και με τα υπόλοιπα απομεινάρια (ποιος ξέρει τι είναι αυτά τα πράσινα). Ορφέας και Μολοσσός ίσως να μας πουν μερικά πράγματα...

Η φωτό δεν ενδείκνυται για πώληση νομισμάτων αλλά για ανάλυση και θα ήθελα την άποψή σας. Υπόψη δεν έχει γίνει ΚΑΜΙΑ επεξεργασία.

Επιπλέον για σύγκριση σας παραθέτω το ίδιο νόμισμα από "scan"  για να αντιληφθείτε την διαφορά.


Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 09:03:59 μμ »

Πολυ ωραίο νομισμα !!! Αμα δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι η 108-F•d P.CH. κατα chase common
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2015, 11:34:44 μμ »

Άριστη χρήση φωτισμού Νίκο . Εύγε.
Βέβαια , όπως γνωρίζεις το νόμισμα μπορεί να βγεί πιο φωτεινό , πιο σκούρο , στο φυσικό του χρώμα .....και να φαίνεται το ίδιο πάντα σε λεπτομέρειες ..........εξαρτήσει των κατευθύνσεων των φωτεινών δεσμών που χρησιμοποιείς .
Λόγω Χάλκινου μοντέλου που χρησιμοποιείς στο παράδειγμα σου , θεωρώ τον πλέον κατάλληλο φωτισμό κ συνδυασμό που έχεις πραγματοποιήσει τη λήψη ...........Σε μερικά βέβαια και το φωτεινότερο δεν έχει άσχημο αποτέλεσμα .
Ο Ορφέας για παράδειγμα είναι λάτρης του φωτισμού που απεικονίζει το νόμισμα φυσικά όπως αντανακλά το φώς ηλίου στο μέταλλο-κράμα του νομίσματος ...........ο ΒΒ είναι λάτρης του Phil Arnold , που κάνει shooting το νόμισμα υπό τεχνητό φώς και το απεικονίζει στην κλίση που η δέσμη το χτυπάει ...........εσύ Νίκο έχεις φιλοσοφία M.Goodman .........
Εξαιρετική επίσης η ανάλυση κ το presentation .........Νομίζω πάντως , πως κ ο Goodman και ο Keigwin συνιστούν για γενική χρήση (ebay, auction, private album) μεσαίας ανάλυσης φώτο σε pixels.
Τέλος , ενίσταμαι ως προς την πρώτη σειρά του Προλόγου σου ............Μάθημα πρώτο που πήρα απο έμπειρο έμπορο του Εξωτερικου ήταν: "Superb Coin gives always Superb Image" ........και ποιος δεν θα ήθελε άλλωστε να έχει στην πρώτη γραμμή την απεικόνιση ακυκλοφόρητου λουστράτου νομίσματος ή proof ανεξαρτήτως τιμής ή μετάλλου .

Παναγιώτης Ζ.
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2015, 12:09:57 πμ »

Μπράβο Νίκο! Καταπληκτική φωτογραφία! :D
Με τον Πάνο και τον Ποδάρα σε άλλα post χρησιμοποιείτε μια
άγνωστη σε μένα ορολογία, όμως το τελικό αποτέλεσμα που
εγώ λαμβάνω είναι άκρως εντυπωσιακό!
Χαίρομαι πάντως που μία ακόμη τέχνη εισβάλει για τα καλά
στις συλλογές μας οδηγώντας το αγαπημένο μας χόμπι
σε νέες ατραπούς.
Keep coining and iconing!!!
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2015, 12:27:48 πμ »

Νικόλα όπως έχουμε μιλήσει αρκετές φορές θα στο πώ και δημόσια ότι έχεις προχωρήσει πάρα πολύ και στη φωτογράφιση . Εμένα με έχεις πείσει με τη δουλειά που έχεις κάνει .Μπράβο εξαιρετική δουλειά...
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2015, 12:43:12 πμ »

Δημήτρη και Γιάννη, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Ειδικά εσύ Γιάννη, μου έχεις δώσει ιδέες και κατεύθυνση με τις παρατηρήσεις σου.

Πάνο, πραγματικά είμαι της φιλισοφίας του Goodman. Διαφωνώ όμως ότι έχει τη φιλοσοφία του ebay (εάν εννοείς κάτι τέτοιο). Όμως εγώ δεν αναφέρομαι για ebay φωτογράφηση. Επίσης συμφωνώ στο να αναδεικνύονται τα νομίσματα που έχουν λούστρο ή χρώμα. Το συγκεκριμένο είναι "άλλου τύπου". Όχι WOW.

