Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?  (Αναγνώστηκε 2618 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« στις: Οκτώβριος 05, 2016, 07:58:05 μμ »

Παράλληλα με όλα τα υπόλοιπα, ας κάνουμε και μια έρευνα να δούμε τι και πως...
Δύο απαντήσεις έκαστος, και μια μικρή δικαιολόγηση της ψήφου σας, αν θέλετε.

Απαγορεύονται οι διασυρμοί και οι βιαιοπραγίες παρακαλώ...  ::)
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:36:27 μμ »

Καταρχήν επειδή δεν ξέρω αν το ξέρεις, το συγκεκριμένο forum εγώ το είδα σαν μια συνέχεια του παλαιότερου φόρουμ που είχε ένα άλλο μέλος της συλλεκτικής κοινότητας στο οποίο γράφτηκα κατά τύχη πριν περίπου 9 με 10 χρόνια (μπορεί και παραπάνω δεν θυμάμαι ακριβώς), κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης το έδωσε στον Δημήτρη ο οποίος αφού το κράτησε για ένα διάστημα μετά το έκλεισε και άνοιξε το δικό του στα πατήματα του παλιού.

Στο παλιό είχα γίνει μέλος αρχικά για να μαθαίνω πράγματα για τα νομίσματα και να βλέπω όπως πολύ καλά είπες φωτογραφίες καλών νομισμάτων, στην συνέχεια δειλά δειλά συμμετείχα σε συζητήσεις και μπορώ να πω μου έγινε ψιλοσυνήθεια, οπότε στο συγκεκριμένο του Δημήτρη το θεώρησα σαν φυσική συνέχεια και γράφτηκα με αυτόματο πιλότο.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:50:07 μμ »

Δεν χρειάζομαι και δεύτερη επιλογή, μια μου αρκεί, η πρώτη :)......... χμ ::), βεβαία κάποιες απο τις υπόλοιπες επιλογές έρχονται μετά , και ψυχοθεραπεία κάνεις και την ώρα σου περνάς με κάτι που σου αρέσει να ασχολείσαι, και θέματα διαβάζεις για το χόμπι σου. Αλλα πραγματικός λόγος που γράφτηκα σίγουρα είναι ο πρώτος! 8).
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:55:42 μμ »

Το φορουμ μαζι με ιστοσελιδα υπαρχει απο το 2000 και το ξεκινησε ο Ακης Θεοδωριδης απο Θεσσαλονικη.  Στη συνεχεια, το domain περασε απο αλλα τρια χερια και το φορουμ απο δυο.  Οταν περασε στα δικα μου χερια εκανα αρκετες αλλαγες αλλα το λογισμικο ηταν παλιο, ο σερβερ αργος και υπηρχαν πολλα προβληματα.  Ετσι περσι τον Απριλιο ληφθηκε αποφαση για την δημιουργια καινουριου και συγχρονου φορουμ, στη συνεχεια ιστοσελιδα.........ενω επονται και αλλα στο αμεσο μελλον.  Η φωτογραφιση στο μεταξυ ανεβασε αρκετα το επιπεδο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2016, 08:56:20 πμ από masourakias »
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:59:15 μμ »

Το βρίσκω λίγο υποτιμητικο κάποιος που είναι ενα μήνα μέλος να κάνει τέτοιου είδους ερωτήσεις σε στυλ γκαλοπ. Το βρίσκω απαράδεκτο σχεδόν επιθετικό.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:07:25 μμ »

Το βρίσκω λίγο υποτιμητικο κάποιος που είναι ενα μήνα μέλος να κάνει τέτοιου είδους ερωτήσεις σε στυλ γκαλοπ. Το βρίσκω απαράδεκτο σχεδόν επιθετικό.

Ομολογώ ότι με... κούφανες τώρα!  ???
Τι είναι πάλι αυτό που έγραψες ?
Που το είδες το υποτιμητικό και που είδες την επίθεση ?
Μα καλά... ούτε ένα απλό κείμενο με μεγάλη δόση καθαρού χιούμορ δεν μπορείτε να διαβάσετε σωστά ορισμένοι ?

Ελεος φίλε μου... ΕΛΕΟΣ!


