Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα  (Αναγνώστηκε 3980 φορές)

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:48:39 μμ »

Ακριβώς γι' αυτό τόγραψα. Οτι ξεφεύγει από τα όρια ανοχής είναι ενδιαφέρον για μένα.
Και όλα όσα έχω δείξει εδώ μέσα, για μένα είναι εκτός ορίων.

Αυτό που κράζω, συνήθως, είναι οι "αυτοσχέδιες πραγματικότητες". (Αυτόν τον όρο τον δημιούργησα μόλις τώρα.)

Τις προδιαγραφές και τις ανοχές τις καθορίζει το νομισματοκοπείο, όχι εγώ κι εσύ.
Αυτά που δείχνεις είναι εντός των ορίων. Και αυτό είπε ο Αντώνης. Αφήνουν τις μήτρες να τυπώνουν όσο θεωρούν ότι τα νομίσματα είναι "αποδεκτά", δηλαδή εντός των προδιαγραφών τους.

(Κάπου εδώ, βέβαια, η συζήτηση με ξεπερνάει, γιατί δεν είμαι του Πολυτεχνείου.) Η βασική διαφωνία μας είναι ότι εσύ βάζεις δικές σου προδιαγραφές στο τι είναι "κανονικό νόμισμα".

------------------------

Γενικότερα μιλώντας, υπάρχουν μερικά πράγματα που θα πρέπει να σημαίνουν συναγερμό. Προτάσεις με την έκφραση "για μένα" θα πρέπει να αναφέρονται σε πολύ προσωπικά θέματα και όχι σε αντικειμενικές κρίσεις. Μπορείς να πεις "Για μένα τα σφάλματα έχουν ενδιαφέρον", αλλά δεν μπορείς να πεις "Για μένα αυτό είναι σφάλμα".
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:56:05 μμ »

Οχι ρε Γιώργο, ένα κανονικό νόμισμα δεν μπορεί να έχει die crack επάνω του. Αυτό είναι ένα νόμισμα με σφάλμα και έτσι πρέπει να αξιολογείται. Τώρα, αν αυτό που θέλεις να πεις είναι ότι τα παραπάνω στις φωτογραφίες ΔΕΝ είναι σφάλματα, εγώ που θες να το ξέρω..? Αγνοια έχω και γι' αυτό ρωτάω ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ. Αν δεν είναι τίποτα, μπαίνει κάποιος, μου απαντάει ότι δεν είναι σφάλμα γιατί έτσι κι έτσι, και τελειώνει η ιστορία. Εγώ ΔΕΝ ξέρω αν αυτά που φαίνονται στις πρώτες φωτο εμπίπτουν ή όχι στη κατηγορία σφαλμάτων. Και γι' αυτό ρωτάω εσάς που ξέρετε. Στα μάτια μου δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να έχει ένα νόμισμα τέτοια επάνω του. και δεν ξέρω ΠΩΣ δημιουργήθηκαν για να κρίνω αν είναι σφάλμα ή όχι. Εσείς που ξέρετε, αντί να κράζετε, παρακαλώ να μπείτε και να απαντήσετε. Ετσι θα μάθω κι εγώ και όσοι άλλοι διαβάζουν. Τα υπόλοιπα είναι εξυπνάδες φορουμίστικες και νεοελληνικές....
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:16:12 μμ »

ένα κανονικό νόμισμα δεν μπορεί να έχει die crack επάνω του.

Πρακτικά: αν το πήγαινες στην τράπεζα να πληρώσεις με αυτό θα το δεχόντουσαν ή θα το θεωρούσαν "άκυρο"; Μάλλον θα το θεωρούσαν "κανονικό". Ή αν το έριχνες σε μηχάνημα που δέχεται κέρματα.

Άλλο θέμα πόσο "ίδια" και "τέλεια" είναι τα νομίσματα του νομισματοκοπείου και άλλο θέμα τι παρουσιάζει ενδιαφέρον για τους συλλεκτες. Μπορείς να έχεις τη δική σου άποψη για το τι έχει συλλεκτικό ενδιαφέρον, αλλά δεν μπορείς να έχεις "δική σου άποψη" για το είναι κανονικό και "εντός των προδιαγραφών" του νομισματοκοπείου, γιατί αυτό το τελευταίο το καθορίζουν αυτοί.

Κάπου εδώ σταματάω, γιατί η συζήτηση με ξεπερνάει. Ούτε μηχανολόγος είμαι, ούτε "σφαλματολόγος".

