Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα  (Αναγνώστηκε 8511 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:54:43 μμ »

Παναγιώτη πως τις βλέπεις? :-[

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:17:22 μμ »

Με λιγη επεξεργασία:

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2015, 12:16:33 πμ »

Το έχεις και εσύ Δημήτρη με το φακό! :)
Στον Παύλο έχει χρώμα ή είναι από το φωτισμό?
Φαίνονται τόσο καλά οι λεπτομέρειες, ειδικά στο
Κρητικό δίλεπτο, που τελικά αναδυκνείονται
οι ατέλειες της κοπής!
Το βλέπω από το iPad και έχει γεμίσει η οθόνη!  :D :D
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2015, 12:33:04 πμ »

Εξαιρετικές και οι δύο Δημήτρη.
Το Κρητικό φυσάει , στον Παύλο θεωρώ πως μπορεί με τον φωτισμό που διαθέτεις να δώσεις περισσότερο brightness κ χρώμα ........
Φοβερές !!!! Είσαι ωραίοσσσσς
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2015, 12:57:30 πμ »

Δημήτρη, για εμένα που δεν το έχω καθόλου με τις φωτογραφίες, το αποτέλεσμα μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ καλό! Και είναι εντυπωσιακό πώς μεταβάλλεται το eye appeal του νομίσματος με την επεξεργασία.
Το σημαντικότερο όμως πιστεύω, είναι ότι παίρνεις τα εύσημα του Παναγιώτη.
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2015, 01:14:58 πμ »

Πολύ καλές οι φωτό .Δημήτρη μου αρέσουν πολύ. Μπράβο!!!!!!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 29, 2015, 06:49:32 πμ »

Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι η επεξεργασια ειναι απαραιτητη: white balance, contrast, brightness, shadows, sharpness.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 29, 2015, 08:46:58 πμ »

Αν και ρωτάς τον Πάνο, θα σου πω την άποψή μου.

Δεν θα σου πω για την ευκρίνεια, γιατί εσύ ΠΡΕΠΕΙ να πάς ένα βήμα παραπάνω. Αρχίζεις και εξαντλείς τα όρια της μηχανής σου.

Το δίφραγκο έχει σχετικό πρόβλημα στη φωτογράφηση αλλά και στη επεξεργασία. Στη πρώτη φωτό φαίνεται να είναι επεξεργασμένη, σαν να αύξησες το sharpness και το Hue του μπλέ. Ο χρωματισμός του με προβλημάτισε. Τέλος, ο φωτισμός που χρησιμοποίησες μάλλον δεν ήταν ο κατάλληλος.

Στο χάλκινο έκανες καλύτερη δουλειά. Ο φωτισμός όμως όπως τον έριξες φαίνεται να έχει ανοιχτή γωνία και ώρα 11:30΄ ή δύο λάμπες πολύ κοντά μεταξύ τους. Το αποτέλεσμά σου είναι πιο φωτεινό αριστερό ημισφαίριο από το δεξιό. Θα σου πρότεινα δύο λάμπες ώρα 10¨00' και 2¨00΄ με κλειστή γωνία και να ρίξεις φωτισμό με λάμπες αλογόνου. Τα χρώματα θα είναι πιο φυσιολογικά.
Κι ένα τελευταίο. Στη φωτογράφησή σου, θα κάνεις συμβιβασμό μεταξύ χρωμάτων του νομίσματος και λούστρου. Δεν μπορείς να αναδείξεις και τα δύο 100%. Πάντα  (κι όχι συνήθως) το ένα λειτουργεί σε βάρος του άλλου.

... πρέπει να πας ένα κλικ παραπάνω.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:04:26 πμ »

Οι πρώτες φωτογραφίες δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία.  Η μηχανή μου με περιορίζει από την άποψη ότι είναι μια απλή point & shoot με αποτέλεσμα να πρέπει να πλησιάζω πολύ το νόμισμα.  Αυτό δεν μου επιτρέπει να φωτίσω το νόμισμα όπως πρέπει.  Για να καταλάβεις εδώ τα φώτα έχουν καβαλήσει την φωτογραφική μηχανή, κυριολεκτικά ακουμπάνε οι λάμπες την μηχανή!  Όσο για το δίφραγκο έχει μπλε πατίνα από μόνο του δεν το έχω ενισχύσει.  Παναγιώτη, κανόνισε να περάσεις από το σπίτι με την DSLR να κάνουμε μερικές δοκιμές.  Με βλέπω για DSLR με dedicated macro lens 105mm ;)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:15:27 πμ »

Επειδή ο φακός είναι όλα τα λεφτά κι όχι η μηχανή, σου προτείνω τον Canon 105L f/2.8.

