Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1837 ERROR  (Αναγνώστηκε 5534 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 11:41:25 μμ »

Απόδειξη θα κόβεις..?
Πρέπει να τα περνάμε στα έξοδα βλέπεις...  :D
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 09:39:23 μμ »

Όταν κάποιος ανεβάζει ένα κέρμα για να το δείξει να είναι ΕΤΟΙΜΟΣ και για τα θετικά και για τ'αρνητικά σχόλια που θ'ακούσει γι αυτό.

Όσον αφορά το κέρμα αυτό Παντελή. Η κατάσταση του 10λέπτου είναι VG Details / Damaged (Τα γράμματα στον οπισθότυπο είναι λιωμένα από φθορά και το σχέδιο πολύ κατεβασμένο φέροντας χτυπήματα) . Η αξία ενός τέτοιου στο 1837 πάει κοντά στο 10ρικο. Με το die break στο Π το πολύ να διπλασιάσει. Κανένα die break δεν δίνει  τέτοιες υπεραξίες σε τόσο χαμηλής κατάστασης κέρμα με εκατομμύρια μιντάζ . (2.660.383 τμχ)

Άν το αγόραζα προσωπικά θα έδινα το πολύ 20€. Στην τιμή που το αγόρασες στον έπιασαν ελαφρώς. Αυτά. Και άλλη φορά να είστε έτοιμοι ν'ακούτε όλες τις γνώμες.



Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 09:42:55 μμ »

Απόδειξη θα κόβεις..?
Πρέπει να τα περνάμε στα έξοδα βλέπεις...  :D

24% ΦΠΑ κανονικά  :D ;D   :'( 

Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 10:15:07 μμ »

Eπειδη σε 2 ωρες θα βγω και θα ξαναμπψ Δευτερα απογευμα σιμο πεταξεσ μια φατσουλα και βγηκες. Ενταξει δεν ειναι το δακρυ του δημοκριτου ουτε η ανεμοβλογια του καραισκακη αλλα κατι ειναι κατεμε καλυτερο

THN ΨΗΦΙΖΩ ΑΤΑΚΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 10:40:17 μμ »

Ωραία ατάκα Λεωνίδα , ωραίος τύπος ο Παντελής . Πολύ θα θελα να μάθω ποιός έμπορος σε μαγαζί πούλησε ένα τέτοιο 10λεπτο 1837 στα 80€ με ένα die break σε ένα γράμμα.   

Τα die breaks και τα chips και τα cracks και τα cuds άν δεν είναι σε ακυκλοφόρητο κέρμα ή σε σπάνιο κέρμα μια κάποιας κατάστασης VF+ σχεδόν δεν δίνουν υπεραξία. Το ότι τα συλλέγω εγώ γιατί μου αρέσουν και έχω τρέλα γενικότερη με τέτοια κέρματα δεν σημαίνει ότι η αξία τους είναι σπουδαία.


Υ.Γ1 Δέν υπάρχει συλλέκτης στον κόσμο που δεν του τον έπιασε έμπορος τουλάχιστον 1 φορά στη ζωή του. Νόμος χωρίς εξαίρεση.

Υ.Γ2  <<Ενταξει δεν ειναι το δακρυ του δημοκριτου ουτε η ανεμοβλογια του καραισκακη αλλα κατι ειναι κατεμε καλυτερο>> . Ναί είναι καλύτερο Παντελή ασφαλώς  απλώς δεν χρειάζεται να πληρώνει κανείς τέτοιες υπεραξίες σε τέτοιας κατάστασης κέρματα.  Φιλικά πάντα.

Προσπαθώ να βρώ ένα βίντεο που έβλεπα χθές με έναν έμπορο - ενεχυροδανειστή του Detroit που του τον έπιασε κανονικά ο πελάτης!  :D ;D


https://youtu.be/L0QSvSlao8s?t=15m52s






Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 11:08:12 μμ »

...Πολύ θα θελα να μάθω ποιός έμπορος σε μαγαζί πούλησε ένα τέτοιο 10λεπτο 1837 στα 80€ με ένα die break σε ένα γράμμα...