-------------------

Να τονίσω, πάντως, ότι πολύ συχνά τα σφάλματα είναι "άκυρα" κέρματα και... δεν θα 'πρεπε να βγουν από το νομισματοκοπείο. Από την άλλη, όμως, άλλα τόσα σφάλματα παραμένουν εντός των ορίων του "νόμιμου χρήματος".
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:17:51 μμ »

 Οι εταιρειες πιστοποιησης δεχονται ως σφαλματα και τα πιστοποιουν ως τετοια, οταν ειναι κατι που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα μικροπροβληματα που παρουσιαζουν τα νομισματα κυκλοφοριας , μικρα die cracks, ελαφρα clashed dies κλπ δεν τα θεωρουν σφαλματα.
 Φυσικα το τι πιστευει η μαζευει ο καθενας ειναι δικο του θεμα και δικαιωμα του.
 Με την στενη ερμηνεια του ορου, (αλλα πολυ στενη, μεχρι στρεβλωσεως) οποιοδηποτε νομισμα δεν βγαινει τελειο απο το νομισματοκοπειο, ειναι "σφαλμα".
 Το θεμα ειναι, και εκει υπαρχουν οι περισσοτερες διαφωνιες, το κατα ποσο κατι ειναι "σπανιο" η συνηθισμενο και κατα ποσο δικαιολογει την πωληση του η την αγορα του με υπεραξια.
 Σε αυτο το θεμα, η αποψη μου ειναι οτι ο καθενας οπου θελει δινει τα λεφτα του.
 Μαλιστα η αναζητηση σφαλματων σε κουβαδες με νομισματα μηδενικης αξιας, ειναι ενα χομπυ που εχει και την λογικη της αναζητησης "θησαυρου", μιας και εαν βρει καποιος μερικα, απο μηδεν αξια, αυτοματα εχουν ( η θεωρει πως εχουν) μερικα ευρω.
 Μπορει ομως να βρει οντως καποιο σπανιο σφαλμα, που θεωρουν και αλλοι οτι ειναι σπανιο και ειναι διατεθειμενοι να το πληρωσουν και η να το φυλαξει στην συλλογη του, η να το δωσει.
 Προσωπικα δεν βουταω μεσα σε κουβαδες, αλλα ο.κ., καταλαβαινω γιατι μπορει να το κανει καποιος.(ειδικα εαν εχει χρονο και μικρο προυπολογισμο για αγορες νομισματων)
 Εγω σε ξενα χρυσα και ασημενια που μαζευω, κοιταω για κανενα ωραιο clashed dies (το αγαπημενο μου), αλλα δεν θα το ακριβοπληρωσω κιολας, αν το δω και μου κατσει καλως.
 Οπως ομως ειπα και πιο πανω, ο καθενας οτι θελει κανει, το χομπυ ειναι μοναχικη απασχοληση.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:32:59 μμ »

Χάρε ( μη με πάρεις!  ;D ) έχεις δίκιο σε αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα όπως το θέτεις.

Γιώργο, η τράπεζα και τα μηχανήματα δεν ξεχωρίζουν σφάλματα.
Υπάρχουν συγκεκριμένοι κατάλογοι με περιγραφές αναλυτικές καθώς και αξιολόγηση από εταιρείες.
Τώρα, το μικρότερο ή το μεγαλύτερο σφάλμα, είναι θέμα επιλογής αν το πληρώνεις, πόσο το πληρώνει ο καθένας, κλπ. Εμένα περισσότερο στη φάση που είμαι με ενδιαφέρει η συζήτηση κάθε περίπτωσης ώστε μέσα από αυτά που θα μου πουν αυτοί που ξέρουν, ΝΑ ΜΑΘΩ περισσότερα από αυτά που ξέρω. Και είναι σημαντικό να μάθεις πως γίνεται αυτό, πως γίνεται το άλλο, που οφείλεται το ένα και γιατί εμφανίζεται το παράλλο. Ετσι μαθαίνει βρε παιδιά ο περισσότερος κόσμος. Δεν είναι όλα μόνο διάβασμα - πολύ περισσότερο μάλιστα όταν δεν υπάρχει ΕΛΛΗΝΙΚΗ βιβλιογραφία γύρω από αυτά.

Και αν οι εμπειρότεροι δεν βοηθήσουν τους άσχετους νεώτερους, πως διάολο θα μάθουν αυτοί και θα ξεστραβωθούν..?
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:40:05 μμ »

Και αν οι εμπειρότεροι δεν βοηθήσουν τους άσχετους νεώτερους, πως διάολο θα μάθουν αυτοί και θα ξεστραβωθούν..?
Αρκεί βεβαίως και οι νεώτεροι να έχουν υπομονή και διάθεση να μάθουν, χωρίς να γίνονται κουραστικοί και π@π@ρ@λάγνοι ;)!
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:48:28 μμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 11:18:58 μμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.