Όσο αφορά την εισαγωγή μου, έχει το νόημα να δούμε το νόμισμα ως φωτογραφία και όχι σαν νόμισμα σκέτο, ή τουλάχιστον και τα δύο. Το συγκεκριμένο, δεν μπορεί να φωτογραφηθεί με αντανακλάσεις φωτός γιατί θα γυαλίζει σε ορισμένα σημεία τα οποία σαφώς δεν θα είναι λούστρο ή τεχνητό φως που να αναδείξει τα χρώματα. Θα έχουμε το φαινόμενο του "glare"  και θα το "φωτοσοπιάζουμε."

Θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο νόμισμα αυτό έχει χαρακτηριστικά... αρχαίου νομίσματος. Θα παρατηρήσεις ότι τα αρχαία επειδή δεν έχουν λούστρο αλλά διαφορετικά χαρακτηριστικά, η φωτογράφιση είναι διαφορετική για να αναδείξει τη παλαιότητά του.

Το συγκεκριμένο νόμισμα, έχει και το "γρασίδι" του και το "χωματάκι" του αλλά και τις οξειδώσεις του που ενώ στη φωτογραφία φαίνονται (εάν τη μεγενθύνεις), με φακό 10Χ είναι ανύπαρκτες. Σε κάθε περίπτωση όμως το ήθελα να φαίνεται όπως στη πραγματικότητα, και όχι σκοτεινό. Το νόμισμα είναι σκοτεινό από μόνο του. Μάλιστα, επίτηδες έγραψα πως την τράβηξα. Ταχύτητα 1/160 & ISO 100 !!!!
Δηλαδή υπήρχε φως και μάλιστα έντονο. Για το λόγο αυτό διάλεξα αυτή με το -0,7stop.

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2015, 01:01:51 πμ »

Βάζω ακριβώς την ίδια φωτογραφία, χωρίς μαύρο φόντο, και εντελώς κανονική χωρίς το -0,7stop. Ίσως καλύτερη σαν εμφάνιση. Απλά έχω την ετύπωση ότι έτσι φωτεινό το νόμισμα θα δείχνει μόνο σε φώς ημέρας με ήλιο μεσημεριανό  :)

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2015, 08:58:06 πμ »

Πολύ καθαρή φωτογραφία Νίκο.  Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως γίνεται σωστό cropping στο photoshop?

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2015, 09:08:25 πμ »

Από παλαιότερη λήψη:

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2015, 09:57:00 πμ »

Πολύ καθαρή φωτογραφία Νίκο.  Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως γίνεται σωστό cropping στο photoshop?
Με χρήση picasa  ;D ;D
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2015, 09:58:04 πμ »

Βάζω ακριβώς την ίδια φωτογραφία, χωρίς μαύρο φόντο, και εντελώς κανονική χωρίς το -0,7stop. Ίσως καλύτερη σαν εμφάνιση. Απλά έχω την ετύπωση ότι έτσι φωτεινό το νόμισμα θα δείχνει μόνο σε φώς ημέρας με ήλιο μεσημεριανό  :)


Αυτή μου αρέσει πιο πολύ λόγω brightness
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2015, 10:00:10 πμ »

Το μονόλεπτο έχει και die clash στην ανατροπή.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2015, 10:12:46 πμ »

Πολύ καθαρή φωτογραφία Νίκο.  Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως γίνεται σωστό cropping στο photoshop?
Με χρήση picasa  ;D ;D
Βασικά το circular είναι εύκολο.  Αυτό που ήθελα να ξέρω είναι πως γίνεται το cropping όταν δεν είναι τελείως κύκλος, έχει ανωμαλίες κλπ.  Αλλά άστο, το βρήκα μόνος μου (magnetic lasso 24 pixels ;) ).  Παναγιώτη τρέμε :)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2015, 10:31:22 πμ »

Όχι ακριβώς. Το lasso δεν θα βοηθήσει νομίζω.
Όμως τέλειωνε και πάρε φακό 1:1 και παράτα το cropping. Θα καταλήξεις να κάνεις τη φωτογραφία χειρουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2015, 11:39:56 πμ από dpodaras »
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ / Νόμισμα αντι-WOW / Φωτογράφιση
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2015, 11:02:02 πμ »

  Παναγιώτη τρέμε :)
Τώρα κοιτάζω την Υψηλή Ωρολογοποιία .........παίξε μπάλα και τα λέμε από Σεπτέμβριο . ;) Μπαμ !!!!!!!!!! ;D
Καταγράφηκε