Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα  (Αναγνώστηκε 8513 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 30, 2015, 07:06:00 μμ »

Παναγιώτη, είναι υποφωτισμένες και μπερδεύονται οι σκιές με τα χρώματα. Συνέπεια, κάποιος που δεν γνωρίζει από φωτογράφιση να μπερδέψει το χρωματισμό του νομίσματος με τον "υποφωτισμό" και να κάνει το βαρουφάκειο αλαλαγμό WOW . Τέλος όταν πάρει το νόμισμα να βρεθεί μπροστά σε έκπληξη...
Δεν συμφωνείς;
Θεωρώ Νίκο μου πως κάθε νόμισμα ανά σύσταση μετάλλου μπορεί να απαιτεί διαφορετικό φωτισμό .
παράδειγμα : Το ίδιο χαλκονικέλινο νόμισμα σε φώτο true view pcgs με τον άκρως κατάλληλο εξοπλισμό και σε φώτο by me με φωτισμό led και κατώτερο εξοπλισμό και πάντα στο start up μου .
Θεωρώ πως και οι δύο λήψεις δεν θα με χάλαγαν ούτε δείχνουν πολύ άνισες .
Δεν ξέρω φυσικά , ερασιτέχνης χομπίστας είμαι αλλά εσένα που σου φαίνεται ............

Μάλλον έχουμε διαφορετική οπτική γωνία Πάνο. Η φωτό της PCGS (κατά την άποψή μου) είναι πολύ κατώτερη από τη δική σου.
Η δική σου έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια και δείχνει το νόμισμα πιο ζωντανό και πραγματικό. Η φωτό της PCGS μου θυμίζει scan.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερές σου φωτό. Το μόνο "ψεγαδάκι" (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) είναι ο υπερφωτισμός σε ορισμένα σημεία. (πχ Στο μαλλί του Παύλου, κάτω από τη μύτη, και λίγο οι Ηρακλειδείς).
Νομίζω ότι εάν είχες χρησιμοποιήσει φωτισμό αλογόνου, θα κατεύθυνες αυτό το περισσότερο φωτισμό στο πεδίο και θα αναδεικνυόταν περισσότερο το λούστρο του νομίσματος με περισσότερο φυσικό contrast και θα απεύφευγες τον υπερφωτισμό στα σημεία αυτά. Είναι κάτι δύσκολο που προσπαθώ κι εγώ να πετύχω, αλλά δεν το καταφέρνω πάντοτε. Δεν ξέρω εάν συμφωνείς...

Υπόψη ότι σε κρίνω σαν επαγγελματία γιατί εάν σε κρίνω σαν ερασιτέχνη, θα σε αδικήσω. Το λέω με θετική διάθεση για να μη παρεξηγηθώ.

Περιμένoυμε να δούμε και τι καινούργιες με τον 105άρι για να πούμε κι ένα "άντε γεια"
     
Καταγράφηκε