Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Απατεωνίσκος Κινέζος  (Αναγνώστηκε 2951 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απατεωνίσκος Κινέζος
« στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:37:54 μμ »

ο Κινέζος βάζει στον τίτλο δρχ 1911 MS 64 σε τιμή τέτοια που σε κάνει να ασχοληθείς και μέσα έχει slab με δρχ του 1910.

Αν κανένας κακομοίρης τρέξει και αγοράσει για να προλάβει την πάτησε.

Δεν έκανε λάθος γιατί η τιμή που έχει είναι παραπάνω απο την τιμή της δρχ 1910 MS 64 , άρα έβαλε παγίδα για να πιάσει κανένα απρόσεκτο που θέλει την δύσκολη του 1911 σε χαμηλή τιμή σε υψηλή ποιότητα.

http://www.ebay.com/itm/1911-Greece-1-Drachmai-PCGS-MS64-great-toning-/322337874869?hash=item4b0cd5a3b5:g:b8YAAOSwB09YNbDS
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:29:44 πμ »

Εφαγε το Report του και ησυχασε. Καλα κανετε κι ανεβαζετε τετοια θεματα για να ξεκαθαρισουμε κανοντας το κομματι μας την αγορα απο απατεωνες.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:09:45 μμ »

Παιδιά θ πώ τη γνώμη μου και ας είναι και λάθος.
Αυτόν το Κινέζο τον γνωρίζω ελάχιστα από μία δημοπρασία μου που είχε κερδίσει και του τα έστειλα. Ήταν άψογος!
Επίσης ένας πωλητής με 2700 φιμπάκ άρα πάνω από 3000 πωλήσεις με 100% θετικό δεν μπορεί να είναι απατεώνας.
μάλλον λάθος έχει κάνει ο άνθρωπος. Ας του στείλει κάποιος μνμ να το διορθώσει. 
Μη βαράμε ριπόρτ έτσι για πλάκα. Δεν είναι σωστό. Αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος.
Θα καταστήσουμε τα ριπόρτ αναξιόπιστα και θα είναι εις βάρος μας. ;)
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:39:41 μμ »

Tην βρίσκω σωστή την αποψή σου φίλε silahim.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:45:50 μμ »

Μιχάλη  είσαι σίγουρος ότι θα επέστρεφε τα λεφτά εάν έπαιρνε κάποιος την δρχ και καταλάβαινε μετά ότι ήταν του 1910?

Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι τυπογραφικό το λάθος αλλά διπλό, έχει τιμή υψηλότερη από την δρχ του 1910 οπότε συνδυαστικά δουλεύει σαν παγίδα για κάποιον απρόσεκτο και στο κάτω κάτω αυτό είναι λάθος οπότε το report είναι δικαιολογημένο, τα report απαξιώνονται όταν χρησιμοποιούντε άσκοπα και εδώ υπάρχει λάθος οπότε δεν είναι άσκοπο.

Επιπλέον το ebay έχει εκατομμύρια χρήστες δεν νομίζω ότι μπορούν να απαξιωθούν τα report ακόμα και όλοι οι Έλληνες χρήστες εάν κάνουν ταυτόχρονα report.

Ούτε μπορείς να εγγυηθείς ότι μέχρι να διαβάσει το μήνυμα αυτός δεν αγοράσει κάποιος, με το report προστατεύεις κάποιον να πέσει θύμα, ο πωλητής ας είναι πιο προσεκτικός όταν ανεβάζει δημοπρασίες.

Απατεώνας δεν είναι γιατί έχει βάλει την φώτο γιαυτό τον είπα και απατεωνίσκο γιατί μπορεί να βρει ένα σωρό δικαιολογίες , εγώ θεωρώ ότι έστησε την παγίδα του και περιμένει το θύμα να πέσει μέσα.

Υ.Γ. Δεν βλέπω καμία αλλαγή μετά το report, δεν ίδρωσε το αυτί του.\

Υ.Γ.2 Τον τελευταίο χρόνο σε αγορές από Κινέζικα καταστήματα του ebay, με πολλές χιλιάδες θετικές μόλις μάζεψαν λεφτά ξαφνικά έβγαινε μήνυμα ότι έπαψε ο τάδε πωλητής να είναι μέλος του ebay και τα λεφτά πήγαν στον αέρα ( 3 φορές), οπότε τους Κινέζους μην τους κρίνεις σαν τους άλλους πωλητές από τις κριτικές και ειδικά για τόσο λίγες. 
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 05:52:14 μμ »

Μιχάλη (Sekadakis) εγω προςωπικα βρίσκω αυστηρή την κριτική σου. Τέτοιο σφάλμα μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει και  εν παςει περιπτώσει γιατί να καταφύγουμε σε report καταδικάζοντας ως απατεωνίσκο  κάποιον άγνωστο ενώ θα μπορούσαμε ας πουμε με ενα απλό email να του πουμε να αλλάξει την καταχώρηση. Το δοκίμασε κανεις η έτσι αποφασίσαμε οτι ειναι δόλος και μπαμ  ρίξτε του. Αλλωςτε το feedback του δεν το λαμβάνει κανεις υπόψιν;
Βρίσκω εντελώς άσκοπο το report (δηλαδη τι report κάνατε ακριβώς) άλλοιμονο αν κάναμε σε κάθε λάθος καταχώρηση  report.
Τον δόλο καταδικάζω οχι το ανθρώπινο σφάλμα και εν παςει περιπτώσει θεωρώ όλους αθώους μεχρι αποδείξειως του εναντίον.