Η απάντηση είναι ΟΛΟΙ εάν τους δίνοταν η ευκαιρία ή εύρισκαν τον κατάλληλο πελάτη. Εχεις καμιά αμφιβολία γι' αυτό ?
Αρα δεν έχει νόημα να ψάχνεις τον συγκεκριμένο.
Και όντως, αν πληρώθηκε 80 ευρώ αυτό, είναι υπερβολή.



...Τα die breaks και τα chips και τα cracks και τα cuds άν δεν είναι σε ακυκλοφόρητο κέρμα ή σε σπάνιο κέρμα μια κάποιας κατάστασης VF+ σχεδόν δεν δίνουν υπεραξία...

Αυτό ΔΕΝ ισχύει Σίμο.
Ισως ισχύει για σένα και για κάποιους άλλους, αλλά όχι για όλους.
Και αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός, δεν πρέπει να κάνεις γενικό κανόνα τον δικό σου κανόνα.
Πχ, Εδώ και κάμποσα χρόνια έχω πουλήσει και έχω αγοράσει δεκάδες τέτοια νομίσματα, σε χαμηλομέτριες καταστάσεις, ΠΑΝΤΑ με υπεραξία - μικρή ή μεγαλύτερη ανάλογα την περίπτωση. Απλά τώρα με την κρίση που δέρνει την ευρύτερη αγορά του νομίσματος (στην Ελλάδα εννοώ) έχει δυσκολέψει το πράγμα.
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 10:35:15 πμ »

Σιμο κανω πολλα ορθογραφικα λαθη αλλα νομιζω οτι ειμαι κατανοητοσ μηλωντας για σφαλματακι και νομισμα μα φθορες και οτι εμενα με καλυπτει. Τωρα τα φραγκα τοσο το πουλουσε τοσο το αγορασα και το γουσταρω και με αρεσει σαν σφαλμα .δαεν αγοραζω κατι για ναπουλησω δεν πουλησα ποτε Τελος παντων ολλα οκ αλλα προσεχε μην καταστρεφεισ νομισματα  καποδιστριεσ οθωνεσ νομισματα που τα αγοραζει οαλλοσ με τα λιγα φραγκα που εχει   ,με την εμονη σου που εχεισ να τα βγαζεισ ολλα πλαστα  συμβουλευτικα στο λεω για να μην στο κανουν αυριο και σενα ΟΛΛΑ ΦΙΛΛΙΚΑ
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 12:44:30 μμ »

το  ειδε του αρεσε το πηρε
καλοριζικο τελος


υγ σοβαρα τωρα αλλα δεν καταλαβαινω το προβλημα σας για το ποσο το πηρε
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 01:07:03 μμ »

Πρόσεξε. Στα 10λεπτα του 1837 υπάρχει μια ποικιλία όπου το 7 στην χρονολογία είναι πιο απομακρυσμένο γερμένο ελαφρά πρός τα δεξιά και λίγο πιο κάτω από το 3. Στο δικό σου είναι ΟΚ. Στην ίδια ποικιλία στον θυρεό ο σταυρός από μήτρα είναι τυπωμένος λάθος. Δέν αποτυπώνεται το δεξί του τμήμα επομένως είναι σαν Τ αριστερό. Σωστό και εδώ το κέρμα σου. Όμως στην ποικιλία αυτή το Η της λέξης ΤΗΣ είναι πιο πάνω από το Τ και το Σ. Αρκετά πιο πάνω. Χαρακτικό λάθος της συγκεκριμένης ποικιλίας με τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά. Στο δικό σου μοιάζει να βρίσκεται τοποθετημένο στην ίδια ευθεία με τ'άλλα 2 γράμματα.

Δεύτερον τα λακουβάκια που έχει το κέρμα στον οπισθότυπο δεν μοιάζουν lamination ούτε μοιάζουν χτυπήματα ούτε είναι ελαττώματα του δίσκου. Μοιάζουν με  ελαττώματα καλουπιού. 

Τρίτον Π ανάποδο δεν υπάρχει υπάρχει το ανάποδο Π του Πεκίνου. 