Μην κοιτάς που οι περισσότεροι δεν εμφανίζονται γιατί μέρος της συλλεκτικής κοινότητας μας κράζει (όπως καλή ώρα εσύ τώρα) και έτσι προτιμούν να "κρύβονται" (κάτι σαν τους πρωτοχριστιανούς ένα πράγμα...)

Θα 'πρεπε να το έχεις μυριστεί...

--------------------------

Τέλος πάντων, μια και το ρίξαμε στη φιλοσοφία, να θυμίσω μερικά πράγματα.

Κάποιοι θεωρούν ότι μόνο τα νομίσματα κυκλοφορίας έχουν συλλεκτικό ενδιαφέρον, γιατί ακριβώς οι προδιαγραφές τους είναι πολύ "χαλαρές". Τα συλλεκτικά νομίσματα, που είναι πολύ πιο "ίδια" και "τέλεια", τα θεωρούν τιριτόμπες.

Αν στείλει κάποιος για πιστοποίηση ένα φετινό proof (π.χ. τον Μένανδρο) θα γυρίσει ή PF70 ή PF69. Για αυτούς τα συλλεκτικά νομίσματα είναι "υπερβολικά ίδια και τέλεια" για να έχουν συλλεκτικό ενδιαφέρον.

Κάποιοι άλλοι διαφωνούν με την κλίμακα Sheldon, επειδή είναι "προσαρμοσμένη" στις προδιαγραφές των αμερικανικών νομισματοκοπείων. Επειδή εκεί τυπώνονται πολύ περισσότερα νομίσματα από ότι στην Ελλάδα, κάποια (αρκετά) είναι πιο κακοτυπωμένα από τα ελληνικά. Θεωρούν ότι οι βαθμοί MS60 και MS61 δεν αντιστοιχούν σε ακυκλοφόρητα ελληνικά νομίσματα.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:29:38 πμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.

εμενα δεν με ενοχλεις 
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:46:18 πμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.

εμενα δεν με ενοχλεις 

ΩΡΑΙΑ !
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MOD!

Από 'δω και πέρα δεν θα ποστάρω στο φόρουμ τις απορίες μου για τα "σφάλματα" (αφού ενοχλούνται κάποιοι) αλλά θα τις στέλνω σε σένα... με πμ, email, ΕΛΤΑ, και sms (για να μην υπάρχει περίπτωση να μην τις πάρεις, δηλαδή).  :D
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:51:18 πμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.

εμενα δεν με ενοχλεις 

ΩΡΑΙΑ !
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MOD!

Από 'δω και πέρα δεν θα ποστάρω στο φόρουμ τις απορίες μου για τα "σφάλματα" (αφού ενοχλούνται κάποιοι) αλλά θα τις στέλνω σε σένα... με πμ, email, ΕΛΤΑ, και sms (για να μην υπάρχει περίπτωση να μην τις πάρεις, δηλαδή).  :D

κανενα προβλημα αλλα επειδη δεν μπορω να σε βοηθησω θα τα μαζευω σε καφασια ηλεκτρωνικα και κανονικα και θα τα στελνω στον admin με χρεωση δικια σου

υγ σε παρακαλω ξεκινα στέλνοντας μου τον αριθμο της πιστωτικης σου
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:58:20 πμ »

Τα μετρητά είναι καλύτερα Leo.
Θα στα βάζω μέσα στους φακέλους
(στα ΕΛΤΑ σε χαρτονομίσματα, στα άλλα σε bitcoin - με σφάλμα φυσικά στο κάθε bitcoin! )



ΥΓ: Ανοίξτε το πρώτο gifάκι γιατί έχει πολύ πλάκα με την κίνηση!
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 08:03:08 πμ »

Αν έχω γίνει κουραστικός και παπαρολάγνος, θέλω να μου το πείτε ευθέως γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει.

εμενα δεν με ενοχλεις 

ΩΡΑΙΑ !
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MOD!

Από 'δω και πέρα δεν θα ποστάρω στο φόρουμ τις απορίες μου για τα "σφάλματα" (αφού ενοχλούνται κάποιοι) αλλά θα τις στέλνω σε σένα... με πμ, email, ΕΛΤΑ, και sms (για να μην υπάρχει περίπτωση να μην τις πάρεις, δηλαδή).  :D




xaxaxaxaxa :) καλο. Ούτε εμένα με ενοχλείς παντως, απεναντίας………….. μην μου στείλεις τίποτα όμως , δεν έχω ιδέα 8).
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:57:10 πμ »

Σύντομε τελικά είσαι και χαβαλές εκτός από σαλεμένος,  ;D ;D ;D

Αυτό που μου αρέσει σε εσένα είναι οι φωτογραφίες σου.

Καταγράφηκε