υγ: σε διαβεβαιώ ότι ΚΑΜΙΑ τέτοια πρόθεση δεν υπήρξε/υπάρχει από μεριάς μου και ότι πρέπει να αναθεωρήσεις τον τρόπο ανάγνωσης του παρόντος, γιατί με αδικεί κατάφορα η δημοσίευσή σου.  :(
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:25:55 μμ »

Μπαίνεις σε μια καινούργια παρέα, ξέρεις λίγους και είσαι φίλος με ακόμα λιγότερους. Δείξε σεβασμό στα θεματά μας και επιχείρησε να πάρεις την θέση σου και να κερδίσεις τον δικό μας σεβασμό κρατώντας χαμηλούς τόνους. Κάνοντας ένα τέτοιο εγχείρημα που ούτε ο ιδιοκτήτης δεν επιχείρησε ποτέ είναι σαν να μπαίνεις σε ένα σπιτι προσκεκλημένος και να ρωτάς γιατί χτίστηκε έτσι. Είναι ασέβεια στον χώρο. Ξέρεις γιατί είμαστε εδώ δεν κάνουμε κηπουρική ή ψαροντούφεκο μην κάνεις τάχα μου οτι δεν καταλαβαίνεις.

Καταγράφηκε

PeterChris

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:28:19 μμ »

Εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά κάποιες ερωτήσεις όπως :  Είχα αϋπνίες ,Χώρισα με τη γυναίκα μου και δεν ξέρω τι κάνω, Δεν έχω γραφτεί ακόμα ρε και Για ψυχοθεραπεία (μου το σύστησε ο

γιατρός μου) !! Είναι λίγο του χαβαλέ !  για μένα δεν είναι κακές αλλά άλλος πιστεύω μπορεί να στραβώσει !

Εγώ έβαλα την πρώτη και Για να περνάω την ώρα μου ευχάριστα !
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:57:49 μμ »

Μπαίνεις σε μια καινούργια παρέα, ξέρεις λίγους και είσαι φίλος με ακόμα λιγότερους. Δείξε σεβασμό στα θεματά μας και επιχείρησε να πάρεις την θέση σου και να κερδίσεις τον δικό μας σεβασμό κρατώντας χαμηλούς τόνους. Κάνοντας ένα τέτοιο εγχείρημα που ούτε ο ιδιοκτήτης δεν επιχείρησε ποτέ είναι σαν να μπαίνεις σε ένα σπιτι προσκεκλημένος και να ρωτάς γιατί χτίστηκε έτσι. Είναι ασέβεια στον χώρο. Ξέρεις γιατί είμαστε εδώ δεν κάνουμε κηπουρική ή ψαροντούφεκο μην κάνεις τάχα μου οτι δεν καταλαβαίνεις.

ΓΕΝΙΚΑ:
Ελπίζω ότι η θέση που παίρνεις εναντίον μου δεν οφείλεται σε πιθανό "στράβωμα" μαζί μου λόγω αυτών που έγραψα στο θέμα του 20ρικου του '13, έτσι..? Ηδη έχω μετανοιώσει για εκείνο το ποστ και ξέρω ότι έκανα λάθος. Ομως δεν είχα πρόθεση προσβολής ή κάτι άλλο, αλλά απλή άγνοια που μεταφράστηκε έτσι. Το δηλώνω και δεν έχω και κανένα πρόβλημα να το παραδεχτώ.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ:
Χθες μόλις, έγραψες για τον Κωστάκη ότι: "...Εδω είμαστε όλοι ισότιμοι..." και σήμερα διαχωρίζεις τα μέλη σε παλιούς και νέους..? Ισοτιμία είναι αυτό για σένα ?

Αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημά μου, σε καμμία περίπτωση. Ομως το να λες ότι δεν δείχνω σεβασμό στα θέματά σας, είναι το λιγότερο άδικο - ειδικά για μένα.

Και φυσικά έχω άποψη για το ΓΙΑΤΙ είναι εδώ ο καθένας (όχι για όλους βέβαια αλλά για αρκετούς) επειδή ξέρω πρόσωπα και πράγματα σε κάποιο βαθμό (ασχολούμαι περίπου μια 5ετία με το χώρο και όσο νάναι κάποιους έχω γνωρίσει, είτε άμεσα είτε έμμεσα - και στο μαγαζί σου είχα μπει κάποια στιγμή νομίζω). Ομως αυτό είναι άλλο και η συγκεκριμένη "δημοσκόπηση" είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Το χιούμορ δεν μπορείς να το διακρίνεις ? Είναι τόσο έντονο και καθαρό που νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να μην το κατανοήσει ότι πρόκειται για χιούμορ και να το παρεξηγήσει. Και όποιος το κάνει τελικά, μάλλον αυτός έχει πρόβλημα ανάγνωσης και όχι εγώ.