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 06:30:30 μμ »

Μιχάλη (Sekadakis) εγω προςωπικα βρίσκω αυστηρή την κριτική σου. Τέτοιο σφάλμα μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει και  εν παςει περιπτώσει γιατί να καταφύγουμε σε report καταδικάζοντας ως απατεωνίσκο  κάποιον άγνωστο ενώ θα μπορούσαμε ας πουμε με ενα απλό email να του πουμε να αλλάξει την καταχώρηση. Το δοκίμασε κανεις η έτσι αποφασίσαμε οτι ειναι δόλος και μπαμ  ρίξτε του. Αλλωςτε το feedback του δεν το λαμβάνει κανεις υπόψιν;
Βρίσκω εντελώς άσκοπο το report (δηλαδη τι report κάνατε ακριβώς) άλλοιμονο αν κάναμε σε κάθε λάθος καταχώρηση  report.
Τον δόλο καταδικάζω οχι το ανθρώπινο σφάλμα και εν παςει περιπτώσει θεωρώ όλους αθώους μεχρι αποδείξειως του εναντίον.

Γιώργο μου θύμησες τον πατέρα μου που έλεγε καλύτερα να αθωωθούν 10 ένοχοι παρά να καταδικαστεί ένας αθώος.

Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά που λες, το λιγότερο που θα ήθελα να το παίξω είναι δικαστής, εγώ το είδα από την οπτική να προστατευθεί κάποιος απρόσεκτος παρά να καταδικαστεί ο πωλητής, εάν το δούμε σαν δικαστές τότε έχεις απόλυτα δίκιο, πριν καταδικάσουμε κάποιον πρέπει να εξαντλήσουμε όλες τις περιπτώσεις, άλλωστε ούτε αλάθητος το παίζω ούτε δικαστής.

Αν το δεις από την δική μου οπτική πιστεύω ότι τα πράγματα διαφοροποιούνται λίγο δεν νομίζεις?

Στην περίπτωση της προστασίας των άλλων, καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να θεραπεύουμε.

Συμπέρασμα : το ίδιο γεγονός εάν το δεις από διαφορετική οπτική, η εικόνα είναι τελείως διαφορετική, μακάρι να μπορούμε να έχουμε στοιχεία ώστε να βλέπουμε σφαιρικά για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Υ.Γ. Το report δεν το έκανα εγω, το έκανε ο corvus, εγώ απλά ενημέρωσα για κάτι που είδα στο ebay και τίποτα άλλο, αλλά συμφωνώ με την κίνηση του corvus, ίσως θα έπρεπε αυτός να γράψει περισσότερα για το report.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 07:01:03 μμ »

Η τιμη ειναι σωστή για 1910 ms64 ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψιν 15% προμήθεια eBay και PayPal
Βγαινει €440 για τον πωλητή πολυ σωστή έως φθηνή!
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 08:09:38 μμ »

Η τιμη ειναι σωστή για 1910 ms64 ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψιν 15% προμήθεια eBay και PayPal
Βγαινει €440 για τον πωλητή πολυ σωστή έως φθηνή!

Γιώργο για μένα τα 440 απλά είναι πιο κοντά στην τιμή των 350 ευρώ που θεωρώ ότι κάνει το MS 64 σε μια δρχ του 1910, με 440 δεν την αγοράζει κανένας αφού είναι πάρα πολύ εύκολη.

Μου προτάθηκε πριν 2 μήνες δρχ του 1910 MS 65 στα 450 ευρώ.

Επιπλέον τα 15% που λες δεν τα σκέφτεται κάποιος όταν ψωνίζει, αυτό το σκέφτεται ο πωλητής, ο αγοραστής βλέπει 550 ευρώ μια δρχ του 1911 που τελικά είναι του 1910.

Είπαμε ο καθένας έχει την οπτική του, αλλά γιατί ασχολούμαστε τόσο με τον Κινέζο ακόμα δεν κατάλαβα, εγώ σταματάω να ασχολούμαι.
Καταγράφηκε

chr

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 322
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 08:23:00 μμ »

Πάντως ο ίδιος τύπος πουλάει και ένα δίφραγκο του 1911 πολύ καλύτερο σε details από τη δραχμή, που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γράφει κατ' ελάχιστον MS 62...
Αν το έγραφε θα είχε εξαφανιστεί μέχρι να ανοιγοκλείσει κανείς τα μάτια του!
Τελικά μήπως κοιτάμε υπερβολικά το ταμπελάκι;

http://www.ebay.com/itm/1911-Greece-2-Drachmai-NGC-AU58-low-graded/222319515209?_trksid=p2047675.c100623.m-1&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D38530%26meid%3Dbc734bead0b44b4da9a7d98ec738eb91%26pid%3D100623%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D322337874869
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 08:45:46 μμ »