Ελπίζω να μην το πλήρωσες ακριβά το κέρμα. Ελπίζω δε να κάνω λάθος και να μην είναι έτσι. Περίμενε και τις γνώμες των ειδικών.
Σίμο με κούφανες με αυτό που είπες!  Είναι δυνατόν να βγάλεις κινέζικο αυτό το νόμισμα?  Αποδεικνύεις για μια ακόμα φορά ότι δεν έχεις ιδέα από νομίσματα και ότι απλώς το παίζεις έξυπνος βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα.  Δικαίως πολλές φορές εκνευρίζεις λογικά σκεπτόμενους συλλέκτες.  Συγνώμη που σου τα λέω έτσι χύμα αλλά έτσι είναι. 

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 01:10:24 μμ »

Παντελή, επειδή είναι φθαρμένο το νόμισμα δεν είναι εύκολο να βγουν συμπεράσματα.  Εκτίμησή μου είναι ότι δεν είναι ανάποδο "Π" αλλά ίσως κάποιος διπλασιασμός των γραμμάτων που με την φθορά δείχνει ενωμένο.  Αν προσέξεις όλα τα ανάγλυφα έχουν κάποια διαπλάτυνση. 

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 02:58:35 μμ »

Πρόσεξε. Στα 10λεπτα του 1837 υπάρχει μια ποικιλία όπου το 7 στην χρονολογία είναι πιο απομακρυσμένο γερμένο ελαφρά πρός τα δεξιά και λίγο πιο κάτω από το 3. Στο δικό σου είναι ΟΚ. Στην ίδια ποικιλία στον θυρεό ο σταυρός από μήτρα είναι τυπωμένος λάθος. Δέν αποτυπώνεται το δεξί του τμήμα επομένως είναι σαν Τ αριστερό. Σωστό και εδώ το κέρμα σου. Όμως στην ποικιλία αυτή το Η της λέξης ΤΗΣ είναι πιο πάνω από το Τ και το Σ. Αρκετά πιο πάνω. Χαρακτικό λάθος της συγκεκριμένης ποικιλίας με τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά. Στο δικό σου μοιάζει να βρίσκεται τοποθετημένο στην ίδια ευθεία με τ'άλλα 2 γράμματα.

Δεύτερον τα λακουβάκια που έχει το κέρμα στον οπισθότυπο δεν μοιάζουν lamination ούτε μοιάζουν χτυπήματα ούτε είναι ελαττώματα του δίσκου. Μοιάζουν με  ελαττώματα καλουπιού. 

Τρίτον Π ανάποδο δεν υπάρχει υπάρχει το ανάποδο Π του Πεκίνου. 

Ελπίζω να μην το πλήρωσες ακριβά το κέρμα. Ελπίζω δε να κάνω λάθος και να μην είναι έτσι. Περίμενε και τις γνώμες των ειδικών.
Σίμο με κούφανες με αυτό που είπες!  Είναι δυνατόν να βγάλεις κινέζικο αυτό το νόμισμα?  Αποδεικνύεις για μια ακόμα φορά ότι δεν έχεις ιδέα από νομίσματα και ότι απλώς το παίζεις έξυπνος βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα.  Δικαίως πολλές φορές εκνευρίζεις λογικά σκεπτόμενους συλλέκτες.  Συγνώμη που σου τα λέω έτσι χύμα αλλά έτσι είναι.

Άν προσπαθήσεις νομίζω πως μπορείς να διαφωνείς μαζί μου χωρίς να με χαρακτηρίζεις. Άσε με να γνωρίζω το επίπεδο γνώσεών μου για τα νομίσματα καλύτερα από σένα.











Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 03:50:22 μμ »

Πρόσεξε. Στα 10λεπτα του 1837 υπάρχει μια ποικιλία όπου το 7 στην χρονολογία είναι πιο απομακρυσμένο γερμένο ελαφρά πρός τα δεξιά και λίγο πιο κάτω από το 3. Στο δικό σου είναι ΟΚ. Στην ίδια ποικιλία στον θυρεό ο σταυρός από μήτρα είναι τυπωμένος λάθος. Δέν αποτυπώνεται το δεξί του τμήμα επομένως είναι σαν Τ αριστερό. Σωστό και εδώ το κέρμα σου. Όμως στην ποικιλία αυτή το Η της λέξης ΤΗΣ είναι πιο πάνω από το Τ και το Σ. Αρκετά πιο πάνω. Χαρακτικό λάθος της συγκεκριμένης ποικιλίας με τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά. Στο δικό σου μοιάζει να βρίσκεται τοποθετημένο στην ίδια ευθεία με τ'άλλα 2 γράμματα.