Είπαμε και ξαναείπαμε, χρόνια τώρα: ο γραπτός λόγος θέλει προσοχή γιατί παρεξηγείτε εύκολα. Είχα δικό μου φόρουμ, ήμουν και σε κάμποσα άλλα mod και έχω εμπειρίες από τέτοια. Και αυτό που λες ότι ούτε ο ιδιοκτήτης δεν επιχείρησε κλπ κλπ, δεν το καταλαβαίνω. Γιατί ? Είναι κάποιο ρίσκο ? Είναι κάτι κακό να ανεβάσεις μια δημοσκόπηση με μεγάλη δόση χιούμορ, που και συμπεράσματα θα βγάλει και πλάκα θα γίνει..? Εδώ για να καταλάβεις, επειδή ένοιωθα άσχημα για όσα προηγήθηκαν με τον sac θέλησα να ελαφρώσω λίγο το κλίμα. Αυτό και τίποτε άλλο! Αν όμως δεν μπορείς να το καταλάβεις, τότε πραγματικά λυπάμαι.

Αυτά και τέλος από μένα γιατί είχα την καλύτερη διάθεση και τώρα στράβωσα με όλα αυτά._




ΥΓ: Αλλο ένα τόπικ κατεστραμμένο, χωρίς κανένα λόγο... ΓΜΤ ΜΟΥ !!
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:12:26 μμ »

Τωρα που εβαλα τα παιδια για υπνο το διορθωνω
Αγαπητε συντομε ο γιωργος σου λεει κατι αλλα δεν βλεπεις την ουσια
αυτο που σου λεει λοιπον ειναι οτι το ερωτημα σου ειναι πολυ μα πολυ τραβηγμενο  οτι ουτε ο ιδιοκτητης δεν ρωτησε κατι τετοιο ειναι σωστο να το ρωτας εσυ σαν νεος .
Επιπλεον θα σου πω οτι εσυ ηθελες να δωσεις και εναν ποιο χιουμοριστικο τροπο αλλα οπως βλεπεις και η πολυ πλακα στο τελος δεν θα σου βγει σε καλο .υπ οψιν εχω και αναφορες για το θεμα αυτο μεχρι και στο  messager. Αρα οπως καταλαβαινεις δεν εχουν ολοι την ιδια αισθηση του χιουμορ με εσενα.

Προσωπικα μου αρεσει οπως το εγραψες.  Και αν ημουν στην θεση σου θα εγραφα ενα δυο χοντραδες παραπανω ετσι για το χαβαλε μου. Αλλα δεν ειμαι

Οσο αφορα τα μελη πιστευεις οτι δεν ξερουμε ποιος ειναι ο καθε ενας . Πιστευεις οτι δεν ξερουμε αν καποιο απο τα παιδια εχει μια ασχημη μερα δεν θα μαθευτει μεσες ακρες.

Επιπλεον οσο αφορα εσενα φαινετε οτι δεν εχεις εμπυρια απο φορουμ και για αυτο παρεξηγησε δεν ειναι τιποτα δες με τον καιρο να μαθεις απο τα λαθη σου

Υγ και εσυ αλλα και ο γιωργος εισαστε το ιδιο ασχετα που με τον γιωργο εχουμε καλυτερες σχεσεις ενω εσενα δεν ξερω ουτε το ονομα σου.  Συνεχισε και του χρονου τετοιο καιρο πες μου αν εισαι ο ιδιος




Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:17:51 μμ »

Kώδικας ηθικής και δεοντολογίας. Δεν αναγράφεται πουθενά.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:48:06 μμ »

Σε συνεχεια του παραπανω
Γιωργο  το παιδι φαινεται χρειαζεται χρονο να προσαρμοστει  θα κανει και λαθοι (φονο να μην κανει)  βρετανικο μαυρο χιουμορ

Εδω ενας αλλος νεος ανεβασε στο   fb  κατοσταρικα 3000 ευρω (σιμο βαλε το λινκ)

Υγ και ομως αμα βρεθουμε απο κοντα θα σου πω και εγω αλλα και ο δημητρης γιατι μπαινει ο καθε ενας  κπιστεψε με  αν αφσιρεσεις μια δυο επιλογες δεν απαιχει πολυ απο την πραγματικοτητα

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 11:09:22 μμ »

Καταλαβαίνω το Γιώργο.