Από μηχανή θα πας ή full frame 6D ή για 1.6 στην 700D ή 750D.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:25:17 πμ »

είδα που ο Δημήτρης ανέφερε "Καβάλησαν τα φώτα την μηχανή " ........Λογικό αυτό , να φανταστείς τόσο καιρό κάνω shooting με 60αρι φακό μιας και τον 105 δυστυχώς τον έχασα πολύ νωρίς (τον έκανε παιχνίδι η κόρη μου ) .........Εξού και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου ............Δημήτρη τώρα με φτιάχνεις να χτυπήσω νέο φακό αν κ έλεγα να το κάνω από Σεπτέμβριο . ;)
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:33:35 πμ »

Οι πρώτες φωτογραφίες δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία.  Η μηχανή μου με περιορίζει από την άποψη ότι είναι μια απλή point & shoot με αποτέλεσμα να πρέπει να πλησιάζω πολύ το νόμισμα.  Αυτό δεν μου επιτρέπει να φωτίσω το νόμισμα όπως πρέπει.  Για να καταλάβεις εδώ τα φώτα έχουν καβαλήσει την φωτογραφική μηχανή, κυριολεκτικά ακουμπάνε οι λάμπες την μηχανή!  Όσο για το δίφραγκο έχει μπλε πατίνα από μόνο του δεν το έχω ενισχύσει.  Παναγιώτη, κανόνισε να περάσεις από το σπίτι με την DSLR να κάνουμε μερικές δοκιμές.  Με βλέπω για DSLR με dedicated macro lens 105mm ;)
Δημήτρη εγώ στα έλεγα , πως δεν είναι απλά λήψη με το smartphone και χρήση picasa ...........Είναι πολύ χρονοβόρο , απαιτεί ώρες εξάσκησης , σεβαστό ποσό απόκτησης εξοπλισμού, χώρος, και πάνω απ΄όλα διάθεση .........αν το κάνεις χωρίς κέφι δεν αποδίδει 100% .
Καταγράφηκε

HELLAS NUM

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 21
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:39:47 πμ »

Mεγας καλιτεχνης εχεις γινει Δημητρη.
Μπραβο , πολυ ωραιες οι φωτο !!!
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Ν.ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ - Δ.ΤΣΩΝΗΣ ΟΕ
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ. 210-3249257

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:41:51 πμ »

είδα που ο Δημήτρης ανέφερε "Καβάλησαν τα φώτα την μηχανή " ........Λογικό αυτό , να φανταστείς τόσο καιρό κάνω shooting με 60αρι φακό μιας και τον 105 δυστυχώς τον έχασα πολύ νωρίς (τον έκανε παιχνίδι η κόρη μου ) .........Εξού και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου ............Δημήτρη τώρα με φτιάχνεις να χτυπήσω νέο φακό αν κ έλεγα να το κάνω από Σεπτέμβριο . ;)
Πάμε παρέα να μας κάνουν καλύτερη τιμή ;)

belpedro

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 95
Απ: Δυο φωτογραφιες με βελτιωμενα φωτιστικα
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 29, 2015, 09:42:04 πμ »

Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι η επεξεργασια ειναι απαραιτητη: white balance, contrast, brightness, shadows, sharpness.

Δημητρη πολυ ωραιες φωτο, εχθρος βεβαια του καλου ειναι το καλυτερο και εσυ βλεπω εχει σκοπο και για παραπανω!!!
Ρωτουσα καποιους γνωστους που εχω και ανηκουν στη φωτογραφικη λεσχη της περιοχης και μου λεγανε οτι με οποια μηχανη και να τραβας η διορθωση που αναφερεις ειναι αναποφευκτη, ισοροπια χρειαζεται απλα για να μην παραποιηθει το νομισμα.
Καταγράφηκε