Δεύτερον τα λακουβάκια που έχει το κέρμα στον οπισθότυπο δεν μοιάζουν lamination ούτε μοιάζουν χτυπήματα ούτε είναι ελαττώματα του δίσκου. Μοιάζουν με  ελαττώματα καλουπιού. 

Τρίτον Π ανάποδο δεν υπάρχει υπάρχει το ανάποδο Π του Πεκίνου. 

Ελπίζω να μην το πλήρωσες ακριβά το κέρμα. Ελπίζω δε να κάνω λάθος και να μην είναι έτσι. Περίμενε και τις γνώμες των ειδικών.
Σίμο με κούφανες με αυτό που είπες!  Είναι δυνατόν να βγάλεις κινέζικο αυτό το νόμισμα?  Αποδεικνύεις για μια ακόμα φορά ότι δεν έχεις ιδέα από νομίσματα και ότι απλώς το παίζεις έξυπνος βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα.  Δικαίως πολλές φορές εκνευρίζεις λογικά σκεπτόμενους συλλέκτες.  Συγνώμη που σου τα λέω έτσι χύμα αλλά έτσι είναι.

Άν προσπαθήσεις νομίζω πως μπορείς να διαφωνείς μαζί μου χωρίς να με χαρακτηρίζεις. Άσε με να γνωρίζω το επίπεδο γνώσεών μου για τα νομίσματα καλύτερα από σένα.
Για τους χαρακτηρισμούς έχεις δίκιο και συγνώμη αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι κάνεις ζημιά όταν κατασκευάζεις δεδομένα για ένα νόμισμα.  Να χρησιμοποιείς εκφράσεις που να φανερώνουν ότι είναι προσωπική σου εκτίμηση και όχι κάτι που γνωρίζεις 100%.  Δεν είναι κακό να μην τα ξέρουμε όλα στο έχω ξαναπεί.

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 02:10:25 μμ »

Ενταξει δεν ειναι το δακρυ του δημοκριτου ουτε η ανεμοβλογια του καραισκακη αλλα κατι ειναι κατεμε καλυτερο

THN ΨΗΦΙΖΩ ΑΤΑΚΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

Δέν υπάρχει συλλέκτης στον κόσμο που δεν του τον έπιασε έμπορος τουλάχιστον 1 φορά στη ζωή του. Νόμος χωρίς εξαίρεση.

Το θέμα μπορώ να πω ότι είχε αρκετά κωμικά στοιχεία.

Το δίδαγμα του Σίμου μου θύμισε το σύνθημα στην φώτο.

Για το νόμισμα εμένα με εκφράζει η άποψη του Στέλιου

To νόμισμα ειναι 100% γνήσιο, αν αυτό υπονοείς, Σίμο
Τώρα το "Π", εγω δεν θα τόλεγα ανάποδο "Π", αλλά κλειστό "Π"
Οπως ειναι και πάνω, ειναι και κάτω
Εμένα μου φαίνεται ωραίο σφαλματάκι...

Υ.Γ. Παντελή εκτός από μερακλής συλλέκτης, είσαι και και πολύ χαβαλές στην παρέα, χάρηκα που σε γνώρισα
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 03:54:56 μμ »

Το δάκρυ του Δημόκριτου και η ανεμοβλογιά του Καραϊσκάκη  :D ;D ...   :'( :'(


Παντελή you rule man !!


Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1837 ERROR
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 04:13:48 μμ »

Το δάκρυ του Δημόκριτου και η ανεμοβλογιά του Καραϊσκάκη  :D ;D ...   :'( :'(


Παντελή you rule man !!

Σίμο η ανεμοβλογιά του Καραϊσκάκη με έκανε να γελάω δυνατά πάνω από 10 λεπτά, έκλαψα.
Καταγράφηκε