Χωρίς να θέλω να το αναλύσω περισσότερο απλά θα πω ότι έχω την υπόνοια ότι ο Σύντομος δεν είναι καινούργιος στον χώρο και στην παρέα απλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάποιος που είχε γραφτεί στο φόρουμ παλαιότερα, είναι γνωστός και για κάποιο λόγο άνοιξε δεύτερο λογαριασμό.

Συνεπώς ενώ αυτό που λέει ο Γιώργος είναι απολύτως λογικό και ένας καινούργιος δεν θα είχε το θάρρος-θράσος να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα, ο συγκεκριμένος έχει οικειότητα με τον χώρο και την παρέα έστω και εάν έχει τον μανδύα του καινούργιου.

Το είχα εντοπίσει και μάλιστα το είχα αναφέρει ότι μάλλον είναι παλιός γνωστός σε κάποιον από εδώ μέσα πριν από μια βδομάδα περίπου (αν θέλει ας το επιβεβαιώσει ο ίδιος), απλά δεν ήμουν σίγουρος για το ποιος είναι, όσο γράφει στο φόρουμ δίνει στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις αρχικές μου υποψίες.

καλό σας βράδυ.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 06:23:54 πμ »

Καταλαβαίνω το Γιώργο.

Χωρίς να θέλω να το αναλύσω περισσότερο απλά θα πω ότι έχω την υπόνοια ότι ο Σύντομος δεν είναι καινούργιος στον χώρο και στην παρέα απλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάποιος που είχε γραφτεί στο φόρουμ παλαιότερα, είναι γνωστός και για κάποιο λόγο άνοιξε δεύτερο λογαριασμό.

Συνεπώς ενώ αυτό που λέει ο Γιώργος είναι απολύτως λογικό και ένας καινούργιος δεν θα είχε το θάρρος-θράσος να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα, ο συγκεκριμένος έχει οικειότητα με τον χώρο και την παρέα έστω και εάν έχει τον μανδύα του καινούργιου.

Το είχα εντοπίσει και μάλιστα το είχα αναφέρει ότι μάλλον είναι παλιός γνωστός σε κάποιον από εδώ μέσα πριν από μια βδομάδα περίπου (αν θέλει ας το επιβεβαιώσει ο ίδιος), απλά δεν ήμουν σίγουρος για το ποιος είναι, όσο γράφει στο φόρουμ δίνει στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις αρχικές μου υποψίες.

καλό σας βράδυ.
Για πες μου και μενα να μαθω ποιος ειναι.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί γραφτήκατε και γίνατε Μέλη εδώ στο φόρουμ ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 07:28:57 πμ »

Καταλαβαίνω το Γιώργο.

Χωρίς να θέλω να το αναλύσω περισσότερο απλά θα πω ότι έχω την υπόνοια ότι ο Σύντομος δεν είναι καινούργιος στον χώρο και στην παρέα απλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάποιος που είχε γραφτεί στο φόρουμ παλαιότερα, είναι γνωστός και για κάποιο λόγο άνοιξε δεύτερο λογαριασμό.

Συνεπώς ενώ αυτό που λέει ο Γιώργος είναι απολύτως λογικό και ένας καινούργιος δεν θα είχε το θάρρος-θράσος να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα, ο συγκεκριμένος έχει οικειότητα με τον χώρο και την παρέα έστω και εάν έχει τον μανδύα του καινούργιου.

Το είχα εντοπίσει και μάλιστα το είχα αναφέρει ότι μάλλον είναι παλιός γνωστός σε κάποιον από εδώ μέσα πριν από μια βδομάδα περίπου (αν θέλει ας το επιβεβαιώσει ο ίδιος), απλά δεν ήμουν σίγουρος για το ποιος είναι, όσο γράφει στο φόρουμ δίνει στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις αρχικές μου υποψίες.

καλό σας βράδυ.
Για πες μου και μενα να μαθω ποιος ειναι.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Δημήτρη δεν μπορώ να πω κάτι πριν να μπορώ να το αποδείξω, είχα υποψίες τις οποίες τις είπα σε κάποιον στο φόρουμ αλλά δημόσια δεν είπα κάτι μέχρι να γίνει το θέμα σήμερα με τον Γιώργο, αν δεν παραξενευόταν και δεύτερος από την συμπεριφορά του δεν θα το έλεγα ούτε αυτό που είπα σήμερα δημόσια.

Ίσως τώρα που είπα ότι υπάρχουν υποψίες να είναι πιο προσεκτικός.

Θα σου στείλω και π.μ.
Καταγράφηκε