Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Θησαυρός σε υπόγειο  (Αναγνώστηκε 3112 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Θησαυρός σε υπόγειο
« στις: Οκτώβριος 18, 2016, 06:56:02 μμ »

Αυτά δεν μπορώ να τα πιστέψω. Μήπως πρέπει ν' αλλάξω όνομα και να γιορτάζω την πρώτη Κυριακή μετά το Πάσχα;
http://www.newsone.gr/lifestyle/1219427-to-ipogio-tou-tiropoliou-tou-ekrive-chrises-lires?ref=yfp
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:00:07 μμ »

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΤΑΡΙΑ, ΥΠΟΓΕΙΑ, ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ Κ.Λ.Π. ΑΣ ΑΝΑΣΚΟΥΜΠΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:15:03 μμ »

Λοιπόν θα σας πω μία απίστευτη ιστορία που μου την είπε κάποτε ο πατέρας μου.

Ενα νέο ζευγάρι μόλις έχουν παντρευτεί μετοικίζουν στα Γιάννενα, περίπου 1965, έχουν αγοράσει ένα παλιό σπίτι. Ο πατέρας μου γνωρίζει τον γαμπρό. Μετά απο λίγους μήνες ο γαμπρός κατεβαίνει Αθήνα όπου εκμυστηρεύται στον πατέρα μου ένα πρόβλημα. Η γυναίκα του είναι αλλεργική στον χρυσό, δεν μπορεί να φορέσει κοσμήματα, αμέσως βγάζει εξανθήματα κλπ..

Καλά του λέεει ο πατέρας μου...και λοιπόν?

Να του λέει ο τύπος...ξέρεις απο την μέρα που μπήκαμε στο σπίτι η γυναίκα μου έχει αλλεργικά συμπτώματα ιδιαίτερα σε ένα δωμάτιο.
Ο πατέρας μου έξυπνος κάνει κάποιες σκέψεις. Τους βάζει και σκάβουν στον τοίχο και ω του θαύματος ανακαλύπτουν δεν ξέρω πόσες κρυμένες χρυσές λίρες.....

Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:20:18 μμ »

κρίμα που οι γυναίκες, τα αυτοκίνητα και τα άλογα δεν δανείζονται και δεν μπορώ να πω οτι και οι προθέσεις μου θα ήτο αγνές...
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:24:39 μμ »

Λοιπόν θα σας πω μία απίστευτη ιστορία που μου την είπε κάποτε ο πατέρας μου.

Ενα νέο ζευγάρι μόλις έχουν παντρευτεί μετοικίζουν στα Γιάννενα, περίπου 1965, έχουν αγοράσει ένα παλιό σπίτι. Ο πατέρας μου γνωρίζει τον γαμπρό. Μετά απο λίγους μήνες ο γαμπρός κατεβαίνει Αθήνα όπου εκμυστηρεύται στον πατέρα μου ένα πρόβλημα. Η γυναίκα του είναι αλλεργική στον χρυσό, δεν μπορεί να φορέσει κοσμήματα, αμέσως βγάζει εξανθήματα κλπ..

Καλά του λέεει ο πατέρας μου...και λοιπόν?

Να του λέει ο τύπος...ξέρεις απο την μέρα που μπήκαμε στο σπίτι η γυναίκα μου έχει αλλεργικά συμπτώματα ιδιαίτερα σε ένα δωμάτιο.
Ο πατέρας μου έξυπνος κάνει κάποιες σκέψεις. Τους βάζει και σκάβουν στον τοίχο και ω του θαύματος ανακαλύπτουν δεν ξέρω πόσες κρυμένες χρυσές λίρες.....



ΑΜ'  ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΓΕΩΡΓΙΕ, ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΣ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΗΤΑΝ!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:35:35 μμ »

χαχαχαχαα
Τρομερό  ;D
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:50:03 μμ »

 ;D :D . Και μετά σου λέει ανιχνευτές μετάλλου αξιόπιστοι...χαχα ...



Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:06:49 μμ »

Άλλη ιστορία απο inside information

Μια γριούλα πλησιάζει το γκισέ χρυσού  της ΤτΕ. Κρατάει ενα κουτάκι που μεσα έχει μια λιρα τυλιγμένη σε μπαμπάκι. Ο γιος της την  ειχε  φέρει πριν πολλα χρονια ναυτικός γαρ.  Η φουκαριαρα γριά γυναίκα  παίρνει τα λεφτά (αυτα που πληρώνει η ΤΤΕ δηλαδη μέταλλο) και φεύγει. Η λιρα ήταν η 1916C!!!
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:25:58 μμ »

6.119 μιντάζ και της την πήραν μέταλλο ε ;   

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:49:57 μμ »

Δεν βαριέσαι έτσι κάνουν οι τράπεζες δεν ειναι  coin dealers!

Στον αντίποδα και σε υπεράσπιση της πολιτικής της ΤΤΕ η εξής ιστορία:
Ένας υπάλληλος μιας αυστραλέζικης τράπεζας στην καριέρα του αγοράζει λίρες απο την ίδια τράπεζα που ειναι υπάλληλος. Χρονια μετα την συνταξιοδότηση του αποφασίζει να τις πουλήσει και τις δίνει όλες σε δημοπρασία σε μεγάλο οίκο του Σύδνεϊ. Guess what, μια από αυτές  ειναι η 1916C η οποία μαλιςτα βγαινει και SP65-66 κάπου εκει αν θυμάμαι καλα!
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!!!
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Θησαυρός σε υπόγειο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:08:33 μμ »

1984 σε ηλικία 5 με παίρνει ο παππούς να πάμε στην ΤΤΕ να πάρει τη σύνταξή του με το σημείωμα πληρωμής. (Αργότερα την έφερνε ο ταχυδρόμος). Στον γκισέ εισπράττει τη σύνταξη και μου δίνει το χαρτζηλίκι μου 20 δραχμές. Εκείνη την φορά μου έδωσε 25. Να πάρε κι αυτό. Μάλλον το είδε χαλασμένο το τάληρο.χαχα! Ήταν scrap τυπωμένο και βγαλμένο από μασούρι ΤΤΕ.  Αυτό λοιπόν το σφάλμα το είχα στα χέρια μου το έπαιζα κλπ. Ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Έκανα το σφάλμα και το έδειξα στη μάνα μου , θεώρησε ότι θα κόψω τα χέρια μου και είναι επικίνδυνο παιχνίδι μου το πήρε  και μου το πέταξε στα σκουπίδια.

Δεύτερο δεν ξαναβρήκα από τότε ποτέ!  Δέν νομίζω ότι έχει άλλος συλλέκτης τέτοιο κομμάτι. Το φαγε η χωματερή Λιοσίων!   8)






Καταγράφηκε