Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1922 Κακέκτυπο  (Αναγνώστηκε 673 φορές)

Simos

  • Επισκέπτης
10 ΛΕΠΤΑ 1922 Κακέκτυπο
« στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 05:12:05 μμ »

http://www.ebay.com/itm/GREECE-10-LEPTA-1922-VARIETY-ERROR-UNC-/112170463182?hash=item1a1de16fce%3Ag%3AAqcAAOSwYIxX-3qN&nma=true&si=mhYWCwzXWnTdodnHO%252BwoSWlxXlg%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Θέλω να γράψω μερικά σχόλια για το συγκεκριμένο κέρμα και ότι γράψω αφορά μόνο το κέρμα και τίποτε άλλο. Τα μικρά σε διάμετρο κέρματα πάντα δυσκολεύουν στα νομισματοκοπεία τις τυπώσεις. Ιδίως το αλουμίνιο είναι ένα υλικό που κολλάει στις μήτρες όταν αυτές θερμαίνονται και καθυστερεί υπερβολικά τις τυπώσεις διότι προκαλούνται ζημιές στις μήτρες. Η κοπή του 1922 είναι μια προβληματική κοπή για πολλούς λόγους. Κατά 1ον η διαδικασία ήταν γρήγορη και το κεντράρισμα των μητρών εξαιρετικά επιπόλαιο. Έτσι θα δείτε σε πολλά κυκλοφορημένα κέρματα η μια όψη να είναι παράκεντρα τυπωμένη ενώ η άλλη κανονικά. Θα δείτε επίσης off center κέρματα βαθιάς κυκλοφορίας όπως και κακέκτυπα τόσο στο στέμμα όσο και στα νομισματόσημα που οφείλονται στο λασκάρισμα των μητρών , στην κλίση τους , στο κακό κεντράρισμά τους και εν γένει στο κακό πάτημα πάνω στους δίσκους.

Το ερώτημα είναι πόσο σπάνια και αξίας είναι αυτά τα κομμάτια. Προσωπικά σε κυκλοφορημένη κατάσταση δεν θα τα έβαζα κάν στην συλλογή μου. Μ'εξαίρεση μια διπλοτυπωμένη μήτρα ή ένα CUD κέρμα ή ένα uniface κέρμα. Θα έβαζα όμως στη συλλογή μου τα κακέκτυπα που θα έβρισκα σε ακυκλοφόρητη κατάσταση για 2 λόγους. Πρώτον δεν έχουν διασωθεί πολλά ακυκλοφόρητα κέρματα 10 λεπτών 1922. Τα περισσότερα στα χέρια των εμπόρων είναι XF - AU. Δύσκολα θα βρούμε κέρμα MS63 και άνω. Ακόμα δυσκολότερα κακέκτυπο στον βαθμό αυτόν! Δεύτερον στο εξωτερικό δεν έχουν ακυκλοφόρητα κέρματα κακέκτυπα στο 1922 και είναι περιζήτητα σε συλλέκτες σφαλμάτων. 

Κοντολογοίς πιστεύω ότι αυτό το κέρμα εδώ στο ebay είναι ένα θαυμάσιο ακυκλοφόρητο κέρμα MS62+  (λόγω των διαβρώσεών του μειώνεται ο βαθμός του και το eye appeal του) ομως έχει την ιδιαιτερότητα στην απουσία του ενός νομισματόσημου και τμήματος του στέμματος λόγω κακής τύπωσης από λασκαρισμένη μήτρα. Προσωπικά θα μπορούσα να το πληρώσω και 20€ το συγκεκριμένο κέρμα.

Καταγράφηκε