Πάντως ο ίδιος τύπος πουλάει και ένα δίφραγκο του 1911 πολύ καλύτερο σε details από τη δραχμή, που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γράφει κατ' ελάχιστον MS 62...
Αν το έγραφε θα είχε εξαφανιστεί μέχρι να ανοιγοκλείσει κανείς τα μάτια του!
Τελικά μήπως κοιτάμε υπερβολικά το ταμπελάκι;

http://www.ebay.com/itm/1911-Greece-2-Drachmai-NGC-AU58-low-graded/222319515209?_trksid=p2047675.c100623.m-1&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D38530%26meid%3Dbc734bead0b44b4da9a7d98ec738eb91%26pid%3D100623%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D322337874869

Αυτό είναι όντως πολύ καλό νόμισμα σε αρκετά χαμηλή τιμή και με προοπτική άμα το σπάσεις να σου γράψει κάτι καλύτερο.
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 01:39:46 πμ »

Καλησπερα, το ειδος report που εκανα ηταν για misleading title αν θυμαμαι καλα.

Δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερο impact στο λογαριασμο του, το πολυ πολυ να τον αναγκασει το ebay να αλλαξει τον τιτλο.

Δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση λεγοντας το παρακατω, αλλα τεκμηριωνω. Οταν βλεπω ενα εμπειρο και λογικο ατομο να λεει αυτο:

Δεν έκανε λάθος γιατί η τιμή που έχει είναι παραπάνω απο την τιμή της δρχ 1910 MS 64 , άρα έβαλε παγίδα για να πιάσει κανένα απρόσεκτο που θέλει την δύσκολη του 1911 σε χαμηλή τιμή σε υψηλή ποιότητα.

και με τον χαρακτηρισμο του απατεωνισκου, και με τις αποδειξεις της ενδεχομενης απατεωνιας μπροστα μου, το ενστικτο μου αυτο μου λεει να κανω.

Απο την θεση μου δεν γνωριζω αν η διαφορα στα δυο νομισματα ειναι 5, 50 ή 500 ευρω. Οση και να ναι ομως, δεν εχει σημασια, ευχομαι ενας απροσεκτος αγοραστης να μην κανει λαθος. Μπορει αυριο να μουν εγω στη θεση του.

Μπορει να ναι λιγο αυστηρη η κριτικη μου, αλλα για καθε αντικειμενο που εχω ανεβασει στο ebay ως τωρα, του εδινα προσοχη αντιστοιχη γραπτου πανελληνιων και πριν και αφου το ανεβαζα. Ο καθενας εχει την δικη του οπτικη στο θεμα. Ο καθενας επισης εχει λογαριασμο στο ebay, και κανει αυτο που καταλαβαινει. Φανταζομαι αν καποιο account κανει συνεχεια report δεν εχει την ιδια ισχυ με καποιο που τα κανει σπανια οπως το δικο μου, δηλαδη τοτε χανει το νοημα του.

Κανεις δεν ειναι αλαθητος, αλλα το ebay επισης δεν καταργει λογαριασμους για πλακα, οποτε υπαρχουν καποια λογικα περιθωρια για λαθη. Αυτη ειναι η οπτικη μου.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 01:51:51 πμ »

Λαθος εχει κανει.
Συμβαινουν αυτα.
Εξαλλου δεν νομιζω συλλεκτης να δωσει τοσα λεφτα, και να μην δει καν την φωτο του νομισματος.
Αλλα ακομα και ετσι να ηταν, ειναι υποχρεωμενος ο πωλητης απο το ebay να δεχτει επιστροφη και να δωσει πισω τα λεφτα.(αλλιως τα δινει το ebay και μετα κυνηγαει τον πωλητη).
Δεν ειναι απατεωνιστικος ψευδολογαριασμος, εχει πολλες πραξεις.
Για την τιμη, ο καθε ενας βαζει οσο θελει, δεν βγαινει συμπερασμα απο αυτην περι σκοπιμοτητας του λαθους τιτλου.
Εξαλλου υπαρχουν κατα καιρους και δημοπρασιες στο ebay με παρομοια λαθη, αλλα προς την αλλη κατευθυνση. ;)
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Απατεωνίσκος Κινέζος
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 07:34:15 πμ »

Οταν βλεπω ενα εμπειρο και λογικο ατομο να λεει αυτο:

Δεν έκανε λάθος γιατί η τιμή που έχει είναι παραπάνω απο την τιμή της δρχ 1910 MS 64 , άρα έβαλε παγίδα για να πιάσει κανένα απρόσεκτο που θέλει την δύσκολη του 1911 σε χαμηλή τιμή σε υψηλή ποιότητα.

και με τον χαρακτηρισμο του απατεωνισκου, και με τις αποδειξεις της ενδεχομενης απατεωνιας μπροστα μου, το ενστικτο μου αυτο μου λεει να κανω.


Kαλημέρα φίλε μου. αρχικά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, εγω θεωρώ σωστό αυτό που έκανες μην νιώθεις ενοχές για το report.
Καταγράφηκε